Nowa lista refundowanych leków. Zniknie kilka pozycji

  • 23.06.2021, 11:39 (aktualizacja 24.06.2021, 15:56)
  • News4Media
Nowa lista refundowanych leków. Zniknie kilka pozycji iStock
Lista refundowanych leków to temat, który od zawsze budzi kontrowersje. Kolejne wprowadzane zmiany powodują dyskusję wśród pacjentów. Jedni cieszą się, że w walce o zdrowie poczują ulgę finansową, inni ubolewają, że w obliczu ciężkiej choroby, muszą dodatkowo borykać się z potężnymi wydatkami. Od lipca obowiązywać będzie nowy spis preparatów z dopłatą.

Powróci lekarstwo na raka piersi

Z informacje, do których dotarł SuperExpress, wynika, że ze zmian ucieszą się przede wszystkim kobiety chorujące na raka piersi. W maju Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o usunięciu pomocnego im leku z listy tych refundowanych. Po głośnych słowach krytyki ze strony społeczeństwa, resort postanowił przywrócić go do spisu refinansowanych specyfików. Zaktualizowana lista ma być też powiększona o kilka nowych terapii. Ze zmian cieszą się m.in. chorzy na niedrobnokomórowego raka płuca.

Coś za coś

Nadchodzące zmiany dla jednych będą wsparciem, dla innych zaś sporym obciążeniem. Od 1 lipca lista refundowanych leków ma zostać poszerzona o preparaty, które swoje zastosowanie znajdują w leczeniu onkologicznym. Skorzystają też pacjenci z rakiem płuc oraz plamką oczną cukrzycową. Niestety ucierpią inni. Wycofane zostaną refundacje na niektóre terapie oraz leki dla chorych na guzy kości, czerniaka skóry i błon śluzowych, szpiczaka plazmocytowego.

Ile kosztują specjalistyczne lekarstwa?

Denosumab to substancja czynna leku na guza kości, sprzedawanego pod nazwą Prolia. W 100 proc. odpłatności kosztuje ponad 600 zł.

W przypadku innych specyfików, w grę wchodzą niebagatelne kwoty, bo np. preparat odpowiedzialny za leczenie szpiczaka, który ma zniknąć z listy leków refundowanych, kosztuje nawet ok. 20 tys. zł. za jedną dawkę. Przykładowy schemat dawkowania daratumumabu to jeden zastrzyk tygodniowo przez pierwsze dwa miesiące. Po tym okresie dawkę zmniejsza się kolejno do jednego zastrzyku najpierw co dwa, potem co cztery tygodnie, aż do momentu, kiedy nastąpi poprawa zdrowia. 

Ipilimumabum dostępny pod nazwą Yervoy, stosowany w leczeniu czerniaka, kosztuje nawet ok. 80 tys. zł. za jedną dawkę.

SuperExpress uspokaja jednak, że na chwilę obecną wszystkie zmiany są jedynie projektem, który może ulec jeszcze zmianie. „W ostatecznej wersji leki mogą jeszcze wrócić na listę.” – cytuje gazeta tłumaczenie Ministerstwa Zdrowia.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

varan
varan 23.06.2021, 20:12
Niech zmienią nazwę na Ministerstwo Zgonów, ewentualnie Zbrodni !
Już jest
Już jest 24.06.2021, 12:11
ZUS - Zakład Utylizacji Starców. Po co drugi urząd? Chyba za mało osób starszych umiera i chcą podwoić liczbę zgonów.
No cóż - murzyn zrobił swoje, murzyn powinien umrzeć, a te cholery nie chcą umierać.

Pozostałe