Blok operacyjny nie dla nas....

  • 02.05.2021, 15:54 (aktualizacja 02.05.2021, 16:58)
  • redakcja
Blok operacyjny nie dla nas....
Pandemia Sars-Cov-2 spowodowała, że pojawił się szereg programów, mających na celu łagodzenie jej skutków. Część z nich obejmuje możliwość realizacji inwestycji samorządowych. Jeden z nich to Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Gminy. miasta i powiaty składały przeróżne wnioski o dofinansowanie. Dokumentacja nie była wymagająca, bo stanowiły ją zaledwie dwie strony krótkiego opisu planowanych działań. Kryteria przyznawania dotacji od samego początku nie były precyzyjnie zdefiniowane, więc gminy zamiast na faktyczną walkę z covidem i szeroko rozumianą opiekę zdrowotną, finansowały budowę boisk, sieci kanalizacyjnych i inne podobne przedsięwzięcia. Jak widać pandemia niczego polityków nie nauczyła, bo wniosek powiatu tomaszowskiego na budowę nowego bloku operacyjnego w TCZ został odrzucony.... Jak twierdzi Zarząd Powiatu, nie podano powodu jego odrzucenia.

O potrzebie budowy nowego bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia mówi się już od kilku (jeśli nie kilkunastu) lat. Stary pamięta czasy "słusznie minione" i właściwie to cud, że jeszcze jakoś funkcjonuje. Już w ubiegłej kadencji samorządowej próbowano pozyskać środki unijne na ten cel. Okazało się jednak, że przygotowano wadliwy pod względem formalnym wniosek. Rządowe programy związane z pandemią wydawały się więc szansą na pozyskanie środków. Nadzieje jednak okazały się złudne. Tomaszów dofinansowania nie uzyskał. Za o pieniądze na bloki operacyjne dostały Rawa Mazowiecka i Opoczno.

Dosyć to zaskakujące, ponieważ placówki u naszych sąsiadów są nieporównywalne z Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Szpital w Rawie to zaledwie 5 oddziałów, w Opocznie jest ich 7. TCZ to mocno rozbudowana placówka z 14 oddziałami, w tym chirurgii onkologicznej. Szczególnie ten ostatni jest niezmiernie ważny, choćby ze względu na nowoczesne centrum diagnostyczno - terapeutyczne Nu-Med, zajmujące się chemio i radioterapią nowotworową. 

Tomaszowski szpital dysponuje zespołem doskonałych chirurgów, przeprowadzających często niezwykle skomplikowane zabiegi. Taką kadrą nie może cieszy się żaden z mniejszych szpitali. 

Co ciekawe także w czasach pandemii, to właśnie TCZ ponosił największy ciężar walki z koronawirusem. Zadziwiające jest więc to, że żaden z decydentów rozpatrujących złożone wnioski tego nie zauważył. Ciężar ten był tym większy, że tworząc łóżka covidowe (obsługujące de facto pacjentów z kilku ościennych powiatów) ograniczono w znacznym stopniu możliwość wykonywania zabiegów planowych. Efekt widać w liczbie zgonów, jaką notowano u nas w ostatnich miesiącach. 

Prawdą jest, że kwota, o jaką zawnioskował powiat była ogromna. Sięgała 45 milionów złotych. Nie oznacza to jednak, że ktokolwiek oczekiwał finansowania w 100 procentach. Wspomniane wyżej szpitale otrzymały na ten sam cel po kilkanaście milionów złotych. Jednak tomaszowski szpital podszedł do planowanej inwestycji w sposób kompleksowy. To już nie tylko nowoczesny blok operacyjny ale także uzupełniające go: sale wybudzeniowe, nowoczesny sprzęt, oddział OIOM, centralna sterylizatornia oraz dystrybucja gazów medycznych. Realizacja inwestycji byłaby prawdziwym skokiem cywilizacyjnym w XXI wiek. 

Tomaszowscy chirurdzy twierdzą, że mogli by operować więcej. Warunkiem jest stworzenie im odpowiednich warunków pracy. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Załączone pliki do pobrania (1)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

***** ***
***** *** 2 dni temu, 10:06
Dziękuję wszystkim którzy głosowali na PiS. Ludzie umierają kiedy mogliby przeżyć. Ochrona zdrowia leży na łopatkach. Przez pandemię średnia życia skróciła się o dwa lata i jestesmy w końcówce rankingu długosci życia. Gratki, brawo - medyk
rozgoryczony
rozgoryczony 05.05.2021, 11:20
Trzeba było bardziej rozpieprzyć organizacyjnie starostwo, więcej zatrudnić kolesiów bez przygotowania merytorycznego. Więcej pielgrzymek, mszy i może patron by za nich w końcu zapracował.
Ksawery
Ksawery 03.05.2021, 12:57
A ten wniosek to ktoś napisał i złożył? Śmiem wątpić.
Walery
Walery 02.05.2021, 20:08
Co tu mówić nasi włodarze gó.no znaczą w drabince PIS.
Na wybory można było przepieprzyć 70 milionów, a dofinansowania nie można dać. Chyba, że się mylę i znów ktoś wniosek spieprz.ł.

Pozostałe