Kompromitacja na całego. Radni PO pod skrzydłami Antoniego Macierewicza

  • 05.05.2021, 22:00 (aktualizacja 05.05.2021, 22:11)
  • Mariusz Strzępek
Kompromitacja na całego. Radni PO pod skrzydłami Antoniego Macierewicza Koalicjanci
Środową sesję Rady Powiatu Tomaszowskiego przerwano na wniosek grupy radnych. Wywołał on spore zaskoczenie i zamieszanie, także wśród urzędników Starostwa Powiatowego. Rzadko zdarza się, by na wniosek radnych odraczano sesję o kilka dni. Jak się okazuje powodem miał być wniosek o odwołanie Starosty Mariusza Węgrzynowskiego, który złożyć miały wspólnie kluby radnych PSL, KWW Marcina Witko oraz Platformy Obywatelskiej. Łącznie 13 osób, reprezentujących ponad połowę całego składu Rady. Wniosku jednak nie złożono, ponieważ Bogna Hes, Marek Parada, Paweł Łuczak i Tomasz Zdonek odmówili jego podpisania. Przynajmniej trójka z tych radnych to osoby zatrudnione przez Starostę w jednostkach powiatowi podległych. Okazuje się po raz kolejny, że "totalna opozycja" jest jedynie "totalną kompromitacją". Przy okazji warto podkreślić, że Mariusz Węgrzynowski reprezentuje frakcję w PiS, kojarzoną głównie z Antonim Macierewiczem. Czy mamy do czynienia z wojną prowadzoną przez PiS z PiS-em? Sięgnijmy do uzasadnienia wniosku, który ostatecznie nie został złożony.

Obecny Zarząd Powiatu Tomaszowskiego funkcjonuje od końca 2018 roku. Zbliża się półmetetek aktualnej kadencji samorządowej. Konieczność oceny sprawności i rzetelności jego działania jest niezbędna w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju powiatu tomaszowskiego. Niestety ocena ta nie może być pozytywna.

Negatywnie oceniamy politykę personalną prowadzoną przez obecny Zarząd Powiatu, któremu przewodniczy Starosta Mariusz Węgrzynowski, będący równocześnie kierownikiem urzędu i osobą odpowiedzialną za jego sprawne funkcjonowanie.

W okresie minionych dwóch lat w sposób drastyczny zwiększono zatrudnienie w Starostwie. Wzrost zatrudnienia nie nastąpił jednak na stanowiskach merytorycznych i specjalistycznych, gdzie potrzebna jest fachowa wiedza np. o charakterze inżynierskim z zakresu budownictwa, geodezji itp. Nadal brakuje inspektorów nadzoru budowlanego, instalacyjnego. Zamiast tego zatrudnia się osoby na stanowiskach typowo administracyjnych.

W żaden sposób nie poprawiło to jakości obsługi mieszańców miasta. 

Zmiana struktury organizacyjnej doprowadziła do zapaści w zakresie prowadzonych inwestycji, skutecznego nad nimi nadzoru, oraz pozyskiwania środków pochodzących ze źródeł zewnętrznych. Zlikwidowano między innymi referat pozyskiwania funduszy pomocowych, co skutkuje „zerową” liczbą przygotowanych i złożonych wniosków o udzielenie wsparcia finansowego ze środków unijnych.

Zarząd Powiatu nie przygotował żadnych nowych inwestycji, które miałyby strategiczne znaczenie dla rozwoju naszej jednostki samorządowej i poprawiały jakość życia mieszańców.

Wnioskodawcy podkreślają także, że nietrafionym pomysłem było także przeniesienie do budynku starostwa siedziby Powiatowego Urzędu Pracy. Doszło do stwarzającego zagrożenie (także epidemiczne) zagęszczenia pracowników w pomieszczeniach biurowych.  Przypominają, że nie zachodziła żadna potrzeba, by przeprowadzać Urząd Pracy do budynku Starostwa, gdyż właściciel nieruchomości przy ul. Konstytucji 3-go Maja oferował jej sprzedaż z 95 procentową bonifikatą. 

Duże wątpliwości budzi polityka oświatowa. Jej efektem jest drastyczny spadek notowań tomaszowskich szkół w prestiżowym rankingu „Perspektyw”. Zarządzane przez Powiat licea osiągnęły niski poziom, nie notowany od co najmniej kilkunastu lat. Mimo tak katastrofalnej sytuacji w oświacie, Zarząd Powiatu Tomaszowskiego nie jest w stanie przedstawić spójnej koncepcji dalszego funkcjonowania sieci szkół. Zamiast działań restytucyjnych mamy do czynienia jedynie z niskiej jakości bieżącym administrowaniem z polityką kadrową opartą na nepotyzmie. Przykładem może być wybór dyrektora w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 8, który wcześniej nie uzyskał akcepcji komisji konkursowej.

W uzasadnieniu pojawiają się także zarzuty dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom. Brak jest między innymi dostatecznego nadzoru właścicielskiego nad spółką.  Radni dodatkowo wskazują na brak jasnej polityki dotyczącej budowy dróg. 

Czwórka wspomnianych na wstępie radnych Platformy Obywatelskiej, deklarująca swoją opozycyjność wobec PiS postanowiła jednak wniosku o odwołanie nie podpisywać. Dosyć to zaskakujące, bo wszyscy wciąż pamiętamy "selfie" jakie pokazywały się regularnie na ich profilach facebookowych. Radny Łuczak pokrzykiwał nawet: opozycja, to ja. Co zostało z tych deklaracji? Chyba jedynie kompromitacja. 

Trójkę radnych PO faktycznie zatrudnił w tej kadencji starosta. Najwięcej profitów ma prawdopodobnie Tomasz Zdonek. Po tym jak stracił zatrudnienie w spółce Lechia SA, pracuje na etatach wuefisty w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 1 oraz II Liceum Ogólnokształcącym. Jako specjalista od promocji trafił też do Będkowa, gdzie wójtem jest Dariusz Misztal, osoba bliska Starosty Węgrzynowskiego. Paweł Łuczak trafił do PCAS. Został kierownikiem schroniska oraz bazy kajakowej na tomaszowskiej przystani.  Bogna Hes znalazła zatrudnienie także w PCAS-ie. 

Wszystko wskazuje na to, że cała czwórka będzie szukała sobie nowego miejsca na politycznej scenie. Prawdopodobnie przygotowuje sobie grunt pod "przeskok" do Polski 2050 Szymona Hołowni. Publikowane na bieżąco sondaże dla Platformy Obywatelskiej nie są zachęcające w odróżnieniu do wyników Hołowni.  Pytanie tylko czy tam będą tomaszowscy radni "towarem" wysoce pożądanym. Bo po oczywistym wspieraniu twardej frakcji w PiS wbrew stanowisku władz własnej aktualnej partii może się to okazać awykonalne,

Dosyć niejasna w całej tej sprawie jest rola radnego miejskiego Witczaka, według radnych powiatu tomaszowskiego to on za wszelką cenę starał się storpedować porozumienie w sprawie odwołania starosty? Dlaczego? Bo mogło ono skutkować współpracą KWW Marcina Witko z Koalicją Obywatelską w mieście a przecież jedyne co radny potrafi robić, to... krytykować. 

Ciekawie może być teraz w Platformie Obywatelskiej. Czy wspomniana czwórka zostanie z niej usunięta. Radny Zdonek już raz został usunięty, a później przygarnięto go na nowo. Jak widać politycy PO nie uczą się na własnych błędach. 

Osobną sprawą jest dalszy los Prezydenta Witko. Członkowie PIS już wcześniej grozili mu usunięciem z partii (chociażby za odwołanie uchwały autorstwa Ordo Juris). 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewa
Ewa 14.05.2021, 09:58
Mam pytanie raczej retoryczne - jak radni opozycji mogą zagłosować przeciwko staroście skoro są przez niego zatrudnieni? Czy to nie nazywa się "kupczeniem stanowiskami"? Każdy z oponentów dostał stanowisko, godziny ale jak twierdzą "nie mają nic do stracenia i nie dadza się tak traktować" Jednym słowem polityka starosty im odpowiada. Zastanawia też brak jakiejkolwiek reakcji PO.....
T.M.
T.M. 10.05.2021, 12:13
Sa ludzie honoru ,ktorzy maja swe poglady i co by sie nie dzialo sa sztywni,ale sa tez i tacy(malinowy)ktorzy by swoja matke za pare srebrnikow sprzedali bez mrugniecia oko.
Ujazd
Ujazd 14.05.2021, 11:33
Tak u niektorych to nie tylko wlosow ale i honoru brak:)
Jan Kowalski
Jan Kowalski 08.05.2021, 10:45
Paweł Łuczak został wypromowany przez pana panie redaktorze na tym portalu m.in.
I nie jest to absolutnie zarzut w kierunku pana panie Mariuszu, wręcz przeciwnie.
Kain czy Abel
Kain czy Abel 06.05.2021, 23:05
Sama już nie wiem gdzie większe dziadostwo czy w mieście czy w powiecie? Żygać się chce jak patrze na te podwórka... jeszcze do tego tacy aseksualni... bleeee
TKM
TKM 06.05.2021, 21:39
Tomaszu Robercie co jeszcze zrobisz by pokazać nam wyborcom jacy z nas głupcy że na ciebie głosowaliśmy? Mieszkałeś poza obwodem głosowania, narobiłeś bałaganu tu i tam. Bierzesz etaty i połówki gdzie popadnie (ciekawe kto je daje). Aleś Ty wszystkim zaimpinowales Tomaszu Robercie. Koledzy z PO nadal lojalni bo mało kto dzisiaj się zapusze. Aleś Ty jesteś Miszcz. Miszcz wszystkich lokalnych graczy
Pięknie
Pięknie 07.05.2021, 13:20
a zwykłym nauczycielom w-f ogranicza się etaty, bo nie ma godzin. Są tylko nie dla wszystkich. Granda.
Ajdejano
Ajdejano 06.05.2021, 18:11
Ile razy ja tutaj pisałem: powiatowy katecheta natychmiast do wymiany. Więc teraz piszę: oczywiście, natychmiast do wymiany. Grupa radnych - to samo. No i co, k...., z tego wynika?! A wielkie JAJCO !!!
Rzygać mi się chce, jak obserwuję tę naszą, polską de... , dupokrację.

Kret na kręcie siedzi i kretem pogania. Kupa dziada bez zelówek.
Dotyczy to WSZYSTKICH dziadowskich, tzw. radnych.
andy
andy 06.05.2021, 18:03
Panie Mariuszu. Gratuluję (nie)sprawnej manipulacji. Najpierw puszcza pan tekścik, który pali cały układ. Później na polecenie (najlepiej pan wie czyje) szybciutko go usuwa, a gdy sprawa po artykule w TIT nabrała rozgłosu robi pan z siebie jedynego sprawiedliwego. Dziwne, że tuż przed sesją na porozumieniu nie było pańskiego podpisu. Dziwne, że nagle pan zapomina, iż niemal wszyscy radni KWW Marcina Witko to aktywni członkowie PiS. Wytyka pan marne posadki innym to może pójdzie pan dalej i napisze o radach nadzorczych, komisjach i tym podobnych biznesikach ludzi z pańskiego otoczenia.
:(
:( 06.05.2021, 23:34
Panie Andrzeju - tu fakty mówią za siebie - wasze komentarze tego nie zmienia - ŻENADA!
MS
MS 06.05.2021, 18:20
Których ludzi? Nie kumam.... Nie mam żadnych ludzi w swoim otoczeniu Jest jednak pewna różnica. Tu mamy typowy przykład politycznego prostytuowania się.

Faktycznie mojego podpisu nie było. Powód jest oczywisty. Od kilku tygodni nie jestem już w klubie KWW MW. Gdybym był z pewnością bym go lojalnie podpisał.

Osobną kwestią jest głosowanie, bo nawet to, że radni PO wniosek by podpisali nie gwarantowało głosowania za ty wnioskiem.

Podobnie jest w przypadku osób które wniosku nie podpisały. W głosowaniu tajnym mogło się zdarzyć wszystko. Nawet to że radni PiS zagłosują przeciwko swojemu staroście.

Dziwne te sfomułowania. Przecież w tekście nie pisałem ani słowa o sobie.
Zmartwiony
Zmartwiony 06.05.2021, 17:37
Bravo,bravo,bravo.Znowu przepychanki...
Wyborca
Wyborca 06.05.2021, 17:13
Bez względu na przynależność partyjną obecne rządy Zarządu Powiatu to przede wszystkim brak kompetencji i dialogu! Nie wsłu***ą się w głosy swoich wyborców, traktują ludzi przedmiotowo i wykorzystują swoje stanowiska do załatwiania prywatnych spraw. To jest porażka. Sami powinni zrezygnować!!!! Dość już tego cyrku....
władysław
władysław 06.05.2021, 16:48
Brawo radni PO, dno i kupa. Nie ma to jak dbać o własne stołki.
Gdzie teraz powiatowe władze tej partii, co będą mówić, aby się wybielić
Ujazd
Ujazd 06.05.2021, 15:56
Co w rym dziwnego jest w powiecie pewien wojt(car)ktory pare lat temu byl bliziutko psl,pozniej z calych sil wspieral Po(psioczyl na pis)a teraz sie pisior pelna gębą zrobic i nikt o takich ludziach nie pisze:)choć taki honoru nie ma za grosz!
Trondheim
Trondheim 06.05.2021, 20:57
Czyżby chodziło o tego ujezdzkiego, który ma ambicje zostać burmistrzem i udaje, że zmiana z gminy wiejskiej na miejską nic nie będzie kosztować?
Ujazd
Ujazd 07.05.2021, 08:42
Tak tego ktorego zjadla mania wielkosci krory juz dawno.stal sie celebryta a nie gospodarzem;(
woody
woody 07.05.2021, 17:23
celebryta za pieniadze podatnika
i ten szpan gminnym passatem do domu i nie tylko
cydrowy
cydrowy 06.05.2021, 12:15
"Samo...prostytucja"
Wywyższeni i ci poniżeni i sponiewierani samorządowcy,
czyli Polska wg standardu: "jak dajo, to biere i jeszcze mi mało". - napisał senator Wadim Tyszkiewicz dzisiaj na swoim profilu FB.
T.m
T.m 06.05.2021, 12:11
Widze ze w Tomaszowie stworzyla sie totalna opozycja brakuje tylko Budki na czele:)
Tomaszowianin
Tomaszowianin 06.05.2021, 11:24
Jak panu prezydentowi grunt pod nogami sie sypie to najlepiej zaatakowac staroste w kazdy mozliwy sposob:)a taki pisiorek byl z niego,jakos jak stworzyl swoj komitet to nikt z tego afery nie krecil a teraz jak ww osoby opowiedzialy sie po stro ie starosty to wielkie halo,niektorym to widze ze woda sodowa do glowy uderzyla w tym miescie!
:(
:( 06.05.2021, 15:51
To co dzieje się w starostwie to cyrk - i od dawna zmiana jest potrzebna. Nie da się tego obronić, nawet ta próba Tit jest żałosna i zeby nie wiem jak odwracać kota ogonem - fakty są jakie są. Większa opozycja dla twardego trzonu PiS jest teraz prezydent niż PO. I te kilometrowe wpisy konstytucyjne o tym jacy z nich dzielni opozycjoniści... jedynie widać autopromocja się liczy a nie jakiś realny wpływ na to co się dzieje. Wtedy za tym idzie tez odpowiedzialność - czy to jest problem?
Diwa tomaszowska
Diwa tomaszowska 06.05.2021, 09:57
Świat nie jest taki zły, świat nie jest taki mdły niech no tylko zakwitna jabłonie........La Lala Lala Lala

Ach polityka polityka
Jola
Jola 06.05.2021, 07:32
Temat odwołania Zarządu Powiatu na swój początek w grudniu ubiegłego roku, ale wtedy też wszystko nie wypaliło bo Ci sami radni PO drżąc o swoje darowane przez PiS posady, kupcząc o więcej doprowadzili do tego, że sprawa upadł, a tłumaczenie przez nich że nic nie wiedzieli jest zwykłą farsą.
Wyborca
Wyborca 06.05.2021, 19:10
Może się jeszcze uda?! Powiadają, że do 3 razy sztuka:)
Obserwator
Obserwator 06.05.2021, 06:53
Państwo radni opluli swojego kolegę S. Żegotę w TIT, żeby się wybielić. Doskonale od dawna wiedzieli o całej sprawie. Dla nich lojalność do PO nie istnieje. To właśnie takie działania i zdradzieckie postawy spłycają poparcie PO w sondażach.
Xx
Xx 05.05.2021, 23:45
Resume:
"Zarząd Powiatu nie przygotował żadnych nowych inwestycji, które miałyby strategiczne znaczenie dla rozwoju naszej jednostki samorządowej i poprawiały jakość życia mieszańców."
ja
ja 05.05.2021, 23:29
proszę o komentarz , którzy to radni zgłosili się do Hołowni i dostali kosza? ciekawe... Chyba ci którzy chcieli przewrotu, taką mamy wiedzę!
Tragedia
Tragedia 05.05.2021, 23:23
Kasa tylko kasa żal to jest żenada państwo radni

Pozostałe