Czym się kierować wybierając klimatyzację do mieszkania?

 • 17.05.2021, 20:27 (aktualizacja 19.05.2021, 12:50)
 • redakcja
Czym się kierować wybierając klimatyzację do mieszkania?
Klimatyzacja do mieszkania niedawno była postrzegana jako luksus, ale dziś powoli staje się standardem. Wpływają na to przede wszystkim coraz tańsze, wydajniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu klimatyzatory. Dzięki temu znalezienie odpowiedniego urządzenia do mieszkania wcale nie jest trudne. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze klimatyzacji do mieszkania.

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku – typy urządzeń

W pierwszej kolejności warto się zapoznać z typami klimatyzatorów. Ze względu na budowę wyróżniamy klimatyzację do mieszkania typu:

 • przenośnego (monoblok),
 • split,
 • multi-split.

Klimatyzatory przenośne do mieszkania

Klimatyzator przenośny to najprostsze rozwiązanie. Takie urządzenie wystarczy ustawić w dowolnym miejscu, podłączyć rurę do odprowadzania powietrza (najczęściej montuje się ją w oknie) i włączyć. Montaż rury w oknie bywa jednak problematyczny, a same klimatyzatory przenośne są dość głośne i zajmują sporo miejsca. Nie są też tak wydajne jak klimatyzatory split i multi-split montowane na stałe.

Split i multi-split – najlepsza klimatyzacja do mieszkania?

Split to angielskie słowo oznaczające rozdzielenie i doskonale opisuje to ideę klimatyzatora tego typu. W tym przypadku system składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. W przypadku urządzeń multi-split do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka klimatyzatorów we wnętrzach. Zapewnia to skuteczniejsze i bardziej równomierne schłodzenie całego mieszkania. 

Tego typu klimatyzatory są bardzo wydajne, dyskretne i wygodne w użytkowaniu. Wyprowadzenie na zewnątrz agregatu sprawia również, że jest to bardzo cicha klimatyzacja do mieszkania. Cena takich urządzeń jest obecnie bardzo przystępna. Ponadto ich montaż jest dość prosty i możliwy w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Najczęściej we wnętrzach instaluje się jednostki ścienne, choć stosowane bywają również jednostki przypodłogowe lub sufitowe. Wszystko zależy od możliwości montażowych w danym wnętrzu.

 

Wydajna i cicha klimatyzacja do mieszkania typu split lub multi-split może być montowana nawet w sypialni. Na pewno nie zakłóci Twojego snu!

Klimatyzacja do mieszkania – jak wybierać?

Gdy zdecydujesz się już na konkretny typ urządzenia, warto przyjrzeć się pozostałym parametrom. Dobra klimatyzacja do mieszkania w bloku powinna bowiem spełniać kilka ważnych warunków. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • zużycie energii – dobra klimatyzacja do mieszkania powinna być energooszczędna;
 • możliwość grzania – pomocną np. po zakończeniu sezonu grzewczego;
 • głośność pracy – ważne, by cicha była nie tylko jednostka wewnętrzna, ale również jednostka zewnętrzna; nie może bowiem przeszkadzać sąsiadom;
 • opcje programowania – możliwość automatycznego dostosowania temperatury np. w zależności od pory dnia;
 • filtry powietrza – pomagające oczyścić je z rozmaitych drobnoustrojów czy cząsteczek smogu;
 • moc urządzenia – średnio przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy mieszkania powinno przypadać 100 W mocy klimatyzatora.

Jeśli sam nie jesteś w stanie stwierdzić, jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najlepsza, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców. Bardzo ważny jest też prawidłowy montaż, który zapewni poprawne działanie systemu. Nie wolno ponadto pomijać regularnego serwisu klimatyzacji dokonywanego przynajmniej 2 razy do roku. Dzięki temu jej praca będzie wydajna, oszczędna i bezpieczna dla zdrowia.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe