Co dalej z Medicą?

  • 24.04.2021, 12:51 (aktualizacja 24.04.2021, 13:50)
  • redakcja
Co dalej z Medicą?
Urząd Miasta w Tomaszowie rozstrzygnął przetarg na sprzedaż budynku byłego żłobka przy ul. Strzeleckiej. Działa w nim również popularny przychodnia POZ, prowadzona przez doktor Katarzynę Kiestrzyn. Do przetargu ograniczonego zgłosiły się dwa podmioty. Ostatecznym nabywcą nie została właścicielka NZOZ Medica. Większą kwotę zaoferowali właściciele NZOZ Centrum Zdrowia Rusinek i Najder. Czy to oznacza, że ponad 5 tysięcy pacjentów będzie musiało szukać sobie innego lekarza pierwszego kontaktu?  

O sprzedaży budynku żłobka przy ul. Strzeleckiej mówiło się już od blisko dwóch lat. Właściwie odkąd pojawił się pomysł stworzenia w pobliżu nowej placówki. Władze miasta nie ukrywały, że sprzedaż ma pokryć częściowo koszty inwestycji. Ostatecznie nieruchomość  wystawiono na sprzedaż na początku bieżącego roku roku. Decyzję o sprzedaży poprzedziła oczywiście uchwała Rady Miejskiej.

Jak zwykle temat wywołał ożywioną dyskusję. Radni domagali się aby to miejsce zachowało swoją dotychczasową funkcję. W warunkach przetargu uwzględniono więc, że mogą do niego przystąpić jedynie podmioty medyczne, które prowadzą na terenie miasta działalność leczniczą w oparciu o kontrakt z NFZ. Magistrat wskazał także, że koniecznym jest doświadczenie w prowadzeniu działalności leczniczej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Nabywcy muszą też zobowiązać się do wykorzystania nabywanej nieruchomości na prowadzenie działalności w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej przez okres co najmniej 15 lat od daty nabycia nieruchomości. Ten ostatni warunek oraz wpisane w warunki przetargu zabezpieczenia budzić mogą nieco wątpliwości o charakterze prawnym, ponieważ przeniesienie własności nieruchomości ma charakter, co do zasady, bezwarunkowy. 

Czas pokazał, że nie były to warunki wystarczająca do zabezpieczenia interesów aktualnego najemcy. Problem ma więc nie tylko Katarzyna Kiestrzyn, ale i korzystający z jej usług pacjenci.. 

Cena wywoławcza, jaką wskazano w ogłoszeniu o przetargu wynosiła 2 mln zł. Potencjalni oferenci na złożenie swoich ofert mieli czas do końca marca. W tym terminie wpłynęły dwie oferty. Pierwszą z nich złożyła NZOZ Medica Katarzyny Kiestrzyn. Drugą NZOZ Centrum Zdrowia Rusinek i Najder, którzy obecnie przychodnię POZ prowadzą na ul. Barlickiego. Ostateczna kwota zaskoczyła zapewne władze miasta, ponieważ przekroczyła ona pułap 2,5 miliona złotych. Medica zaproponowała 2.220.000 zł., natomiast Centrum Zdrowia 2.540.000 zł.

13 kwietnia 2021 r. wpłynęła do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego skarga na rozstrzygnięcie przetargu od doktor Katarzyny Kiestrzyn. Skarżąca wskazała między innymi, że  na przedmiotowej nieruchomości jest prowadzona przez nią działalność lecznicza od ponad 20 lat, zaś prowadzona przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej obejmuje swoim zasięgiem blisko 5500 pacjentów, wielopokoleniowe rodziny, a także byłych pracowników ZWCH WISTOM S.A. – zamieszkujących w okolicznych blokach i wymagających z uwagi na stan zdrowia częstych wizyt w poradni bądź wizyt domowych, a przeniesienie przychodni w inną lokalizację stanowiłoby utrudnienie logistyczne dla pacjentów. 

Ponadto z uwagi na panujący od 14 marca 2020 r. stan zagrożenia epidemicznego, a następnie od dnia 31 marca 2020 r. stan epidemii nie jest możliwe podjęcie przez Skarżącą czynności zmierzających do ewentualnego przeniesienie prowadzonej przychodni.  W poradni od dnia 14 marca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. udzielono 17.096 porad lekarskich w formie przyjęć bezpośrednich oraz teleporad, w miesiącu styczniu 2021 r. – 1899, w miesiącu lutym 2021 r. – 1885 porad, w miesiącu marcu 2021 r. – 2488 porad, a do dnia 12 kwietnia 2021 r. – 727 porad, co świadczy o potrzebie funkcjonowania przychodni; Z kolei od dnia 1 stycznia 2021 r. przychodnia Skarżącej została wpisana do krajowego systemu punktów szczepień przeciwko wirusowi COVID-19, a w okresie od dnia 25 stycznia 2021 r. do dnia 9 kwietnia 2021 r. wykonano 317 szczepień (pierwsza dawka), 209 szczepień (druga dawka). 

Katarzyna Kiestrzyn podkreśla, że rozstrzygnięcie przetargu w sposób nieuwzględniający funkcjonowania przychodni na terenie przedmiotowej nieruchomości godzi w interesy pacjentów i oczywistym jest, że nie można przenieść przychodni z dnia na dzień do innej lokalizacji, tym bardziej, że Skarżąca legitymuje się aktualnym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia przypisanym do lokalizacji przy ul. Strzeleckiej oraz kontraktem dotyczącym punktu szczepień.

Skarga nie została uwzględniona. W rozstrzygnięciu Prezydenta czytamy:

Ze zgromadzonego materiału wynika, że wszystkie czynności w ramach ogłoszonego przetargu pisemnego ograniczonego przeprowadzone zostały prawidłowo przy dochowaniu należytej staranności, zgodnie z ogłoszeniem oraz warunkami przetargu pisemnego ograniczonego na sprzedaż nieruchomości. W części niejawnej Komisja przetargowa wnikliwie sprawdziła oferty oraz dokumenty złożone przez oferentów. (...)

Biorąc pod uwagę przedłożone dokumenty oraz zaproponowaną w ofertach cenę na zakup przedmiotowej nieruchomości Komisja dokonała w dniu 6 kwietnia 2021 roku rozstrzygnięcia przetargu i stwierdziła w drodze glosowania, że nabywcą nieruchomości zabudowanej położonej w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Strzeleckiej nr 12 o pow. 2169 m2 został: NZOZ CENTRUM ZDROWIA RUSINEK & NAJDER- Spółka Jawna za cenę nabycia: 2.540.000,00 zł (słownie: dwa miliony pięćset czterdzieści tysięcy złotych).

Cena, którą zaproponowała Skarżąca za zakup przedmiotowej nieruchomości wynosiła 2.220.000,00 zł ( słownie: dwa miliony dwieście dwadzieścia tysięcy złotych ) 
Zgodnie z § 7 punkt 4 warunków, przetarg wygrywa Oferent, który zaoferował najwyższą cenę za nabycie przedmiotu przetargu.

Odnosząc się zatem do zarzutów Skarżącej dotyczących tego, iż Komisja przetargowa przy podejmowani decyzji o wyniku przetargu nie wzięła pod uwagę okoliczności dotyczących prowadzenia wieloletniej działalności leczniczej w lokalu użytkowym położonym na nieruchomości będącej przedmiotem przetargu należy wskazać, że Komisja kierowała się określonymi w warunkach przetargu wytycznymi i w oparciu o nie dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty. (...)

Z w/w stanu faktycznego i prawnego wynika, iż nie zostały zarówno w zakresie czynności związanych z przygotowaniem ogłoszenia i warunków przetargu, jak i w toku prowadzonych przez Komisję przetargową czynności ustalających wynik przetargu, naruszone przepisy, uzasadniające unieważnienie postępowania. Każdy podmiot spełniający warunki przetargu miał równy dostęp do przetargu, a najkorzystniejszy wynik został ustalony zgodnie z warunkami przetargu w oparciu o oferowaną cenę nieruchomości.


Co dalej z pacjentami leczącymi się w Medice? Trudno powiedzieć... Zapewne potrzebne będzie porozumienie między obydwoma oferentami. Znalezienie odpowiedniego miejsca, jego adaptacja a następnie podpisanie nowej umowy z NFZ może zająć nawet kilkanaście miesięcy 
 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 27.04.2021, 19:48
Nie będę się zagłębiał w zakamarki tej konkretnej sprawy, bo nie znam szczegółów te sprawy, jednak zwrócę uwagę na to, że od kiedy rządzą pisiory, służba zdrowia w Polsce i tzw. totalna opozycja, wszem i wobec ogłaszają, że w naszym kraju nie ma miejsca dla służby zdrowia i dlatego ta służba zdrowia gremialnie wyjeżdża na zachód Europy, bo tam jest raj dla medyków.

A w opisywanym wyżej przypadku, okazuje się, że i w Polsce też jest raj dla medyków, jeżeli tak zabijają się o wygranie przetargu na jakąś-tam o.b.s.r.a.n.ą przychodnię.
W moim wrednym mózgu powstaje tylko jedna wątpliwość: ci tzw. "medycy", to może nie są medycy, który zależy na ratowaniu zdrowia ludzi, a na tłuczeniu kasiorki na udawaniu, że się pomaga ludziom ?????

I to jest Polska - właśnie.....
olrajt
olrajt Wczoraj, 14:46
no jak dziecko, co innego praktyka prywatna, w swoim saloniku (bardzo dochodowa i bez obostrzeń , bez kasy fiskalnej ) a co innego kontrakt z NFZ, z personelem, podatkami i z obostrzeniami.
pracownikszpitala
pracownikszpitala 25.04.2021, 14:29
Smutne. Znam temat i prowadzących od dawna. To czego obawiano się przy tworzeniu NZOZ-ów to to że to prywatyzacja i czy będzie to dla dobra pacjentów. Byłam w RM przy przekształceniach było wielkie zainteresowanie wielu lekarzy bardzo aktywnie podeszło do problemu
Wydawało się że nie dadzą rady - a tu żaden NZOZ nie upadł nie zbankrutował . Pacjenci gdy byli z czegoś niezadowoleni mogli zmienić przychodnię. I to przy przetargu powinno być brane pod uwagę-opinia
pacjentów. Dr Kiestrzyń nie jest w stanie przeliczyć na złotówki swoje
zaangażowanie i czas przeznaczony na organizację, bieżący nadzór ,
pracę jako lekarz w tej przychodni. Szkoda ,że P. Prezydent tego nie rozumie i potraktowano to jak sprzedaż straganu na rynku. Kto da więcej
Ale z lokalem sprzedano pacjentów bo część z nich zostanie w tym samym miejscu z różnych względów chociażby lokalizacji. Karygodne.
Staję w obronie dr Kiestrzyń- zawsze była lubiana i szanowana. Natomiast pracując w branży opinia o przychodni na Barlickiego - wystarczy popytać pacjentów. Mam nadzieję że to nie koniec i jestem
zainteresowana co na to NFZ- bo rzeczywiście kontrakt z NFZ to lokum,
kadra , wyposażenie i nie powinno to się odbywać na zasadzie podkopywania się w taki sposób. A na koniec to P Prezydencie co z zabezpieczeniem potrzeb zdrowotnych mieszkańców miasta gdzie trzeba brać pod uwagę kto, gdzie i jak wykonuje obsługę medyczną.
@
@ 25.04.2021, 19:03
Tam na Chemików / Techników, za dużo gruzów na parkingach by to było osiedle emeryckie jedynie.
WuPe
WuPe 25.04.2021, 10:08
Pan Witko coraz częściej w telewizji... Myśli już chyba o innej posadzie, co tam mieszkańcy na jakimś zapomnianym emeryckim osiedlu...
Tomaszowianin z urodzenia i wyboru
Tomaszowianin z urodzenia i wyboru 24.04.2021, 23:07
Wychodzi na to, że miasto (tzn. jego rajcy i Pan prezydent) przysporzyło 5500 wyborcom - zapewne wcześniej w dużej części głosujących za PiSem - sporych kłopotów. Czy warto było - pokażą najbliższe wybory. Te głosy były warte nie więcej niż 60 zł na jednego pacjenta (no, może więcej, bo sporo z tych 5500 to maluchy, ale ich rodzice to też wyborcy i to okrutnie pamiętliwi). Ktoś z tych naszych "mądrych" zapomniał, że Pani Katarzyna Kiestrzyn to dobrze znany od lat i szanowany przez wielu pediatra/lekarz rodzinny i to już z drugiego pokolenia.
Nie tylko kasa się liczy, ale ... dla niektórych zapewne jest tak ważna, że nawet pobory prezydenckie to zbyt mało i trzeba za nią ganiać po całej Polsce, a tu kiesa miasta świeci głębokim deficytem.
AW
AW 24.04.2021, 17:38
Nasuwają mi się watpliwości skoro obecnie prowadzaca przychodnię ma kontrakt przypisany do miejsca - to w zasadzie nie może przenieść przychodni w inne miejsce. Natomiast NZOZ CENTRUM ZDROWIA RUSINEK & NAJDER zapewne nie ma kontraktu na prowadzenie przychodni w tym miejscu. Czy taki kontrakt zdobęda to oddzielne pytanie ... Jak mogą więc zagwarantować, że w tym budynku będą prowadzić przychodnię... Chyba, że będzie przychodnia bez kontraktu - tylko prywatna

Pozostałe