Pamięci gen. broni Tadeusza Buka

  • 27.04.2021, 10:45 (aktualizacja 29.04.2021, 19:47)
  • redakcja
Pamięci gen. broni Tadeusza Buka
21 kwietnia w lesie obok 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie odbył się Bieg Pamięci Gen. Broni Tadeusza Buka. Głównym celem tego biegu było uczczenie pamięci wspaniałego człowieka i wybitnego dowódcy, jakim niewątpliwie był gen. br. Tadeusz Buk.

Pół roku przed katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem (10.04.2010) mianowany został na dowódcę Wojsk Lądowych. Wcześniej, w drugiej połowie lat 90-tych dowodził 7 Pułkiem Ułanów Lubelskich (w 25 Dyw.KPow.). Natomiast po powstaniu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie w latach 1999-2001 był zastępcą dowódcy Brygady.

Z inicjatywą organizacji biegu wystąpił kolega gen. Tadeusza Buka, por. w st. spocz. Antoni Smolarek ( absolwent Szkolenia Oficerów Rezerwy WP w 1994 r.), laureat Fair Play PKOl, prezes Ogniska TKKF ZNP, propagator biegania. W tej sprawie zwrócił się do zastępcy dowódcy 25 BKP płk. Piotra Gołosa, który ustalił z dowódcą 7 Batalionu KP ppłk Markiem Bańkowskim, że jego oddział zajmie się organizacją biegu i uczestnictwem żołnierzy.

Warto dodać, że płk Gołos w latach 1995-99 też służył w 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Później, już w 25 BKP był dowódcą 7 Batalionu KP, który przejął tradycje 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Bieg zorganizowali por. w st. spocz. Antoni Smolarek i instruktor wf 7 Bat.KP mł. chor. Mariusz Bartnicki.

Przed startem obaj przybliżyli żołnierzom postać patrona biegu i chwilą ciszy uczczono pamięć gen. br. T. Buka. W biegu wzięło udział 51 żołnierzy pokonując trasę 3 km , a na mecie Antoni Smolarek podziękował im za udział „przybijając piątkę”. Ufundował także dyplomy dla wszystkich uczestników oraz upominki, które rozlosowano wśród żołnierzy.

Bieg odbył się też w ramach Sztafety Buka Online zorganizowanej w dniach 10-21 kwietnia przez 34 BKPancernej w Żaganiu.

W tej sztafecie uczestniczył również Antoni Smolarek pokonując łącznie 26 km.

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe