"Kopciuchy" pójdą na złom

  • 15.04.2021, 15:39 (aktualizacja 15.04.2021, 16:43)
  • redakcja
"Kopciuchy" pójdą na złom
Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego to jeden z głównych ciągów komunikacyjnych miasta. Wzdłuż niego położone są klimatyczne kamieniczki, które, gdyby tylko doczekały się remontu mogłyby stanowić prawdziwą ozdobę miasta. Wszystko wskazuje na to, że jedna z nich zmieni niedługo swoje oblicze. Wszystko za sprawą dotacji, jaką Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Czekamy na efekty i mamy nadzieję, że prace nie ograniczą się do prostego oklejenia elewacji styropianem, ale że władze miasta i spółki pamiętać będą o XIX charakterze tej ulicy.

Tomaszowskie TBS Spółka z o.o. otrzymała dofinansowanie do wniosku pn. „Termomodernizacja budynków przy ul. Al. Marsz. J. Piłsudskiego 17/19 w Tomaszowie Mazowieckim”. Stosowna umowa została podpisana już miesiąc temu, bo 18 marca br. Kwota dofinansowania wyniesie max. 402.084,73 zł przy wartości projektu na poziomie 1.216.403,00 zł.

Należy przyznać, że to dosyć kosztowna inwestycja, ale nakłady na nią warto ponieść. Przyczyni się ona nie tylko do zmiany estetyki ale także poprawy jakości powietrza w centrum miasta, które jest jednym z najgorszych w całym Tomaszowie, o czym ze smutkiem informują nas każdego wieczora czujniki airly. W wyniku przeprowadzenia inwestycji zostanie wymienionych 17 sztuk starych pieców węglowych typu „kopciuch”.

- Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej w sektorze budownictwa mieszkalnego - podkreślają władze spółki. 

W ramach inwestycji przeprowadzona zostanie nie tylko modernizacja systemu grzewczego oraz ciepłej wody użytkowej, w tym budowa węzła cieplnego dwufunkcyjnego wraz z instalacją centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, ale także wykonane zostanie ocieplenie budynków.  Lokatorzy będą mogli czuć się bezpiecznie dzięki nowej instalacji odgromowej. Wykonawca zamontuje także odwodnienia dachu oraz opaskę wokół budynku; Termomodernizacja nie byłaby oczywiście skuteczna bez wymiany okien oraz drzwi zewnętrznych.

Przez lata nikt nie inwestował w miejskie kamienice. Zawsze argumentowano, że jest to nie tylko nieopłacalne ale (w przypadku podłączenia do miejskiej ciepłowni) wręcz ryzykowne. Podkreślano, że duży odsetek lokatorów nie płaci czynszu a więc będzie te unikać wnoszenia opłat za ciepło. Koszty takie byłyby zabójczym obciążeniem dla spółki. Teraz okazuje się, że można remontować nie tylko elewacje ale również przeprowadzać poważniejsze inwestycje i jeszcze pozyskiwać na nie pieniądze zewnętrzne - mówi radny miejski, Konrad Borowski. 

W zasobach zarządzanych przez TTBS wciąż funkcjonuje kilkaset tzw. "kopciuchów". Do ich pełnej wymiany jest więc daleka droga i ani TTBS ani także miasto takiego obciążenia finansowego nie wytrzyma. By poprawić w sposób znaczący jakość powietrza, należałoby także zachęcić do wymiany pieców także właścicieli prywatnych nieruchomości. Sposób wydaje się tylko jeden...

Generalnym wykonawcą wspomnianych prac w kamienicy przy ul. Legionów jest Zakład Hydrauliczny Jacek Czuber z Łodzi. Termin zakończenia realizacji projektu to listopad 2021 r.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M
M 20.04.2021, 19:47
Trzymam kciuki, mam nadzieję że nie skończy się na jednej kamienicy. Warto odnawiać zabytkową architekturę.
Jan
Jan 16.04.2021, 11:21
Mam propozycje dla prezydenta Tomaszowa ,należało by wprowadzić na terenie miasta zakaz używania pieców na paliwo: węgiel ,drewno ,pelet ect. wszystko co spala się i dymi z komina.Zakaz mógłby obowiązywać od 1go czerwca do 31go sierpnia . Ludzie w okresie letnim wypalają co się tylko da ,aby podgrzać wodę do np mycia,nieprawda zapraszam na Podleśną latem około 20ej.
Nie tylko gaz
Nie tylko gaz 20.04.2021, 23:00
I zmusić wszystkich do kupowania gazu od Putina. Chociaż pelletem pozwól palić. Nowoczesne kotły na pellet emitują bardzo mało pyłu. A przynajmniej dużo mniej niż kotły węglowe. Poza tym to surowiec odnawialny i możemy go produkować sami bez importowania od Rosjan, którzy zawsze mogą zakręcić kurek z gazem w ramach polityki dobrosąsiedzkiej ;)
Suweren
Suweren 16.04.2021, 09:23
Skoro miasta nie stać na wymianę kopciuchów to należy mieszkania sprzedać najemcą i problem się rozwiąże.
M
M 18.04.2021, 23:23
Najemcy mogą wykupić mieszkania komunalne, ale uważają, że miasto powinno im oddać za darmo, bo należy się przez zasiedzenie ;)
Misia
Misia 15.04.2021, 21:09
Mega beznadziejny kolor ma ta kamienica. Walnąć elegancką szarość z bielą lub delikatniutki wrzosik i będzie miód malina.
t
t 15.04.2021, 17:11
W trakcie tego „remontu” należy zachować charakter elewacji i całego budynku (wpisany do rejestru zabytków) łącznie z kolorystyką.

Pozostałe