Piłkarze Widzewa nie będą patronować rondom w Tomaszowie

  • 14.06.2021, 20:55 (aktualizacja 14.06.2021, 22:19)
  • redakcja
Piłkarze Widzewa nie będą patronować rondom w Tomaszowie
Kilka tygodni temu miasto ogłosiło konsultacje społeczne w sprawie nadania nazwy dwóm tomaszowskim rondom. Nie cieszyły się one jednak zbyt dużą popularnością. Po ich zakończeniu wydawało się, że na skrzyżowaniach pojawią się tabliczki z nazwiskami dwóch łódzkich piłkarzy, zawodników Widzewa: Włodzimierza Smolarka i Józefa Młynarczyka. Tak się jednak nie stanie. Na dzisiejszej nadzwyczajne sesji Rady Miejskiej radni odrzucili propozycję kibiców łódzkiej drużyny, którą "pilotował" Jarosław Batorski. 

Wyniki konsultacji społecznych oraz nazwiska proponowanych patronów opublikowano na stronach tomaszowskiego magistratu.  Były one sporym zaskoczeniem. 

Dla ronda na skrzyżowaniu ulic Legionów i Zielonej zaproponowano następujących patronów: Wiesława Gawłowskiego, wybitnego siatkarza pochodzącego z Tomaszowa, będącego w swoim czasie jednym z najlepszych zawodników tej dyscypliny sportu na świecie (zdobywca tytułu mistrza świata oraz mistrza olimpijskiego), Kobiet z KL Ravensbruck (polecamy artykuł Tomaszowianki w Ravensbrück) oraz Włodzimierza Smolarka. Najwięcej głosów uzyskała ta ostatnia propozycja. Zagłosowały na nią 794 osoby. 

Więcej propozycji wpłynęło dla ronda przy zbiegu ulic Bohaterów 14 Brygady, Prof. T. Seweryna i Tadeusza Kawki . Pięć proponowanych nazw to: Bogusława Meca, Polskich Brygad Kozackich, mjr Wacława Dudka (oficera Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie pochodzący z Tomaszowa, którego  mundur pośmiertnie trafił do Muzeum im Antoniego hr. Ostrowskiego), por. Artura Józefa Linowskiego (cichociemnego tomaszowianina, który organizował między innymi oddziały Armii Krajowej w naszych okolicach) oraz Józefa Młynarczyka - piłkarza Widzewa Łódź i reprezentanta Polski. Analogicznie, jak w poprzednim przypadku najwięcej głosów zebrała ostatnia z propozycji. 

Dlaczego radni nie zgodzili się na dwóch piłkarskich patronów? W uzasadnieniu projektu uchwał czytamy:

Należy zwrócić uwagę, że w dniu 14 czerwca br. będziemy obchodzić czterdziestolecie pierwszego mistrzostwa Polski Widzewa Łódź. Uhonorowanie jednego z bohaterów tamtej drużyny idealnie wpisze się w ten jubileusz – niezwykle ważny dla tak wielu tomaszowian pasjonujących się piłką nożną.

(...)

Nadanie nazwy rondu imienia jednej z legend Widzewa Łódź stanowi również swoiste uhonorowanie kibiców tej drużyny, której fan club w Tomaszowie Mazowieckim, tworzy  wokół siebie bardzo liczną społeczność i od wielu lat aktywnie udziela się również na płaszczyźnie charytatywnej.

Jako pierwszy swoje wątpliwości zgłosił Cezary Krawczyk. Pytał, czy propozycja kandydatury Józefa Młynarczyka uzyskała jego zgodę i czy podobną akceptację wyraziła rodziną drugiego z piłkarzy. Jarosław Batorski zapewniał, że osoby zainteresowane zgodę w rozmowach telefonicznych zadeklarowały. 

Z kolei radny Michał Kucharski krytykował tryb zwołania sesji, jako nadzwyczajnej. Krzysztof Kuchta wyjaśniał, że sesję zwołał zgodnie z obowiązującymi przepisami na wniosek grupy radnych. 

- W samorządzie powinniśmy się nawzajem szanować. Oprócz prawa jest jeszcze dobry obyczaj. Projekty uchwał wypadałoby przedstawić chociażby na komisjach. Nie uznaliście za zasadne pochylić się nad tym, że jest komisja spraw społecznych, która ma w zakresie swojej działalności także tą tematykę. Większość radnych dowiedziała się o tym z komunikatu na tablecie. Panie Jarku 40-lecie Mistrzostwa Polski klubu zewnętrznego nie jest żadnym powodem, który usprawiedliwiałby zwołanie sesji nadzwyczajnej. Dziwię się więc, że w takim trybie procedujemy. Dwa ronda osób, które nie są związane z Tomaszowem. Wygląda to mało rozsądnie, by nie powiedzieć mało poważnie. 

- mówił rady Krawczyk przypominając, że mamy wśród tomaszowian złotych medalistów olimpijskich i to te osoby należy w pierwszej kolejności uhonorować. 

Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek aby miasto stworzyło zasady, jakie w przyszłości obowiązywać będą przy nadawaniu nazw ulicom, placom i innym obiektom publicznym Jarosław Batorski przypomniał, że tryb konsultacji społecznych stanowi formę oddania głosu mieszkańcom. Za przyjęciem proponowanych uchwał jego zdaniem przemawia duża liczba oddanych głosów. 

Ostatecznie oba projekty uchwał zostały odrzucone.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 18.06.2021, 09:44
O to chodzi, że w Tomaszowie jest na pewno grupa kilku tysięcy osób, które chętnie by miały w swoim mieście coś związanego z klubem, którego fanklub ma kilkudziesięcioletnią tradycję w naszym mieście. Ale brzuchate politykiery zawsze wiedzą lepiej co chce naród. Nadadzą z patosem jakiegoś patrona, którego 99% zleje wzruszeniem ramion a 89% nie będzie widziało kto to jest. Ale będzie najnańszy a nie zewnętrzny.. Łby wychowane w komunie nigdy nie zrozumieją co to wola narodu.
Cała
Cała 18.06.2021, 02:49
sprawa pokazuje braki w myśleniu władz ogłaszających konsultacje bez kryterium związanego z miastem i jak zwykle olanie głosu suwerena jeśli potrafi się skrzyknąć. To samo w sejmie i na dole. Jak nam nie po drodze to niech demokracja ma problem. Partyjna bandytka.
.
. 17.06.2021, 20:07
https://www.widzewtomy.net/tom…
Śmierć społeczeństwa obywatelskiego
Śmierć społeczeństwa obywatelskiego 16.06.2021, 08:13
Tak właśnie Koalicja Obywatelska, która miała być taka obywatleska zabiła ideę społeczeństwa obywatelskiego w Tomaszowie
Ed
Ed 16.06.2021, 13:19
W pierwszym głosowaniu 6 za a w drugim 3 za. Reszta przeciw albo wstrzymała się. Na 23 radnych koalicja ma 7. 3 za to kibice Widzewa, nawet pozostali przyznali, że kibicują ale nie w taki sposób. Dlaczego mamy honorować ludzi niezwiązanych z miastem? Mamy ulegać modzie, a może komuś kto zbierze podpisy? To co rondo Mahometa? A może rondo Trockiego? Eee lepiej kogoś z ŁKSu. Oni teraz są dumą Łodzi ;)
Chodzi
Chodzi 18.06.2021, 07:56
o zasady.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.06.2021, 20:26
W jakim celu są konsultacje społeczne ?
Jeżeli projekt złożyłby radny z partii rządzącej projekt przeszedłby bez problemu.
Babilon to zło...
NINJA
NINJA 15.06.2021, 19:00
Słaby pomysł ale i rondo do ronda nie podobne
Duda
Duda 15.06.2021, 14:23
Ta, ronda imienia kopaczy. Wybitnych naukowców, jak Oskar Lange, ceniony na zachodzie ekonomista... to jest postać!
Wybitnie
Wybitnie 15.06.2021, 20:04
to donosił na rząd Sikorskiego ruskim. Też idol...
sie pytam
sie pytam 15.06.2021, 13:38
to po kiego grzyba byly te konsultacje? skoro nie mieli zamiaru posluchac ludu?
Jo
Jo 14.06.2021, 22:57
Moze odrwzu zrobmy Rond Franka Smudy bo awansowal do LM.
Sas
Sas 14.06.2021, 22:48
Rondo krychowiaka? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Pozostałe