Odnajdziecie samych siebie

  • 07.05.2021, 20:21 (aktualizacja 07.05.2021, 20:48)
  • redakcja
Odnajdziecie samych siebie
- Na gitarze zacząłem grać w wieku 8 lat, na początku uczyłem się w domu, potem grałem w ramach zajęć w domu kultury, zarówno w sekcji muzycznej, jak i w orkiestrze folkowej - mówi o sobie Sajo

Początkowo grałem na gitarze solowej (tzw. gitara akustyczna), a z czasem także na gitarze basowej (czterostrunowej). Pierwsze występy, solowe i w zespole miały miejsce w lokalnym domu kultury w Czarnogórze, gdzie grałem rock i utwory regionalne – folkowe. Stopniowo zacząłem także pisać teksty i komponować do nich muzykę, a pod koniec mojej współpracy z domem kultury zacząłem także uczyć najmłodszych. Po zakończeniu nauki, występowałem zarówno sam, jak i w zespole KARLO V, który został uznany w latach 90-tych za jeden z najbardziej obiecujących zespołów poprockowych na Bałkanach.

Kontynuowałem solową karierę grając w Starym Mieście w turystycznej miejscowości Stary Bar, a także w Serbii. Dawałem solowe występy, grałem w pubach i restauracjach, byłem zapraszany na zamknięte koncerty oraz do udziału w wydarzeniach otwartych. Publicznością byli uczestnicy turystycznych eventów, a czasami tłumy przychodzące na otwarte koncerty.

W 2017 roku przyjechałem do Polski i od razu zacząłem dawać prywatne lekcje gry na gitarze oraz występować solo w małych pubach i knajpach. W 2018 zagrałem pierwszy polski koncert w Galerii „Arkady” w Tomaszowie Mazowieckim z moimi nowymi przyjaciółmi. Koncert i moje aranżacje bardzo się spodobały i zostałem zaproszony do studio w Koluszkach, gdzie nagrałem piosenki polskie i ludowe bałkańskie. Nagrałem także kilka własnych utworów, które były już wcześniej dostępne w Internecie.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W międzyczasie wystąpiłem na kilku eventach oraz przygotowywałem oprawy muzyczne. W roku 2019 nawiązałem współpracę z i klubami i restauracjami, w których występowałem ze swoim repertuarem. Zwróciła na mnie także uwagę agencja impresaryjna, która jako warunek nawiązania stałej współpracy postawiła założenie przeze mnie działalności gospodarczej i uzyskanie członkostwa w ZAIKS.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W 2020 roku wystąpiłem o przyznanie dotacji na w zakresie wystawiania przedstawień artystycznych, działalności artystycznej, literackiej i rozrywkowej oraz nagrań muzycznych i dźwiękowych. W sierpniu 2020 roku rozpocząłem działalność pod marką SAJO Safet Kovaćs i uzyskałem członkostwo w ZAIKS oraz SAWP. Otrzymane pieniądze przeznaczyłem na zakup sprzętu muzycznego oraz przygotowanie materiału na moją debiutancką, polską płytę pt. „Podróż z aniołami”.

Teledysk do jednej z moich kompozycji pt. „Jak vjetar – Wiatr historii” zyskał uznanie jury XV Festiwalu Losy Polaków i zdobył III nagrodę w kategorii Program Multimedialny. Moja debiutancka płyta „Podróżując z aniołami” powstała z miłości do ludzi, pasji do muzyki i podróży. Moje kompozycje do płyty, słowa do muzyki i opowieści oscylują między bałkańskimi wpływami muzyki sevdah a rock balladami, które opowiadają o moim życiu.

W każdej mojej kompozycji odnajdziecie jednak samych siebie. Moje współczesne „sewadlinki”, które w znakomitej większości znajdziecie na płycie charakteryzują się zwolnionym, umiarkowanym tempem i rytmem oraz bogatą harmonią, pozostawiającą w słuchaczu  melancholię, przepełnione są uczuciami i śpiewane tradycyjnie z pasją i zapałem. Zazwyczaj adresowane są do kobiet, bo większość pieśni porusza problemy miłosne.

Nazwa sevdah pochodzi z jęz. tureckiego, gdzie słowo sevda znaczy „miłość”. Obecnie są one jednak częściej wykonywane przez mężczyzn. Wiem, że moje kompozycje, które odnajdziecie na płycie, nie należą do obecnie uwielbianych przez słuchaczy nurtów muzycznych, ale odnajdziecie w nich całego mnie, a może i samych siebie. Swoje lęki i obawy, wątpliwości, ale przede wszystkim miłość.

Często jestem pytany skąd czerpię inspiracje do mojej muzyki. Odpowiedź jest prosta. Zaczerpnięta z życia, z przeznaczenia, z wielkiej miłości… Moja muzyka zawsze pomagała mi w przezwyciężaniu trudności i kryzysów w życiu i pomimo tego, że zostałem bardzo znanym gitarzystą (gitara elektryczna i bas) już w wieku 17 lat w ex Jugosławii to i tak zawsze wiedziałem, że chcę komponować.

I tak od wielu lat zajmuję się tym zawodowo. Uważam, że najważniejszym w życiu jest móc połączyć pasję w wykonywaną pracą. Mnie się to udało. Współpracuję przy jej tworzeniu z wspaniałymi ludźmi, którzy tak jak ja tworzą z pasji do tego co robią.

Moja podróż z muzyką ma już prawie 50 lat, ale branża muzyczna nie jest łatwą, a ja nie jestem na sprzedaż dlatego nawet najmniejszy sukces mnie cieszy, bo wtedy wiem, że robią to co przynosi ludziom radość.

Zapraszam do dołączenia się do mojej muzycznej „Podróży z aniołami”, obiecuję, ze znajdziecie w jej tle samych siebie i ufam, że na swojej drodze znajdziecie tyle aniołów co ja, które zechcą Wam bezinteresownie pomóc w realizacji Waszych marzeń. Z moją muzyką, kompozycjami i tekstami można zapoznać się odwiedzając:

- fanpage na FB:

https://www.facebook.com/SajoSafetKovac

- kanał w serwisie Youtube:

https://www.youtube.com/channel/UC8_v4p8kc74aoAwGloEAxDQ

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 24.04.2021, 18:49
Ktoś w tym temacie dobrze zamieszał ....
To jest dobry sposób, aby zamieszać w innych tematach.
Zamieszamy i my.... Tylko wszystko zależy od dobrej woli Admina.
I oficjalnie to się nazywa "niezależne media".
Pan (Mariusz) jest tak "niezależny" od bezpieki, jak ja jestem "niezależny" od np. mojej żony. Koniec tematu.
Ajdejano
Ajdejano 24.04.2021, 19:52
Dopisek do mojego wpisu powyżej.
Ten Pański portal, pomału staje się takim policyjnym ściekiem. Rozumiem: z policją trzeba być (w Pana sytuacji) w dobrej komitywie (sprawy kryminalne, itp. ), jednak dosyć selektywnie wyrzuca Pan to, co nie podoba się Panu i, być może, policmajstrom. Szkoda ....
SAJO-OFFICIAL.COM
SAJO-OFFICIAL.COM 24.04.2021, 13:49
Hvala puno nasztomaszow pl i Mariusz
SAJO
SAJO 24.04.2021, 13:32
Hvala puno Mariusz Strzepek

Pozostałe