Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 02:38
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Kocham sterylizuje. Nie kocham – nie rozmnażam

Sterylizacja czy kastracja to nadal dla wielu kontrowersyjne zabiegi. Słyszeliście, że suczka czy kotka chociaż raz muszą mieć młode lub dostać pierwszą cieczkę? Jeżeli tak, to ktoś wprowadził Was w błąd. To jeden z najpopularniejszych mitów dotyczący zabiegu. Dlaczego tak ważne jest sterylizowanie i kastrowanie zwierząt?

Za przykład weźmy koty. Te rozmnażają się bardzo szybko. Jeżeli Wasz kocur wychodzi z domu może zapłodnić kilka bezdomnych kotek. Każda może wydać w ciągu roku nawet 3 mioty. W jednym z reguły jest około 4 – 6 kociąt. Przy jednej kotce po pierwszym roku mamy już około 10 kociąt. Po dwóch latach, gdy młode osiągną wiek rozrodczy (czyli już nawet 7-8 msc) mamy już około 40 kociąt nie licząc dorosłych. Po 6 latach jest już 31 250 kotów. Większość z nich ginie pod kołami, jest rozszarpywana przez psy czy trafia na zwyrodnialców, którzy je zabijają i torturują (wystarczy chwila w google, by poczytać o setkach takich sytuacji). Dlaczego więc nie wykonać takiego zabiegu? Zwłaszcza kiedy gminy go refundują i sterylizacja czy kastracja jest za darmo? Jeżeli macie jakieś wątpliwości poniżej postaramy się je rozwiać.

Kiedy wykonać sterylizacje? Kiedy wykonać kastracje? Czy sterylizacja jest bezpieczna?

Na te pytania odpowiedział nam dr Łukasz Gliszczyński gospodarz programu „Sekretne życie kotów” gdzie wraz z behawiorystką Jagną Kudłą pomaga właścicielom mruczków. Na co dzień współwłaściciel w przychodni weterynaryjnej Jamniczek w Piotrkowie Trybunalskim. Lecznica znana jest również miłośnikom zwierząt w Tomaszowie. Operuje również z profesorem Markiem Galantym w przychodni Dermawet w Warszawie. - Każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko anestetyczne – zaznacza. - Dlatego im młodsze zwierzę, tym to ryzyko mniejsze. U nas przy takim zabiegu jest zawsze obecny anestezjolog, który kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz prowadzi narkozę (wziewną), dba o prawidłowe wybudzenie oraz zabezpieczenie analgetyczne (przeciwbólowe) w trakcie oraz po zabiegu. Zabieg jest zabiegiem na jamie brzusznej, poczucie bólu po nim jest indywidualnie, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie przeciwbólowe w okresie pozabiegowym. Najlepszy czas to miedzy 3-6 miesiącem życia u kotów, u psów między 7 a 12. Ogólnie na taki zabieg nie jest za późno, ale z czasem spada jego „wartość” w stosunku do ryzyka wystąpienia nowotworów sutka, natomiast zawsze ma on charakter prewencyjny ropomacicza nowotworów macicy i jajników oraz eliminacji cieczki – dodaje weterynarz.

Czy sterylizacja zmniejsza ryzyko chorób?

Łukasz Gliszczyński listę chorób, przed którymi można uchronić swojego pupila wymienia jednym tchem. - Zabieg zapobiega wspomnianemu już ropomaciczu (ropnemu zapaleniu macicy), nowotworom sutka (statystyki procentowe a korelacja miedzy czasem kastracji), nowotworom jajnika, macicy, jąder (po ich nie ma), przerostowi prostaty. Likwiduje problem ciąży urojonej i cieczek - tłumaczy. - Zwierzęta sterylizowane statystycznie żyją dłużej. Zmniejsza się znakowanie moczem, włóczęgostwo (głównie koty) i niweluje zachowania kopulacyjne. U kotów wychodzących zmniejsza się ryzyko chorób wirusowych takich jak białaczka.

Czy opieka po zabiegu sterylizacji/kastracji jest trudna dla właściciela

- Opieka nie wymaga dużego zaangażowania – podkreśla weterynarz. - Zawsze na wypisie powinny być zamieszczone dokładne wskazówki co do jej sprawowania, wydawać się powinno tylko pacjentów wybudzonych! W ubranku/kołnierzu pooperacyjnym. Zaleca się też wizytę kontrolą na drugi dzień po zabiegu, wtedy sprawdzamy czy z pacjentem nie dzieje się nic niepokojącego – tłumaczy Łukasz Gliszczyński.

Sterylizacja/kastracja – obalamy mity

Najpopularniejszym mitem dotyczącym zabiegów jest ten, ze suczka czy kocica muszą choć raz urodzić. - Suka wcale nie powinna mieć przynajmniej raz w życiu młodych czy nawet jednej cieczki – wyjaśnia lekarz. - Zwierzęta po tym zabiegu nie są nieszczęśliwe. Psy i koty nie planują posiadania potomstwa, a ich instynktami rządzą wyłącznie hormony. Krótko mówiąc: po zabiegu nie odczuwają różnicy! To nieprawda, że po zabiegu zwierzęta są niezrównoważone, agresywne, że nie będą np. broniły domostwa. Nie są sfrustrowane. Pamiętajmy również, że wychowanie zwierzaka to proces, który zależy od nas. Jeśli zwierzę jest agresywne, zabieg sterylizacji nie sprawi, że będzie grzeczne - podsumowuje.

Jak sprawdzić czy oddajemy zwierzaka w dobre ręce?

Opiekun wybierając przychodnie powinien kierować się kilkoma aspektami: Czy w gabinecie jest anestezjolog? Jaki model znieczulenia jest stosowany do zabiegu? Czy zwierzak jest wydawany wybudzony? Każdy pacjent powinien również dostać wypis z zabiegu. Pamiętać należy również, że kierowanie się wyłącznie ceną zabiegu nie jest dobrym pomysłem. Zabieg powinno wykonywać minimum 3 lekarzy. W jednoosobowych gabinetach jest o to trudno. Wybierając więc specjalistę zawsze pytajcie jak będzie realizowany zabieg.

Sterylizacja i kastracja za darmo

Każda gmina ma obowiązek stworzyć gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W ramach działań często uruchamiane są fundusze na sterylizację i kastrację również zwierząt właścicielskich. Tak jest w Tomaszowie Mazowieckim. Wnioski o sfinansowanie zabiegów wraz z trwałym czipowaniem składać można do 19 listopada br. Dołączyć należy kserokopię:

- fragmentów książeczki zdrowia zwierzęcia, tj. stron zawierających dane osobowe właściciela oraz dane zwierzęcia zgłoszonego do akcji,

- aktualnego dokumentu potwierdzającego poddanie zwierzęcia obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie (dotyczy wyłącznie suk).

Lekarz weterynarii wykonujący zabiegi sterylizacji po otrzymaniu od pracownika Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu zgłoszenia wykonania zabiegu sterylizacji skontaktuje się z właścicielem zwierzęcia w celu ustalenia terminu przeprowadzenia zabiegu. Dodatkowych informacji na temat akcji sterylizacji suk i kotek należy szukać w Wydziale Rozwoju, Inwestycji i Klimatu w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, ul. P.O.W. 10/16 (budynek D) oraz pod numerem telefonu (44) 724 23 11 wew. 652.

Pamiętajcie, sterylizacja jest ważna. Nie zapomnijcie jednak o kastracji. Zwłaszcza jeżeli np. Wasz kot jest kotem wychodzącym. Dzięki temu nie przyczynicie się do rozmnażania bezdomnych zwierząt. Wykonując ten prosty i dla wielu weterynarzy rutynowy zabieg ograniczacie cierpienie zwierząt, a swoje chronicie przed groźnymi i śmiertelnymi chorobami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Polecam 22.06.2021 16:06
https://magwet.pl/17634,skutki-uboczne-antykoncepcji-chirurgicznej-u-malych-zwierzat

Reklama
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama