Nie było planu inwestycyjnego, nie będzie pieniędzy

  • 12.05.2021, 15:49 (aktualizacja 12.05.2021, 16:24)
  • redakcja
Nie było planu inwestycyjnego, nie będzie pieniędzy
W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy informację o środkach, jakie Rząd przeznacza na tworzenie i remonty Środowiskowych Domów Samopomocy dla osób ze schorzeniami psychicznymi. Zadaliśmy pytanie dlaczego powiat tomaszowski nie wystąpił o pieniądze, mimo, że stan ŚDS w Tomaszowie zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu. O konieczności przeniesienia placówki podległej wojewodzie mówi się już od kilku lat. Alarmowali w tej sprawie już radni ubiegłej kadencji

Środowiskowe domy samopomocy są formą ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.  Są to placówki dziennego pobytu, które mogą prowadzić miejsca całodobowe. W Tomaszowie taki ośrodek funkcjonuje w budynku po dawnej milicyjnej stołówce w parku im. dr Serafina Rode. Obiekt jest w katastrofalnym stanie. Na ścianach znajdujemy wszechobecną wilgoć oraz grzyb. Przekraczając drzwi placówki czuć intensywny zapach stęchlizny. Przebywanie ludzi w takich warunkach zagraża ich zdrowiu. O potrzebie przeniesienia mówi się już od kilku lat. Jak dotąd w tej sprawie nie wydarzyło się nic.

- Środki na inwestycje, remonty, wyposażenie, nowe miejsca oraz podwyższenie dotacji dla środowiskowych domów samopomocy przyznawane są w ramach rezerwy celowej budżetu państwa na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w każdym roku zwraca się do wojewodów z prośbą o zebranie zapotrzebowania na powyższe środki z jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą bądź zlecają prowadzenie ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w roku 2021 termin na składanie wniosków upływał w dniu 8 stycznia - informuje oddział prasowy biura wojewody łódzkiego. 

Według przesłanej nam informacji Wojewoda, po otrzymaniu wniosków o środki z rezerwy celowej od jednostek samorządu terytorialnego, dokonuje ich weryfikacji i następnie przekazuje do
Ministerstwa zbiorcze zapotrzebowanie z całego województwa. Na podstawie tej informacji, Minister dokonuje ostatecznego podziału środków na zadania.

- W bieżącym roku Powiat Tomaszowski wystąpił z wnioskiem do rezerwy celowej m.in. na wynagrodzenia osobowe, zakup materiałów i wyposażenia, zakup energii i gazu o raz inne cele, które miałyby poprawić jakość świadczonych usług, ale nie było związane z inwestycją. Jednak, aby wniosek mógł został uwzględniony w zapotrzebowaniu w b.r. do ministerstwa, jednostka, która ubiega się o środki inwestycyjne musi złożyć także plan inwestycyjny, którego zabrakło. Ponadto  środki takie jak zakup materiałów czy zakup energii pokrywane są z dotacji bieżącej,
nie rezerwy celowej budżetu państwa
- informują służby prasowe wojewody. 

- Dziwne trochę te wyjaśnienia, bo pamiętam co było dołączone do wniosku - mówi Marek Kubiak. - A więc całość niezbędnego wyposażenia skrupulatnie przygotowana przez panią dyrektor plus informacja od wydziału inwestycji ile kosztować ma inwestycja jak jest u nas potrzebna. Do tego zapytanie wojewody było bardzo ogólne. Nie było wskazane co właściwie  mamy wysłać

Marek Kubiak podkreśla też,  że powiat nie chce pozostawić osób niepełnosprawnych w tak katastrofalnych warunkach. Dlatego zaplanowano przeniesienie Środowiskowego Domu Samopomocy do budynku internatu przy specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. 

Czytaj także

Rząd wspiera leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi ale nie u nas

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 12.05.2021, 17:28
Szanowny Panie Mariuszu: przecież jest Pan normalnym, zdrowym psychicznie człowiekiem. I również, doskonale pan zna niekompetencję i niedbałość powiatowego samorządu o sprawy mieszkańców powiatu.
Ten powiatowy katecheta z dużym brzuchem i z tymi "ryncami" na tym brzuchu, to kompletny ignorant we wszystkich sprawach, a zwłaszcza w sprawach społecznych.

Więc, jestem zdziwiony, że Pan czegokolwiek oczekuje od tego kompletnego ignoranta i od jego towarzystwa.
?
? 12.05.2021, 16:46
To tam byla milicyjna stolowka? No prosze! Co jeszcze zabrala spoleczenstwu tzw. wolna Polska?
Edek
Edek 13.05.2021, 06:15
a wcześniej była knajpa taka speluna lokalna
nakręcono w parku tam film REBUZ z Zbigniewem Buczkowskim przedstawiono w nim rzeczywistość Tomaszowa

Pozostałe