Stacja Dializ w Tomaszowie Mazowieckim rozszerza zakres usług

  • 24.06.2021, 10:29
  • redakcja
Stacja Dializ w Tomaszowie Mazowieckim rozszerza zakres usług
  W Tomaszowie Mazowieckim od kilku lat funkcjonuje stacja dializ prowadzona przez firmę DaVita Polska. Placówka zajmuje pomieszczenia dzierżawione od Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Lekarze pomagają ok. 80 pacjentom rocznie. Warto zauważyć, że od 1 lipca DaVita uruchamia u nas poradnię nefrologiczną.

Stacja dializ DaVita w Tomaszowie Mazowieckim zatrudnia  4 lekarzy i 11 pielęgniarek, w tym pielęgniarkę oddziałową. Nie jest częścią TCZ ale doskonale uzupełnia ofertę powiatowego szpitala. Stacja działa od 6 marca 2006 roku. Na początku pracowała na jedną zmianę obsługując 5 stanowisk a  co za tym idzie jednorazowo 5 pacjentów.

Po przejęciu stacji przez firmę DaVita w 2017 roku, maksymalna liczba pacjentów leczonych wyniosła 80 i w ubiegłym roku zaczęła nieco spadać. Mniej pacjentów, to wynik ograniczeń związanych z COVID-19. Obecnie w Tomaszowie leczonych jest  58 osób oraz 5 pacjentów na dializach gościnnych.  

DaVita prowadzi m.in. hemodializę, poradnia nefrologiczną,  programy lekowe w leczeniu profilaktycznym pacjentów w okresie przeddializacyjnym.

Nadzór medyczny w tomaszowskiej stacji dializ prowadzą lekarze nefrolodzy.  Dzięki temu pacjenci zapewnioną mają wysokie parametry leczenia, co potwierdzają wskaźniki oceny medycznej.

Lekarze w Tomaszowie przygotowują i kierują pacjentów na przeszczepienie nerki oraz sprawują opiekę przeddializacyjną.

DaVita planuje także rozwój. Od 1.07.2021 uruchomiona będzie poradnia nefrologiczna, w której będą przyjmowani pacjenci uprawnieni do opieki zdrowotnej w ramach świadczeń NFZ

Stacja  generuje też innego rodzaju korzyści dla TCZ i Starostwa Powiatowego, chociażby przez generowanie przychodów z najmu pomieszczeń.

- W Polsce stacje dializ mogą z sukcesem – tak jak w innych krajach – koordynować proces leczenia pacjentów w zaawansowanych stadiach przewlekłej choroby nerek i dializowanych, by zabezpieczać ich złożone potrzeby. W tym modelu widzimy korzyści i dla pacjentów, i dla systemu – apeluje dr hab. n. med. Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita Polska.

Pacjenci nefrologiczni, ze względu na specyfikę choroby, potrzebują opieki koordynowanej, podobnie jak pacjenci z chorobami układu krążenia i onkologicznymi, dla których ten model opieki został wprowadzony.

Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugą co do częstości występowania, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekłą chorobą w Polsce. Utrata funkcji nerek jest nieodwracalna, wymaga terapii nerkozastępczej – dializ lub przeszczepienia nerki. Szacuje się, że na PChN choruje ponad 4,5 miliona Polaków, z czego aż 90 proc. o tym nie wie.

DaVita rekomenduje wprowadzenie w Polsce modelu opieki koordynowanej, w którym potrzeby pacjenta w zaawansowanym stadium PChN mogą być w pełni realizowane w stacjach dializ i kooperujących poradniach nefrologicznych. Tam pacjenci spędzają najwięcej czasu, mają najszerszy kontakt z lekarzem, a lekarz najlepiej wie, czego jego pacjenci potrzebują, szczególnie gdy choroba ma zaawansowaną postać.

– W nefrologii mamy bardzo dobrze zdefiniowane cele i mierniki jakości. Chcemy, by w medycynie opartej o wartości to był nasz strażnik, że leczymy i prowadzimy pacjentów dobrze – wyjaśnia dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, drugiej co do wielkości sieci stacji dializ w naszym kraju.

Obecnie opieka nad pacjentem nefrologicznym jest mocno rozproszona. Chorym zajmują się lekarze rodzinni, nefrolodzy w stacjach dializ i poradniach nefrologicznych, specjaliści z innych dziedzin medycyny, lekarze na oddziałach nefrologicznych i internistycznych w szpitalach, ośrodki transplantacyjne. Brak jest jednostki koordynującej proces opieki i odpowiedniej komunikacji między świadczeniodawcami.

Pacjent i opiekujący się nim lekarz napotykają na wiele przeciwności natury organizacyjnej. Problemem jest m.in. leczenie współchorobowości, wytwarzanie dostępu naczyniowego i chirurgiczne interwencje z tym związane, proces kwalifikacji do transplantacji nerki. W efekcie choroby nerek są wykrywane zbyt późno, nie są optymalnie leczone, przeszczepień nerki wykonuje się zbyt mało, a leczenie generuje zbyt wysokie koszty.

 

 

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek są populacją ogromnych potrzeb i wysoce wrażliwą na powikłania. Wyraźnie to pokazała pandemia COVID-19. Chorzy wymagający dializ mieli trudność, by w szpitalu wytworzyć dostęp naczyniowy lub zrobić chirurgiczną korektę przetoki tętniczo-żylnej. Jeśli stacja dializ będzie dysponować środkami i prawem, które dzisiaj przeznaczane są w systemie zdrowotnym na tę procedurę szpitalną, będziemy mogli szybko i bezpiecznie zaopiekować się pacjentem – apeluje dr Szymon Brzósko.

Z doświadczeń DaVita w USA, gdzie od lat działa model opieki koordynowanej widać, że sprawdza się on bardzo dobrze. W ciągu ostatnich pięciu lat hospitalizacja spadła o jedną trzecią, 40 proc. mniej pacjentów opuszcza dializy. Prawdopodobieństwo przeszczepienia nerki wzrosło aż trzykrotnie, a 40 proc. więcej pacjentów rozpoczyna dializy z wytworzoną przetoką tętniczo-żylną, tj. z optymalnym dostępem naczyniowym, niż na cewniku dializacyjnym. Odpowiednie koszty opieki nad pacjentami nefrologicznymi zostały zmniejszone trzykrotnie.

W Ministerstwie Zdrowia na zielone światło czeka projekt modelu opieki koordynowanej nad pacjentem z PChN w Polsce. Projekt powstał pod auspicjami konsultanta krajowego ds. nefrologii. Cała ścieżka działania jest rozpisana. Branża nefrologiczna jest gotowa, by go pilnie wdrożyć.

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe