Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:55
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

W cywilu... ptakom podobni

  Nigdy nie przypuszczałem, że opuszczając bramę koszar Jednostki Wojskowej wychodząc do cywila po 24-miesięcznej służbie, pomimo młodego wieku, stanę się człowiekiem alergicznie uczulonym na alkohol, czyli zachorowałem na alkoholizm.

Tak ukrytej, gdzieś w potylicy diagnozy, nie dopuszczałem „do swojej centrali”. Cały czas liczyłem, prowadząc sobie tak wytworny tryb życia, że mnie się musi udać, że nigdy nie upadnę poniżej pewnego, w odbiorze społecznym, poziomu, że praca, życie kulturalne (które przez cały czas, bez względu na okres picia, prowadziłem), tolerancja na alkohol, dom który stworzyłem, nigdy nie staną się dla mnie życiowym problemem, przeszkodą, udręką, że będę zawsze piękny, rozchwytywany przez grono znajomych, przyjaciół, bez ograniczeń. Zapraszany będę na salony i co najważniejsze, prowadząc tak rozkosznie zakrapiane alkoholem życie, będę wiecznie młody.

Niestety, stało się całkowicie inaczej, zupełnie jak w tytule tej publikacji, osiągnę apokaliptyczną wizję życia, mojego życia. Bardzo szybko zaaklimatyzowałem się w cywilnych, „nowych” warunkach. Podjąłem pracę, z którą za komuny nie było żadnych trudności. Dokończyłem naukę zdając – NARESZCIE – maturę. Ukończyłem pomaturalne Studium Pedagogiczne, podjąłem pracę w przyzakładowej szkole zawodowej jako nauczyciel zawodu i niektórych przedmiotów zawodowych w metalowej branży i …. ożeniłem się.

W wyniku ożenku żona moja powiła dwoje dzieci, syna i córkę. Wydawałoby się, że spotkała mnie piękna, rodzinna sielanka – żyć nie umierać - choć przyznać muszę, że przez cały ten wymieniony okres towarzyszył mi alkohol. Nie zawsze w dużych ilościach, nie zawsze upijałem się, ale jego cień towarzyszył mi nieodłącznie i nieustannie.

Możliwe, że na taki wybór życia przeze mnie (i nie tylko) miała ogromny wpływ tolerancja państwa na spożywanie alkoholu w zakładach pracy, w miejscach publicznych czy innych instytucjach podległych centrali państwowej. Spożywanie alkoholu stało się narodową tradycją. Nie było bezpośredniego przyzwolenia ale „oko” na spożywanie, mówiąc kolokwialnie, przymykano.

Do połowy lat pięćdziesiątych minionego wieku (chyba do 1953r), bycie pod wpływem alkoholu było w przypadku wykroczenia, złamania kodeksu prawa, pracy, czymś łagodzącym. Mówiono - … a wypił sobie troszeczkę i … nie zapanował nad swoimi emocjami. Po tym okresie odpowiedzialność po spożyciu, prawnie i radykalnie się zmieniła. Alkoholowe imieniny, urodziny w pracy, święta kościelne (Wigilie, Wielkie Soboty) czy narodowe (1 maja, 22 lipca, 12 października, 8 marca) były wydarzeniami naturalnymi, oczywistymi w ciągu 365 dni w roku. W wielkich zakładach, o dużej liczbie pracowników, by uczestniczyć choć przez chwilę w/w „uroczystościach”, czasu na pracę właściwą, zaczęło brakować.

Alkoholik pijący piwo może mieć takie same zaburzenia umysłowe jak ten, który raczy się winem, wódką czy whisky z lodem. Pijących 30% alkoholików to piwosze.

W takiej, sprzyjającej rzeczywistości moja choroba rozwijała się. Nie byłoby w tym nic zdrożnego gdybym żył w samotności (niczym pustelnik) i nie wiązał się na stałe, żyjąc z problemem alkoholowym, z drugą osobą w związek małżeński i gdyby na świat w naszym „stadle” nie przyszło dwoje dzieci. Mój rozwijający się alkoholizm nie chciałbym spychać na państwo, na kodeks prawny, na społeczną tolerancję wobec pijących. Przecież w takich samych warunkach, oprócz mojej osoby, żyli jeszcze inni w tym kraju a nie wszyscy stali się „ptakom podobni”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jam 23.04.2021 15:23
dobry tekst, oby coś komuś uświadomił

Ajdejano 24.04.2021 13:00
Już tutaj gdzieś napisałem, że Tolo (Malewski), to taki obecny, lokalny mini Marek Hłasko. A wszyscy, znani polscy rock-meni dobrze Jego znają i wzajemnie. Więc, Facet ma trochę oleju w głowie, a związku chemicznego o wzorze C2H5OH Jego głowa już dawno nie pobierała. Znam wielu różnych wygibusów z tytułami naukowymi przed nazwiskiem: mgr, mgr inż, dr, doc., doc. hab., prof. nadzwyczajny, profesor zwyczajny i co z tego !!! Ze swoimi różnymi tekstami (specjalistycznymi, fachowymi - też) do pięt Malewskiemu nie dorastają.

Ajdejano 24.04.2021 16:42
Dopisek: niestety - Tolo, na zdjęciu powyżej widać, że jesteś już Kolego zmęczony swoją sytuacją. Myślę, że wiem, o czym piszę. Dużo zdrowia !!!

AAA 24.04.2021 23:43
Czyli - zaczął pobierać ????

Ajdejano 26.04.2021 19:42
Nie - chłoptasiu. Jeżeli tak pytasz, to to nie jest dowcipne, tylko po prosto chamskie, chłoptasiu. Z chamstwa nigdy się nie wychodzi, natomiast chamstwo pogłębia się z wiekiem. Zwłaszcza w uszkodzonym mózgu.

Ajdejano 24.04.2021 16:50
Mój wredny dopisek Z A.M. znamy się bardzo dobrze i myślę, że On doskonale wie, kto ja jestem. Zacząłem tak "patetycznie" , ponieważ na powyższym zdjęciu widzę Tola trochę innego, niż zawsze. Tolo: trzymaj się kupy, bo kupy nikt nie ruszy !!! Sawietskij padrug !!!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama