Piłkarze Widzewa patronami rond w Tomaszowie

  • 12.06.2021, 07:40 (aktualizacja 14.06.2021, 22:23)
  • redakcja
Piłkarze Widzewa patronami rond w Tomaszowie
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni zdecydują o nadaniu nazw dwóm tomaszowskim rondom. Miasto ogłosiło konsultacje społeczne, które nie cieszyły się jednak zbyt dużą popularnością. Wszystko wskazuje na to, że na skrzyżowaniach pojawią się tabliczki z nazwiskami dwóch łódzkich piłkarzy, zawodników Widzewa: Włodzimierza Smolarka i Józefa Młynarczyka. Z całym szacunkiem dla tych wybitnych sportowców ale nie tak buduje się lokalną tożsamość.

Wyniki konsultacji społecznych oraz nazwiska proponowanych patronów opublikowano na stronach tomaszowskiego magistratu.  

 

I tak dla ronda na skrzyżowaniu ulic Legionów i Zielonej zaproponowano następujących patronów: Wiesława Gawłowskiego, wybitnego siatkarza pochodzącego z Tomaszowa, będącego w swoim czasie jednym z najlepszych zawodników tej dyscypliny sportu na świecie (zdobywca tytułu mistrza świata oraz mistrza olimpijskiego), Kobiet z KL Ravensbruck (polecamy artykuł Tomaszowianki w Ravensbrück) oraz Włodzimierza Smolarka. Najwięcej głosów uzyskała ta ostatnia propozycja. Zagłosowały na nią 794 osoby. 

Więcej propozycji wpłynęło dla ronda Natomiast dla ronda przy zbiegu ulic Bohaterów 14 Brygady, Prof. T. Seweryna i Tadeusza Kawki . Pięć proponowanych nazw to: Bogusława Meca, Polskich Brygad Kozackich, mjr Wacława Dudka (oficera Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie pochodzący z Tomaszowa, którego  mundur pośmiertnie trafił do Muzeum im Antoniego hr. Ostrowskiego), por. Artura Józefa Linowskiego (cichociemnego tomaszowianina, który organizował między innymi oddziały Armii Krajowej w naszych okolicach) oraz Józefa Młynarczyka - piłkarza Widzewa Łódź i reprezentanta Polski. Analogicznie, jak w poprzednim przypadku najwięcej głosów zebrała ostatnia z propozycji. 

Wszystko wskazuje na to, że na najbliższej sesji czeka nas być może ciekawa dyskusja na temat tożsamości lokalnej i lokalnego patriotyzmu.  

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T. M
T. M 22.06.2021, 13:09
Pewnie rondo Adamowicza, piekła kobiet albo tęczowej rewolucji by przszlo:)
Czytelnik
Czytelnik 14.06.2021, 19:11
I po rondach.
Dano
Dano 13.06.2021, 12:47
szerokie pole do manewru w kwestii patronów i takie są skutki. Teraz będzie płacz co obaj Panowie maja wspólnego z Tomaszowem. Wystarczyło doprecyzować ten wymóg jako obligatoryjne, a tak to zawsze zorganizowana ekipa (i bardzo dobrze, bo to jest przejaw społeczeństwa obywatelskiego) przepchnie swój temat. Myślenie nie boli. Chyba... ;)
relanie patrząc na to wszystko
relanie patrząc na to wszystko 13.06.2021, 08:08
kurcze nie rozumiem tego całego jazgotu na temat nazw rond, były ogłoszone konsultacje można było zawinąć rękawy i przypilnować tematu żeby pozostałe opcje miały większą liczbę głosów. kibice to zrobili i chwała im za to Nie wystarczy siedzieć na kanapie i narzekać-trzeba się ruszyć i działać -takie są realia
tytuł komentarza
tytuł komentarza 22.06.2021, 15:58
"relanie patrząc..." Chyba "realnie"
A gdzie były
A gdzie były 13.06.2021, 12:21
ogłoszenia o tych konsultacjach???
Ja nic nie widziałem .
Krys
Krys 12.06.2021, 20:49
Tragedia
Chyba lepiej by było
Chyba lepiej by było 12.06.2021, 20:03
uczcić kobiety z Ravensbrück (moja ciocia tam przebywała do wyzwolenia i wróciła nie całkiem sprawna, Słyszałem od p. Cabanowej historię obu dziewcząt), a nie jakiegoś kopacza z Aleksandrowa Łódzkiego. Co on ma wspólnego z Tomaszowem? He.
Czytelnik
Czytelnik 12.06.2021, 21:12
To już trzeba sią pana radnego zapytać.
Nie ma tematu
Nie ma tematu 12.06.2021, 19:07
Prawda jest taka, że jeśli konsultacje ogłosił Prezydent i wystawił te ronda do plebiscytu, to kwestią jego wiarygodności jest wyegzekwować jego wynik. Wiec radni Witko zagłosują za, bo w przeciwnym razie pokażą olewkę na prezydenta, pod którego skrzydłami są. Do tego kilku się znajdzie co pisują na ulotkach o szanowaniu konsultacji, budżetu obywatelskiego i ogólnie "społeczeństwa obywatelskiego" i chciał nie chciał takie ronda będą.
Zasady kończą się gdzie zaczyna polityka
Zasady kończą się gdzie zaczyna polityka 12.06.2021, 20:53
Żeby się nie okazało, że kibice którzy się za tym nabiegali zostaną oszukani w ramach politycznych przepychanek. Wcale nie jest takie oczywiste że nie ma tematu. Nie takie rzeczy upadały, a tu jest okazja pokazać prezydentowi, że jego konsultacje większość radnych olewa i pokaże że może właśnie jego wiarygodność podważyć. A ideologię się przecież dorobi.
PL
PL 12.06.2021, 14:59
Mi się nie podoba, ale tyle dobrego, że tak jak zauważono wcześniej nie polityka. Ale jak radni nie uznają wyników konsultacji to będzie to jeszcze gorsze niż przekładnie realizacji boisk i innych z budżetu obywatelskiego. Dziś władza taka jutro inna, ale albo są zasady które wszyscy respektują albo władza pokaże gdzie ma zasady które sama ustala.
Będzie taki faul
Będzie taki faul 12.06.2021, 15:17
jak z tą sportsmenką, którą z Tomaszowem łaczy tylko ukończenie szkoły zawodowej. Ale ulicę swojego w Tomaszowie ma!
kirkor
kirkor 12.06.2021, 13:13
hmm..przeciez Pan Smolarek nawet nie wie gdzie taki Tomaszów się znajduje. Mlynarczyk może wie bo grał niedaleko. Fajnie że nie było w propozycjach typu: Lecha, Smoleńska itp itd. Kto wybiera wogole nazwy pod głosowanie? I czemu każde rondo musi miec Patrona?? Nie może być np ronda ' mieszkańców tomaszowa' lub ' Reksia' 'krecika ( chociaż teraz z tymi Czechami nie wiadomo xD)' cos neutralnego śmiesznego a nie patetyczne św, bł, czy innych ludzi którzy o Tomaszowie nie słyszeli...
varan
varan 12.06.2021, 19:51
"hmm..przeciez Pan Smolarek nawet nie wie gdzie taki Tomaszów się znajduje." Człowiek nie żyje od 9 lat.
A czy to nie
A czy to nie 12.06.2021, 15:10
jakaś rodzina naszego Antosia Smolarka?
Czytelnik
Czytelnik 12.06.2021, 09:05
Nie ma się co dziwić - lobby znanego radnego tomaszowskiego sprawiło, że mamy to co mamy.

Pozostałe