Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 14:46
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Latami czekają na Twoją pomoc – nie kupuj, adoptuj!

Rekordziści za kratami siedzą kilka a nawet kilkanaście lat. Kochają i potrzebują człowieka. Każda przechodząca obok klatki osoba budzi ich ożywienie i nadzieje. Są też niestety takie zwierzaki, które już jej nie mają. To najsmutniejszy widok. Wciśnięte w kąt, brakuje im sił nawet by spojrzeć kto idzie. Każdy z nas może odmienić ich los. Decyzja musi być jednak dobrze przemyślana. Za bezwarunkową miłość musimy dać odpowiednią opiekę i często nauczyć adoptowanego psiaka czy kociaka, że ręka człowieka to nie tylko cierpienie i pokonać wspólnie jego lęki. W Tomaszowskim schronisku znajduje się obecnie 115 psów oraz 25 kotów, czekających na nowych, kochających właścicieli. Jak adoptować psa? Jak adoptować kota? Jakie warunki musimy stworzyć, jakie procedury przejść i przede wszystkim jak dobrze się do tego przygotować?

Przed adopcją psa czy kota

Decydując się na adopcję czworonoga należy pamiętać o tym, że wiele rzeczy ulegnie zmianie. Nie będą one chwilowe, a na całe nasze wspólne życie. Trzeba więc wszystko dobrze przemyśleć. Czy mogę zabezpieczyć balkon czy podwórko dla kota? Czy mam miejsce dla psa? Czy mam czas żeby wychodzić kilka razy dziennie na spacer? Czy mam środki, żeby zwierzaka utrzymać? Sprowadzenie do domu nowego członka rodziny, nierzadko po przejściach, wiąże się z ogromem pracy, którą musimy wykonać, potrzebne będą również pokłady cierpliwości, tak by przyjmowana pod naszą opiekę istota odzyskała wiarę w ludzi. Na początku naszej drogi możemy napotkać trudności, jednak praca zawsze przynosi efekty, a siła nawiązanej relacji może nas zaskoczyć.

Chce adoptować zwierzaka, co dalej?

Jeśli już zdecydujemy się na adopcję psa czy kota ze schroniska, warto porozmawiać z wolontariuszami. To właśnie osoby wyprowadzające psy najlepiej je znają, wiedzą, jak się zachowują i jaki mają charakter. Postarajmy się także dowiedzieć jak najwięcej o historii danego psa, o tym, co przeżył przed trafieniem do schroniska i jak długo w nim już przebywa. Należy zastanowić się także, jaki typ psa nas interesuje i przede wszystkim co my jesteśmy mu w stanie zaoferować. Czy lubimy aktywność fizyczną? Czy często podróżujemy? Czy mamy duże podwórko, na którym czworonóg mógłby się wybiegać? Czy jesteśmy typem domatora? Znaczenie ma również wiek psa – inne wymagania będzie miał szczeniak, inne starsze zwierzę. Pracownicy schroniska powinni udzielić niezbędnych wskazówek jak zajmować się danym zwierzakiem, wolontariusze z pewnością też podzielą się swoją wiedzą.

Jakie warunki muszę spełnić, żeby adoptować psa czy kota

Musimy pamiętać o tym, że przyszli opiekunowie są przez schroniska weryfikowani, by uniknąć oddania zwierzaków w nieodpowiednie ręce. To nie wymysł, a bardzo ważna część procesu adopcji, która ma uchronić często już wielokrotnie krzywdzone zwierzęta, przed powrotem do schroniska lub trafieniem do osób, które nie będą odpowiednio sprawować nad nimi opieki. Jak tłumaczy Justyna Woźnica kierownik tomaszowskiego schroniska, cała procedura rozpoczyna się od wypełnienia odpowiedniej ankiety.

- Wybieramy oczywiście czy chcemy adoptować psa czy kota i jeśli zwierzak jest już po sterylizacji i zaczipowaniu, umawiamy się na wizyty przedadopcyjne, czyli spacery zapoznawcze – wyjaśnia. – Zazwyczaj są to 3-4 spotkania, najczęściej w weekendy – dodaje. Jeżeli przyszli właściciele posiadają już jakieś psy, zabierają je ze sobą, na którąś z wizyt, by zobaczyć, czy zwierzęta się dogadują. Sprawdzane są także warunki w domu – czy teren jest dobrze ogrodzony i czy na pewno nie ma tam innych zwierząt, należy bowiem sprawdzić jak adoptowany pies zachowa się w ich obecności. - Jeśli chodzi o mieszkania, to nie jest to oczywiście problem. Ważne tylko, by miało ono odpowiedni metraż, czy nie ma tam innych zwierząt, których obecność starający się o adopcję zataili. Znaczenie ma także, czy mieszkanie jest własnościowe czy wynajmowane oraz czy wynajmujący wyraził zgodę na takiego zwierzaka. Bo niestety mieliśmy sytuację, gdy psy wracały do naszego schroniska po tym, jak właściciel mieszkania dowiedział się, że wynajmujący trzymali psa bez jego zgody – mówi Justyna Woźnica. Adopcja żywego stworzenia to poważna sprawa, dlatego tak ważne jest, by sprawdzić, do kogo ono trafia.

Kontrole poadopcyjne

Po udanej adopcji prowadzony jest nadzór poadopcyjny, który ma na celu dalsze sprawdzanie warunków, w jakich żyje zwierzak. - Oczywiście odwiedzamy naszych czworonogów, także nasi wolontariusze, w zależności od czasu i natłoku pracy. Jeżeli jesteśmy gdzieś w pobliżu, przy okazji wstępujemy z wizytą. Sami właściciele przesyłają nam także zdjęcia swoich pupili, więc cały czas, wiemy, co się z nimi dzieje – zaznacza kierowniczka schroniska. Niestety zdarzały się sytuacje, że w skutek takich wizyt pies został nowym właścicielom odebrany. - Było to już dawno temu, ale pamiętam, że przy wizycie okazało się, że pies trafił na łańcuch, a to jest oczywiście niedozwolone, wiec musieliśmy go odebrać – wspomina Pani Justyna.

Są i dobre wiadomości - coraz mniej osób zwraca adoptowane zwierzęta i dzieje się to naprawdę sporadycznie. Najczęściej zmuszają do tego właścicieli sytuacje podbramkowe, takie jak choroba. W tych przypadkach wolontariusze zawsze starają się od razu znaleźć takiemu zwierzakowi nowy dom, by nie musiał on wracać do schroniska i przechodzić kolejnej traumy.

Podsumowując, nie da się przygotować w 100% na wszelkie wypadki losowe. Jednak kochając, ucząc się o potrzebach naszych czworonożnych przyjaciół, obserwując i z cierpliwością im pomagając dostaniemy w zamian wspaniałą relację, przyjaciół, którzy nigdy nas nie zawiodą.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Andrzej 12.06.2021 16:51
Adoptuj adoptuj. Kiedyś problemu nie było, szedłeś do schroniska i wybierałeś psiaka. Tak miałem 2 psy. Teraz jakieś pseudo ankiety, a i tak niby kto inny dostaje psa. Żadnego kontaktu ze strony schroniska po wysłaniu ankiety a informują, że czy zakwalifikujesz się czy nie to i tak będzie kontakt. Guzik prawda. Jak pojawi się rasowy pies to zaraz zajęty....

Reklama
Polecane
Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor Wójcik
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama