Wszystkie drogi prowadzą do... naprawy zawieszenia

  • 16.04.2021, 22:05 (aktualizacja 16.04.2021, 22:32)
  • redakcja
Wszystkie drogi prowadzą do... naprawy zawieszenia
W bieżącym tygodniu zrobiliśmy krótki rekonesans po powiatowych drogach, łączących miasto z okolicznymi gminami. Stan niemal wszystkich jest katastrofalny. W czasie ostatniej sesji nadzwyczajnej radni rady powiatu zwracali uwagę między innymi na brak racjonalnego planowania remontów. Zarówno tych bieżących, jak ich i tych polegających na kompleksowych remontach. W najgorszym stanie są jednak drogi, po których poruszają się ciężarówki, wożące piasek z kopalni w Białej Górze. Nawierzchnia ulic Głównej, czy Wodnej w Smardzewicach jest trudna do opisania. Coraz gorszy jest stan Nagórzyckiej i Dąbrowskiej. Ciężarówki pędzą po nich jak oszalałe, bo kierowcy zapewne pracują na akord. Nie dość, że auta te poruszają się po drogach nie posiadających odpowiedniej podbudowy do wysokiego tonażu, to wiele z nich jest przeładowanych. Stąd między innymi poważne uszkodzenia mostów i konieczność ich kosztownej naprawy. Przeładowane ciężarówki nie są problemem tylko Tomaszowa. Jak sobie radzą inne miasta?

Doskonałym przykładem jest Rzeszów. Miasto, co prawda 4-krotnie większe od Tomaszowa ale z podobnymi problemami transportowymi. Jakiś czas temu, tamtejsze władze zauważyły, że odpowiedzialność za zniszczenia dróg ponoszą właśnie przeładowane ciężarówki. Postanowiono z nimi powalczyć. Dlatego też zainwestowano w budowę systemu wag preselekcyjnych. Usytuowano je na wszystkich drogach wlotowych do miasta. Inwestycja kosztowała prawie 7 mln zł.

Większość tej kwoty stanowiło dofinansowanie unijne, które udało się miastu uzyskać. Miasto planuje jednak wybudować kolejne podobne wagi. Tym razem wyda na nie 15 milionów. Koszt z pozoru wysoki szybko zwróci się dzięki ograniczeniu kosztów związanych z bieżącymi remontami. 

Poza wagami miasto zbuduje specjalne zatoki parkingowe, na których Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła kontrolować przeciążone pojazdy, wcześniej zarejestrowane przez system pomiarowy. Ma ich powstać aż pięć. Również ta inwestycja sfinansowana będzie ze środków UE. 

Pokazujemy Rzeszów, jako wzór dobrych praktyk. W naszym mieście, kilka lat temu, o ile dobrze pamiętamy, radny Paweł Łuczak, poprosił Inspekcje Transportu Drogowego o objęcie nadzorem ciężarówki przejeżdżające przez Tomaszów. Wiele osób zaczęło te działania krytykować. Czy słusznie? Nasi czytelnicy znajda odpowiedź na to pytanie w kolejnej dziurze w drodze, w którą będą zmuszeni wjechać swoim samochodem. 

Były też pomysły budowy wagi dla ciężarówek przy ulicy Kępa na wysokości przystanku autobusowego. Nic z nich jak dotąd nie wyszło. Być może jednak planując kolejne inwestycje, należy pomyśleć o podobnych rozwiązaniach, bo przy opieszałości władz naszego powiatu, budowy obwodnicy się raczej nie doczekamy 

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 18.04.2021, 12:58
Problemów transportowych Rzeszowa nie porównywałbym do Tomaszowa. Kiedyś chciałem jechać na koncert do tego miasta i najszybsza trasa z Warszawy wiodła samolotem z przesiadką w Londynie...
Krisss
Krisss 18.04.2021, 01:31
Biała góra za trasę swych aut wywrotek powinna być obciążana za naprawę dróg, firma generuje zyski kilku milionowe to nawet położyć powinna nowy asfalt na odcinku wydobycia i w lewo na dawne żubry, nie zbiednieli by za to, ale urząd miasta śpi najwidoczniej a prezydent już dawno spoczął na laurach bo po co się wysilać druga kadencja leci to już tylko do mety. Brawo, wszystkich urzedasow powinno się wsiąść za fraki i za złe decyzje ukarać finasnsowo, po blokować konta przez komorników żeby nawet w biedronce czekolady nie kupili, i szykanować jak zwykła osobę żyjąca z problemami świata dziennego, na koniec obciąć emerytury o 50%.
Psikuta bez s
Psikuta bez s 17.04.2021, 23:12
Szkoda gadać na ten arytykuł. Jak wg autora auta jeżdżą przeladowane niech sam wsiądzie i pojedzie na biala Górę. Spróbuj zaladowac wiecej jak jest w przepisach zobaczymy jak wyjedziesz. Kazdy narzeka na ciężarówki a kto doporowadzil do takiej sytuacji glosujecie na nie udacznikow którzy zabrali sie za kariere polityczna.Takie opoczno ma nawet obwodnice, a my za to arene lodowa na ktorej h**a sie dzieje i jest kulą u nogi zreszta i tak kulawej. Cytyjac klasyka szkoda strzępić ryja dziekuje dobranoc
OLKA
OLKA 17.04.2021, 21:14
Remontu bez projektu nie potrafią zrobić a obwodnicę (której budowa leży w gestii ZDW lub GDDKiA) chcieli budować - chyba coś im się pomieszało.
Ajdejano
Ajdejano 17.04.2021, 08:48
Szanowny Panie Mariuszu.
Przecież Pan doskonale wie, że starosta-katecheta, to człowiek niereformowalny i nie lubiący się "wysilać" nad rozwiązywaniem powiatowych, publicznych problemów. I ktoś taki, w oczywisty sposób, dobiera sobie ekipę, która ma podobne podejście do spraw samorządowych.
Dla tej ekipy, sprawy samorządowe są daleko w tyle za sprawami partyjnymi (prymitywnym partyjniactwem), prywatnymi, i kościółkowymi.

Tak więc, pańskie szarpanie się z tym "towarzystwem wzajemnej adoracji", to walka z wiatrakami.

PS. Ja też jestem kościółkowy, bo jestem wierzący, jednak wierzę w Boga, a nie w wielokrotnie przekrętnych urzędników Pana Boga na tej Ziemi.
***** ***
***** *** 17.04.2021, 16:32
Teologia rządzi- sio z inżynierią

Pozostałe