Naziemny czy podziemny zbiornik na propan – który wybrać i dlaczego?

  • 30.04.2021, 07:39
  • redakcja
Naziemny czy podziemny zbiornik na propan – który wybrać i dlaczego?
Zbiorniki na gaz propan występują w wielu opcjach i wariantach. W kwestii doboru pojemności najczęściej doradza wykonawca. Wybór pomiędzy nowym lub używanym zbiornikiem warunkowany jest kwestią zasobności portfela. Pozostaje jeszcze zdecydować o tym, czy zakupić naziemny czy też podziemny zbiornik na gaz. Tutaj trzeba uwzględnić kilka czynników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i który zbiornik lepiej spełni nasze oczekiwania.

Jakie czynniki pomagają zdecydować o wyborze zbiornika naziemnego lub podziemnego?

Zbiorniki na gaz umieszczane są na posesji, na której znajduje się budynek zaopatrywany w propan do celów grzewczych. Jak łatwo się domyślić po samej nazwie, naziemny zbiornik na gaz od podziemnego zbiornika na propan różni się umiejscowieniem względem powierzchni gruntu. Jest to szczególnie istotne dla użytkowników, którzy przywiązują dużą wagę do estetyki i aranżacji podwórka oraz obejścia wokół domu.

Nie bez znaczenia jest również wielkość działki. Wpływa ona znacząco na możliwość prawidłowego i zgodnego z przepisami posadowienia zbiornika z gazem na terenie posesji. Obowiązujące odległości są różne nie tylko dla zbiorników naziemnych i podziemnych, ale także zmieniają się wraz z pojemnością zbiornika. Jednak niezależnie do tych czynników należy pamiętać, że zbiornik z gazem propan musi być oddalony co najmniej 5 metrów od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych oraz nie mniej niż 3 metry od rzutów poziomych linii energetycznych. Absolutnie zabronione jest umieszczanie zbiornika na gaz propan, zarówno naziemnego, jak i podziemnego, w naturalnych zagłębieniach terenu oraz na obszarach podmokłych.

Naziemne zbiorniki na gaz – dla kogo?

Naziemne zbiorniki na gaz propan najlepiej sprawdzają się na działkach o dużej powierzchni. Polecane są również użytkownikom, którym nie przeszkadza widoczność zbiornika na ich posesji lub może się on wkomponować w krajobraz. Sugestie dotyczące wielkości działki wiążą się z obowiązującymi przepisami z zakresu bezpieczeństwa umieszczania i użytkowania tego typu konstrukcji. Szczegółowo określono to w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.1065 t.j.).

W rozporządzeniu znajdziemy informację na temat możliwego umiejscowienia zbiornika z gazem na swojej działce. Standardowo dla domów jednorodzinnych o powierzchni około 120–160 m2 montuje się zbiorniki na gaz o pojemności 2700 l lub 2750 l. Zbiornik naziemny o takiej pojemności powinien zachować odległość 3 metrów od budynków mieszkalnych, usługowych, magazynowych czy produkcyjnych. Ponadto wymagane jest, aby zbiornik był oddalony o nie mniej niż 1,5 metra od granicy działki oraz 3 metry od każdego budynku. Jednak przy tym wszystkim zbiorniki naziemne charakteryzują się nieco niższą ceną.

Kto powinien wybrać podziemny zbiornik na gaz?

Podziemne zbiorniki na gaz są szczególnie polecane właścicielom małych działek. Obowiązujące przepisy znacznie ułatwiają znalezienie odpowiedniego miejsca na jego posadowienie. W przypadku zbiorników podziemnych o pojemności 2700 l lub 2750 l wymagane odległości wynoszą 1 metr od budynków mieszkalnych, usługowych, magazynowych czy produkcyjnych oraz 0,5 metra od granicy działki. To znacząco ułatwia sprawę przy wybieraniu miejsca na posadowienie zbiornika na posesji. Jednak sam sprzęt jest nieco droższy niż zbiorniki naziemne, a i jego montaż pochłania więcej czasu, pracy oraz jest droższy ze względu na robociznę. Pod posadowienie zbiornika podziemnego trzeba koniecznie przygotować wykop odpowiednich rozmiarów. Montaż samego zbiornika w najlepszym razie zajmuje wykonawcy dwa dni. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu prac budowlanych.

Źródła: LPGDirect.pl

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe