Współwłasność samochodu – jak ją zakończyć?

  • 18.05.2021, 07:57 (aktualizacja 19.05.2021, 14:02)
  • redakcja
Współwłasność samochodu – jak ją zakończyć?
Szczególnie młodzi kierowcy oraz ci, którzy pierwszy raz ubezpieczają auto, decydują się na współwłasność samochodu. Jednak po pewnym czasie pojawia się refleksja – czas skończyć z dzieleniem się autem! Czy rozwiązanie współwłasności jest trudne? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Prowadzenie samochodu to dla wielu kierowców czysta przyjemność. Natomiast obowiązki związane z autem – ubezpieczenie, przeglądy, naprawy – już nie! Nie da się ich uniknąć, więc warto spróbować ułatwić sobie ich spełnienie.  W przypadku ubezpieczenia warto skorzystać porównywarki ubezpieczeń. Kalkulator OC na mubi.pl pozwoli Ci na szybkie i wygodne zestawienie wielu ofert polis w jednym miejscu!

Współwłasność samochodu a OC

Samochodem dzielą się najczęściej kierowcy, którzy nie mają historii ubezpieczenia OC. Dotyczy to głównie młodych osób, którzy ze względu na swój wiek muszą płacić wysokie składki ubezpieczeniowe, a także tych bardziej doświadczonych, które dopiero po latach jazdy cudzym autem zdecydowały się na swój pierwszy samochód.

Dzięki współwłasności z bardziej doświadczonym kierowcą, który ma wypracowane zniżki za lata ubezpieczenia samochodu, mogą oni liczyć na niższą cenę OC. Jak to funkcjonuje w praktyce?

Ubezpieczyciele przy kalkulacji składki pytają o współwłaścicieli, a także o głównego i dodatkowego kierowcę. Jeżeli ubezpieczający niedoświadczony kierowca poda, że dzieli auto z doświadczoną z wypracowanymi zniżkami, to ubezpieczyciel weźmie pod uwagę dane obu osób. Cena OC zostanie uśredniona i stanie się bardziej atrakcyjna dla młodego kierowcy. Jak to wygląda w liczbach?

Z naszych danych wynika, że młodzi kierowcy w wieku od 18 do 25 lat bez współwłaściciela otrzymywali w marcu propozycje OC w średniej cenie 1560 zł. Natomiast ci, którzy dzielil auto z bardziej doświadczonym kierowcą mogli liczyć na polisę w średniej cenie 1177 zł. To prawie 400 zł mniej – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Po co jednak ta współwłasność? Czy nie łatwiej byłoby jeździć samochodem kogoś innego i po prostu dokładać się do OC? Oczywiście, że tak byłoby wygodniej i pewnie na początku taniej. Ale… dzięki współwłasności młody i niedoświadczony współwłaściciel samochodu pracuje na swoje zniżki. Po czterech, pięciu lub sześciu latach (zależnie od ubezpieczyciela) będzie miał już tak bogatą historię ubezpieczenia, że będzie mógł znieść współwłasność i znaleźć polisę OC w bardzo dobrej cenie tylko na swoje dane. 

Formalności przy zniesieniu współwłasności

Zniesienie współwłasności zazwyczaj nie jest skomplikowaną sprawą. Oczywiście, o ile wszyscy współwłaściciele się na jej zakończenie zgadzają. Najprościej jest spisać umowę sprzedaży lub darowizny na jednego ze współwłaścicieli. W takiej sytuacji nabywca powinien pamiętać o ewentualnym obowiązku podatkowym, który w przypadku darowizny określany jest przez progi. 

Następnie trzeba zgłosić zniesienie współwłasności w urzędzie – masz na to 30 dni. W wydziale komunikacji będziesz mógł wykreślić współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym. Aby to zrobić, musisz wypełnić wniosek o zniesienie współwłasności, a potem go przedstawić w urzędzie razem z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeśli została wydana) oraz aktualną polisą OC.  

Czy będziesz musiał wymienić dowód rejestracyjny? To zależy, który współwłaściciel wpisany jest w nim na pierwszym miejscu. Jeśli ten, który zbywa udziały, znajduje się na drugim lub kolejnym miejscu, to nie będzie konieczna wymiana dokumentu – dane tej osoby zostaną wykreślone. 

Wyjątkowe przypadki

Zdarzają się sytuacje, w których zniesienie współwłasności samochodu wiąże się z problemami. Co dzieje się, kiedy jeden ze współwłaścicieli ma długi? Jeśli problemy finansowe dotyczą zbywające udziały, to cały proces przebiega w zwykły sposób. 

Niestety zadłużenie może spowodować, że udziały jednego ze współwłaścicieli pojazdu zajęte zostaną przez komornika. Jeśli drugi współwłaściciel nie chce dzielić auta z nieznaną mu osobą, może w takim przypadku wykupić udziały w aucie od zadłużonej osoby lub sprzedać swoją część.

Gdy jeden ze współwłaścicieli umrze, to jego udziały dziedziczy osoba wskazana w testamencie lub spadkobierca. Jeśli nie chcesz dzielić z nową osobą samochodu, będziesz musiał się z nią porozumieć, co do odkupienia jego udziałów lub zbycia swoich.

Więcej ciekawych przypadków i odpowiedzi na zawiłości związane ze współwłasnością samochodu znajdziesz w poradniku “Jak znieść współwłasność samochodu?”. Natomiast w porównywarce Mubi będziesz mógł sprawdzić ceny ubezpieczeń OC, AC, assistance i NNW!

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe