Koniec z wciskaniem garnków seniorom. UOKiK przygotował nowe przepisy

  • 18.06.2021, 12:34 (aktualizacja 21.06.2021, 17:53)
  • News4Media
Koniec z wciskaniem garnków seniorom. UOKiK przygotował nowe przepisy iStock
Jest już projekt ustawy, który będzie chronił starsze osoby przed sprzedawaniem im drogich garnków, kołder czy suplementów diety podczas specjalnych pokazów czy wycieczek.

Od lat walczymy z przedsiębiorcami stosującymi nieuczciwe praktyki rynkowe na pokazach. Regularnie ostrzegamy również konsumentów przed pułapkami czyhającymi na pokazach i edukujemy ich na temat przysługujących im praw. Widzimy jednak, że potrzeba także zmian prawnych, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieprawidłowości i ochronią konsumentów, szczególnie seniorów, przed nieuczciwymi praktykami.” – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, bo ten właśnie urząd przygotował projekt ustawy, który został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nowe prawo ma uchronić seniorów przed wciskaniem im drogich rzeczy, co dzieje się na specjalnych – darmowych pokazach – na które zapraszane są takie osoby. Problem jest w tym, że osoba biorąca udział w takim spotkaniu jest nagabywana, manipulowana i w efekcie do domu wraca np. z naczyniami za które musi zapłacić w ratach nawet kilka tysięcy złotych. Albo z abonamentem medycznym wartym kilkanaście tysięcy złotych, ale niepotrzebnym.

Tylko w 2020 r. UOKiK wydał około 10 decyzji stwierdzających praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów podczas pokazów.

Najwyższe kary nałożył na spółki:

  • Comfort Med.+ - 3,52 mln zł,
  • Kiddy Island Polska – 1,66 mln zł,
  • Swiss-Med. – 1,65 mln zł.

W 2021 r. za wprowadzanie konsumentów w błąd podczas pokazów została ukarana spółka Koleta z Nowego Tomyśla (ponad 200 tys. zł). Informowała ona seniorów, że głównym celem spotkania będą badania układu krążenia, podczas gdy prawdziwym było zaprezentowanie stałej oferty firmy i sprzedaż jej produktów. Przekazywała też konsumentom nieprawdziwe informacje, które miały wzbudzić ich zaufanie, że prezentację i omówienie badań prowadzą „starsi diagności”, choć w rzeczywistości były to osoby bez takich kwalifikacji.” – dodaje urząd.

Tomaszowska Rzeczniczka Konsumentów Agnieszka Drzewoska Kovacs wielokrotnie zawiadamiała organa ścigania o nieuczciwych praktykach sprzedażowych, jakie miały miejsce w Tomaszowie Mazowieckim. W wielu z nich uczestniczyła osobiście prosząc też o interwencję policję. Rzeczniczka podkreśla, że liczba osób, jakie zgłaszały się do niej w związku z tzw. pokazami była ogromna. Najczęściej ofiarami oszustów padali starsi i mało zamożni ludzie, którym wciskano (na kredyt) nie tylko garnki ale również sprzęt agd, cudowne materace, a nawet turnusy rehabilitacyjne. Często umowa kredytu lub pożyczki podpisywane były na miejscu 

Nasz portal wspólnie z Agnieszką Drzewoską Kovacs od wielu lat przestrzega przed dokonywaniem zakupów u nieuczciwych cwaniaków. 

Stąd właśnie potrzeba wprowadzenia nowych przepisów, a ich najważniejsze postanowienia to:

  • Zakaz świadczenia usług finansowych podczas pokazów czy wycieczek. Zgodnie z proponowanymi przepisami umowa o świadczenie usług finansowych zawarta podczas pokazu czy wycieczki byłaby nieważna z mocy prawa.
  • Zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem. Pozwoli to skutecznie ograniczyć ryzyko strat finansowych po stronie konsumentów i umożliwi im podjęcie świadomej decyzji o zakupie. Często organizator pokazu nie informuje uczestników, że mogą odstąpić od umowy w ciągu 14 dni.
  • Prawo do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem lub na odległość. Chodzi przede wszystkim o umowy dotyczące tzw. abonamentów czy pakietów medycznych, które są często sprzedawane na pokazach.
  • Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy. Tego typu produkty np. maty rehabilitacyjne czy urządzenia do magnetoterapii, często wątpliwej jakości i po zawyżonych cenach, są regularnie oferowane podczas pokazów handlowych.
News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Halina
Halina 18.06.2021, 14:16
Sąsiadka nabyła patelnię samo smażącą za jedyne 5800 pln. Znam też szczęśliwych nabywców kołdry z merynosa za około 8 tys pln, podobno nie wymagająca w ogóle prania. Czy też super masażer do pleców uszczęśliwia nabywce za 12 tys. pln. Bida w mieście a zakupy na które nie pozwoliłby sobie francuz czy niemiec.
NARESZCIE
NARESZCIE 18.06.2021, 13:24
cwaniacy przestaną wciskać na siłę rzeczy, które nieraz są droższe o 200 - 300% od takich samych, które można kupić w sklepach stacjonarnych lub na Allegro.

Pozostałe