W piątek młodzież wyjdzie na ulice – sprawdź dlaczego

  • 27.05.2021, 19:09
  • News4Media - NaszTomaszow.pl
W piątek młodzież wyjdzie na ulice – sprawdź dlaczego
"Przyszłość nas wszystkich jest jednak w tym momencie zagrożona. Żądamy działań" – mówią zgodnie młodzi ludzie i na piątek zapowiadają manifestacje w wielu miastach Polski. Czy jedna z nich odbędzie się w Tomaszowie? Póki co, nic na to nie wskazuje

- Jesteśmy ruchem oddolnym i nie zawsze możemy przewidzieć, w których miastach odbędą się nasze akcje. Oficjalnie koordynujemy je w 9 miastach jak np. w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Toruniu, Szczecinie, Krakowie i Opolu – mówi nam Jakub Kwiatkowski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. – Niewykluczone, że w wielu miastach, gdzie siedziby mają biura czy elektrownie Polskiej Grupy Energetycznej spontanicznie dojdzie do strajku – dodaje.

W piątek właśnie MSK przeprowadzi wielką akcję protestacyjną. Związana jest ona z niedawnym postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazującym zatrzymanie prac wydobywczych kopalni Turów. „Jest to mocny wstrząs w sektorze energetycznym i symbol tego, jak brak działań wobec transformacji zaczyna już teraz prowadzić do poważnych problemów społecznych. Rząd i PGE nie wspominają o odejściu od węgla i kompleksowym wsparciu społeczności górniczych.” – ocenia MSK, który uważa, że porzucenie paliw kopalnych jest zadaniem priorytetowym.

W obliczu kryzysu klimatycznego, cały świat odchodzi od paliw kopalnych. A rząd polski kompletnie nie zważając na to, ignoruje to, że węgiel staje się ekonomicznie nieopłacalny i dalej brnie w tą opowieść, która jest kompletnie irracjonalna. Narodowe bezpieczeństwo jest zagrożone, bo rząd dalej utrzymuje nas przy węglu. Turów i Bełchatów to symbole całkowicie niepoważnej polityki energetycznej w naszym państwie.” – dodaje MSK i postuluje o respektowanie decyzji TSUE. "Niezależnie od protestów prowadzimy też działania w Internecie i na Facebooku każdy może się przyłączyć do piątkowego strajku." – zachęca Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że sędzia TSUE nakazała zamknięcie kopalni Turów wobec skargi Czech, które twierdzą, że wydobywanie tam węgla zagraża środowisku czeskich terenów. Polski rząd się na to nie zgadza m.in. dlatego, że powiązana z kopalnią elektrownia wytwarza ok. 7 proc. prądu w Polsce. Premier Morawiecki kilka dni temu poinformował, że porozumiał się w tej kwestii z premierem Czech i to państwo wycofa pozew z TSUE. Premier Andrej Babiš z kolei zaznaczył, że negocjacje w tej materii nadal trwają.

Antonii Macierewicz na kilku konferencjach prasowych zapowiadał budowę w Bełchatowie elektrowni atomowej. Ma być ona jednym z etapów odejścia Polski od energetyki opartej na węglu. Należy pamiętać jednak, że elektryczność "atomowa" jest sporo droższa od węglowej. Jeśli elektrownia taka powstanie, będzie mili okazję przekonać się o tym, opłacając rachunki. 

 

News4Media - NaszTomaszow.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

To.aszow
To.aszow 31.05.2021, 10:17
Wszystkie najwieksze gospodarki swiata swoja potege budowaly na zlorzach ktore posiadaja:weglu kamiennym,brunatnym gazie itd.ale oczywiscie tylko polski wegiel wszystkim przeszkadza,przeciez ta pani z europarlamentu wie tylko ze Turów ze kest w polsce i trzeba go zamknac!Łapy won od Polski!
Kinga
Kinga 28.05.2021, 10:08
Powinni zamknąć w końcu ten giga kopciuch w Bełchatowie, z którego pyły kominowe spadają nad Tomaszowem!
Pawełek
Pawełek 28.05.2021, 21:08
Ciebie powinni zamknąć. Ogrzewać się i niezbędną energię czerpać będziesz pewnie z własnej d..u..py w nadzwyczajnej sytuacji. Takie przekształcenia trwają wiele lat znawco tematu. Widać pył kominowy zamulił ci resztki tego czegoś w głowie :-))
...)
...) 28.05.2021, 09:42
może raczej do Brukseli pojechać i tam protestować
rwd
rwd 27.05.2021, 21:58
Oczywiście niemieckie i czeskie kopalnie są ekologiczne. Lanie wody i dbanie o niemieckie interesy. Ekologia to zasłona dymna o prawdziwe powody czyli o finanse.

Pozostałe