Rowerem przez Ludwików

  • 06.05.2021, 21:29 (aktualizacja 06.05.2021, 21:49)
  • Adam Nawrocki
Rowerem przez Ludwików
W przed ostatnim numerze Tit-u radny miejski  Andrzej Wodziński opisał drogę dla rowerów na ul Ludwikowskiej. Jak wspomniał jest tam 14 skrzyżowań, które powinny być oznakowane znakami P-13/16. W ten sposób wywołał mnie do tablicy. Postaram się wyjaśnić, że Pan radny się myli i nie powinien wprowadzać zamieszania składając różne wnioski do urzędników, którzy tak samo się na tym znają, jak Pan radny. Ale o rzeczy...

Zacznijmy od definicji aby wszystko było do końca jasne :

Skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

Wyjaśniam tu, że  drogi wewnętrznej nie trzeba oznakowywać. Tak mówi ustawa. Pan radny powinien wiedzieć, które drogi w naszym mieście do kogo należą, jeśli nie wie, to wystarczy w Internecie sprawdzić. Wykaz dostępny jest na stronie:

http://zazdrog.tomaszow-maz.pl/index.html

 

 

Jak widzimy z tego screenu mamy 18 połączeń z ul. Ludwikowską ale według urzędu miasta skrzyżowania są tylko na 6 połączeniach czyli na ulicach: Grażyny, Henryka, Jana, Elżbiety, Celiny i Barbary i tylko tam powinno się postawić  znaki C-13/16  i wymalować przejścia dla pieszych czyli znaki poziome P-10 i pionowe  D-6b a ciąg rowerowo- pieszy powinien być  oznakowany  znakiem pionowym C-13/16 ale takim 

 

 

Jest to bardzo duża różnica w oznakowaniu takiej drogi.

Radny w rozmowie mówi, że przejazd dla rowerów to czerwony pas z białymi kwadratami po boku i tutaj znowu "wymyśla" swoje własne przepisy bo według rozporządzenia jest tak:

7.11. Drogi dla rowerów

Do oznakowania poziomego dróg i jezdni dla potrzeb ruchu rowerzystów stosuje się znaki P-23 i P-11.

Znaki P-11 stosuje się, jeżeli zachodzi konieczność przeprowadzenia ruchu rowerzystów z drogi lub pasa dla rowerów w poprzek jezdni drogi ogólnodostępnej.

Znaki P-11 umieszcza się na przedłużeniu drogi dla rowerów przy skrzyżowaniu lub na odcinku miedzy skrzyżowaniami, przy czym zaleca się, aby przejazdy dla rowerzystów były wyznaczane przy przejściach dla pieszych.

Dla przejazdów dla rowerzystów zlokalizowanych pomiędzy skrzyżowaniami, w miejscach, w których rowerzyści mogą nie być widoczni z dostatecznej odległości, się dopuszcza dodatkowe oznaczenie powierzchni przejazdu barwa czerwona.

 

IMG_20210427_115821.jpg

 

To całe osiedle powinno być prawidłowo oznakowane a nie jest, gdyż nowo powstałe drogi na których jest asfalt  są oznakowane znakami B-43 czyli strefa ograniczonej prędkości. Dodam, że nie wszędzie jest ona odwołana więc powinniśmy dalej z dozwoloną prędkością się przemieszczać  po naszym mieście.

 

IMG_20210427_115943.jpg

 

Proszę pamiętać, że na skrzyżowaniach, czy też przecięciach się dróg, gdzie nie ma znaków, pierwszeństwo ma pojazd poruszający się z prawej strony.

Miasto powinno teraz na każdej tej drodze którą utwardziła Yomb  powstawiać znaki D-40 a na wylotach D-41.

Przy okazji warto też przyjrzeć się ul. Podleśnej, gdzie po obu stronach jest częściowo oznakowany ciąg rowerowo-pieszy, n którym parkują pojazdy, które parkować tam nie powinny.

Adam Nawrocki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

R.W.R
R.W.R 08.05.2021, 06:12
Pan radny emeryt Andrzej W jest już zmęczony życiem prywatnym jak i zawodowym i powinien już sobie odpuścić
i udać się na ławeczkę niepodległości przed urząd miasta w celu odpoczynku do zakończenia kadencji
WuPe
WuPe 07.05.2021, 14:40
Z czego wynika, że w mieście oznakowanie kwiczy zarówno na drogach miejskich jak i powiatowych? Wymagania na stanowiska w administracji publicznej przeważnie uwzględniają znajomość kierunkowych przepisów. Wiadomo nepotyzm, ale chociaż jakieś pozory... I to złudne przeświadczenie, że urzędnik jest osobą anonimową. Za drogi, ich oznakowanie i stan odpowiadają konkretne nazwiska lecz w podobnych artykułach próżno ich szukać... Dziwne.

Pozostałe