Tour de Konstytucja PL także w Tomaszowie

  • 08.06.2021, 13:42
  • redakcja
Tour de Konstytucja PL także w Tomaszowie
Tour de Konstytucja PL wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Obrona praw obywatelskich  nabrały w ostatnich latach szczególnego znaczenia. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Organizatorzy chcą ją uczcić dwumiesięczną podróżą kapsuły z egzemplarzem ustawy zasadniczej

- Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Ruszamy 3 maja z Radomia żeby spotkać się z Wami i porozmawiać na temat praw obywatelskich. Odwiedzimy ponad 90 miast. Możecie zgłosić się do naszej akcji organizując w waszych miastach wydarzenie, które będzie polegało na połączeniu prezentacji zapisów konstytucji ze spotkaniem rodzin na świeżym powietrzu  - piszą organizatorzy akcji z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. - Od kilku lat Polska zmaga się z kryzysem konstytucyjnym. Populizm Rządu,  odradzanie się skrajnych ruchów nacjonalistycznych, brak akceptacji dla osób LGBTQ+ oraz łamanie przez obóz władzy podstawowych praw obywatelskich i praw człowieka - widzimy to na co dzień  od 2015 roku, od kiedy wychodzimy na ulice, żeby wyrazić nasz sprzeciw. 

Przez kilkadziesiąt dni po Polsce będzie podróżować zwój Konstytucji RP. Odpowiednio oznakowany „Tour – BUS” będzie przewoził zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego. Dojedzie on także do Tomaszowa Mazowieckiego. Zaparkuje 16 czerwca na Placu Kościuszki o godzinie 16:00.

Dzięki  interaktywnej mapie będzie można śledzić trasę „Tour-BUSA”: sprawdzić, gdzie odbyły się już lokalne wydarzenia i gdzie zaplanowane są kolejne. Przygotowany specjalnie na tę okazję zwój Konstytucji RP będzie przewożony na każde zgłoszone wcześniej wydarzenie. Będzie podpisywany przez uczestników, dzięki czemu stanie się wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa w Konstytucji zapisane.

Podczas wydarzeń lokalnych będą działać „niezależne stoliki obywatelskie”, przy których będzie można porozmawiać  z prawnikami. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta” będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy” – dzięki temu zbierzemy opinie, uwagi, propozycje złożone przez obywatelki i obywateli.

Do udziału w „Tour de Konstytucja PL” zaproszono aktywistów obywatelskich ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzi kultury, liderów opinii. W czasie pandemii i wciąż zmieniających się obostrzeń sanitarnych trudno przewidzieć liczbę osób biorących udział w lokalnych wydarzeniach.  

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 08.06.2021, 19:57
Ten tekst, który przeczytałem powyżej, to jest taki bełkot, z którego niewiele wynika.
Najprościej: robi się lato, dobra pogoda do łażenia po miastach i wsiach z różnymi hasłami (w zależności od tego, kto i co chce kontestować i być uznanym za walczącego o wolność - ch... wie, czyją i jaką wolność), więc robimy sobie ewent.

PS. W tej chwili, porządni szumowiny mogą robić, co chcą, a Barak Obama pier..., że w Polsce nie ma demokracji i Polska jest autorytarna...

Pozostałe