Zapobiegaj i działaj z głową - projekt realizowany przez NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim

  • 28.09.2017, 10:38
  • Joanna Sztymelska
Zapobiegaj i działaj z głową - projekt realizowany przez NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim
W piątek, 22 września 2017 roku, w sali konferencyjnej NU-MED, Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja zatytułowana "Zapobiegaj i działaj z głową", poświęcona Regionalnemu Programowi Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi.


Udział w konferencji wzięli: Paweł Paczkowski - wiceprezes NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej oraz dyrektor szpitala NU-MED CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim, dr n. med. Anna Krause -onkolog kliniczny, prof. Sergiusz Nawrocki. Udział w konferencji wzięła też Agnieszka Piechna-Stępnicka, lider projektu. 


Na początku konferencji prowadzący, Jacek Stępnicki, rzecznik prasowy NU-MED przybliżył temat dotyczący nowotworów głowy i szyi. Program nie dotyczy nowotworów mózgu, które są nowotworami innego rodzaju, ponieważ różne  są czynniki ryzyka, objawy i metody diagnostyczne. 


Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Glowy i Szyi jest jednym z 11 programów zaakceptowanych przez Ministerstwo Zdrowia, finansowanych ze środków unijnych. Program realizowany w naszym mieście ma innowacyjne działanie, gdyż ogranicza działanie dla mieszkańców dużych miast. Ośrodek w Tomaszowie pragnie wyjść w teren i badać ludzi z mniejszych miejscowości, gdzie jest ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów. 

 

 

Do udziału w projekcie zaproszeni zostaną lekarze stomatolodzy i lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Organizatorzy są przekonani, że efekty przeprowadzonego projektu będą dużo dłuższe niż 3 lata. 
Pozostaną trwałe efekty, czyli wiedza u lekarzy laryngologów, stomatologów i pierwszego kontaktu, którzy w trakcie realizacji programu zostaną przeszkoleni pod kątem obecności zmian nowotworowych.
Program dotyczy osób od 40 do 65 roku życia.

 

Program jest dedykowany dla trzech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego i rozpisany na 3  lata. Zostanie przebadanych 6 tysięcy pacjentów. Prawdopodobnie dzięki badaniom wyłoniony zostanie 1% chorych czyli około 60 osób, które zostaną skierowane na leczenie. Ważne jest, żeby wcześnie została wykryta choroba, ponieważ wyleczalność nowotworów wykrytych w I i II stadium rozwoju jest rzędu 80-90 procent, a  w III stadium rozwoju wyleczalność spada do 30%. 


Badanie przeprowadzane jest urządzeniem zwanym fiberoskopem. Fiberoskop jest wyposażony w cienką sondę, która wpuszczana jest przez nos przy miejscowym znieczuleniu. Na końcu sondy wmontowana jest kamera pozwalająca śledzić obraz na podłączonym do niej monitorze. Podczas badania lekarz może obejrzeć górne drogi oddechowe, nawet w trudno dostępnych miejscach, i ocenić ewentualne zmiany. Nie jest to ani bolesne, ani uciążliwe i trwa chwilę. Są też fiberoskopy, które mają możliwość pobrać wycinek do badania.

 

 

Program ruszy w październiku tego roku. NU-MED w ramach tego projektu podpisał już umowę  z ośmioma szpitalami, jedenastoma poradniami specjalistycznymi, i w planach jest podpisanie umów z siedemdziesięcioma Poradniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Szpital jest w trakcie podpisywania umów z POZ-ami, i do połowy października zakończy się. Rozpoczęły się także już szkolenia lekarzy 
Minęły już cztery miesiące ciężkiej pracy administracyjnej. Projekt wymaga współpracy z kilkudziesięcioma partnerami. Już w bliskiej przyszłości rozpocznie się przyjmowanie pacjentów, którzy będą diagnozowani, edukowani i leczeni. 


Dwustopniowe są metody naboru pacjentów. Pierwszy szczebel,  to poradnie laryngologiczne i poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Można będzie też zgłosić się przez stronę internetową, która teraz jest jeszcze w trakcie tworzenia. Do programu zakwalifikują się osoby, które palą i piją, a także te, które zgłoszą się z następującymi objawami trwającymi co najmniej  trzy tygodnie i są to: ból gardła, ból przy przełykaniu, uczucie przeszkody w gardle, guz na szyi, uczucie niedrożności przewodu nosowego, krwawienie z nosa, białe naloty w obrębie jamy ustnej, pieczenie języka.

 

Na temat leczenia nowotworów powiedział prof. Sergiusz Nawrocki, a o czynnikach ryzyka i objawach zmian nowotworowych powiedziała lek. med.  Anna Krause. Nowotwory głowy i szyi obejmują jamę ustną, język, gardło, ucho.


Najczęściej pojawiają się u mężczyzn, na pięciu chorych mężczyzn jest tylko jedna kobieta. Szacuje się, że liczba zachorowań na nowotwory obrębu głowy i szyi wzrosła o 25%, umieralność o 18%, a w ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie jeszcze o 10%. Najczęstszym nowotworem jest nowotwór krtani. Do czynników ryzyka zalicza się: palenie tytoniu, picie alkoholu, nieprawidłową higienę jamy ustnej, nieodpowiednio dopasowane protezy, niedobory pokarmowe - niedobór żelaza i witaminy C.


Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Kolejnym stopniem ryzyka są zachowania seksualne. Nowotwór może być wynikiem zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego. W tym przypadku zachorować mogą osoby młodsze do 40 roku życia, ale w tym przypadku jest dużo lepsza wyleczalność, można całkowicie wyleczyć sie z tego nowotworu. 


Jeśli chodzi o możliwości zapobiegania powstawaniu nowotworów, to wyróżnia się profilaktykę pierwotną i profilaktykę wtórną. Należy unikać palenia tytoniu i picia alkoholu, a profilaktyka wtórna, to wczesne zdiagnozowanie nowotworu, które umożliwi wyleczenie. 


Warto, żeby do programu zgłosiły się osoby, które są w grupie ryzyka. A najlepiej spróbować przestać palić i nadmiernie pić, ponieważ każdemu to wyjdzie na zdrowie. Nie tylko zmniejszy ryzyko wystąpienia nowotworu, ale też chorób układu nerwowo-sercowego, ryzyka wystąpienia marskości wątroby, ryzyka pojawienia się udarów

 

[reklama2]

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (4)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe