Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

  • 31.05.2021, 13:33 (aktualizacja 31.05.2021, 13:37)
  • News4Media - NaszTomaszow.pl
Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!
1 czerwca wchodzą w życie 3 ważne zmiany dotycząca Prawa o ruchu drogowym. Będą one dotyczyć zarówno kierowców jak i pieszych.

Ochrona pieszego na pasach, zakaz jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu i zrównanie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym – to trzy zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoba wchodząca na przejście dla pieszych będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.

 

 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko.

 

 

- Dojeżdżając do oznakowanego przejścia trzeba zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość. Uczę w ten sposób, gdy widzę osobę stojącą albo szybkim krokiem i stanowczym dochodząca do przejścia każę zatrzymywać moim kursantom pojazd.  Oczywiście nie gwałtownie. Trzeba czasami przewidywać zachowania pieszych. Pieszy natomiast ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i dochodząc do przejścia popatrzeć co dzieje się na jezdni i ocenić sytuację czy może na nie wejść. Bardzo dobrze że wprowadzono przepis dla pieszych mówiący o zakazie używania telefonów na pasach. Zdarza mi się obserwować naprawdę drastyczne zachowania. Często osoba taka nie tylko wpatrzona jest w ekran ale w uszach ma słuchawki przez które nie docierają do niej sygnały świata zewnętrznego

- mówi Adam Nawrocki, instruktor nauki jazdy w szkole Auto Bis. 

 

Limit prędkości

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu aut przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

 

 

- Byliśmy jedynym krajem w Europie, gdzie mieliśmy na obszarze zabudowanym wprowadzone dwie prędkości 50 km/h oraz od 23.00 do 5.00 60 km/h. Teraz w końcu zostało to prawidłowo zrobione. Całą dobę   50 km/h. Nikt już nie będzie miał wątpliwości

- dodaje Adam Nawrocki

Zakaz jazdy na zderzaku

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - samochodu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

- Nareszcie. Koniec jazdy na tzw. zderzaku. Na drogach ekspresowych i autostradach trzeba zachować odpowiednią odległość czyli jadąc 120 km/h musimy utrzymać odstęp od poprzedzającego nas pojazdu co najmniej 60 m. Ja uczę już od dawna, aby taka odległość wynosiła 3 sekundy, czyli widząc jak pojazd przed nami mija słupek prowadzący i my musimy się w tym samym miejscu znaleźć po 2 lub 3 sekundach jadąc z prędkością 100 km/h pojazd pokonuje 27 metrów czyli 2 sekundy dają nieznacznie większą odległość niż ustawa obecnie wprowadziła

- komentuje instruktor Auto bisu 

 

 

 

News4Media - NaszTomaszow.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe