Żonkile w bibliotece

  • 20.04.2021, 20:45 (aktualizacja 23.04.2021, 07:36)
  • redakcja
Żonkile  w bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, która przypada 19 kwietnia 2021 r. – największego zbrojnego zrywu społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty zorganizował akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprosił do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski.

Z tej okazji Muzeum POLIN przygotowało premiery filmowe i literackie. Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przeniosło się do internetu. W tym roku po raz pierwszy zostały przygotowane materiały skierowane do uczniów klas I-III. Specjalnie dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata

Dla klas IV-VI szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dla uczniów klas VII - VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP z tej okazji przygotował tematyczną wystawę. W dniu obchodów – 19 kwietnia czytelnicy odwiedzający bibliotekę otrzymali symbolicznego, papierowego Żonkila. 

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 22.04.2021, 12:26
I to mi się u Pana podoba. Rzeczywiście, to co Pan wykonuje, wymaga pewnych rzeczy.
Pozdrowienia
Ajdejano
Ajdejano 21.04.2021, 14:30

Komentarz zablokowany

Boje się

Ajdejano
Ajdejano 21.04.2021, 14:25
Szanowny Panie Mariuszu: tak bardzo boi się Pan wrednych pejsoli, że boi się Pan wstawienia mojego poprzedniego wpisu?! Dla mnie, to jest niesłychane!!!

My - POLACY. zawsze musimy być bici w d...., przez tych pejsoli ???

Pozostałe