Burze w znacznej części kraju. Także w Tomaszowie. Gdzie spodziewać się nawałnic?

  • 24.06.2021, 10:24 (aktualizacja 24.06.2021, 11:27)
  • News4Media
Burze w znacznej części kraju. Także w Tomaszowie. Gdzie spodziewać się… iStock
Łowcy Burz ostrzegają przed nawałnicami, które mogą pojawić się dziś niemalże w całej Polsce. Pojawi się porywisty wiatr, silne burze i towarzyszący im grad. Obfite opady deszczu mogą spowodować lokalne powodzie i podtopienia.

Zagrzmi w całej Polsce

Według prognoz Łowców Burz, zagrożenie 2 stopnia (silne lub ekstremalnie silne burze) dotyczy przede wszystkim północno – wschodniej części Polski. Nawałnice pojawią się też w jej południowo – zachodniej części. Bez ostrzeżenia pozostaje jedynie północno – zachodnia część kraju. Burze rozwijać się mają w centralnej części kraju, a następnie przenosić w kierunku północno – wschodnim.

Silne wyładowania pojawią się w województwach: warmińsko – mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim, małopolskim i w części podkarpackiego. Ryzyko silnych burz występuje również w części województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. W województwach pomorskim i zachodniopomorskim mogą pojawić się wyładowania atmosferyczne, ale o lekkim nasileniu.

graf.: portal Polscy Łowcy Burz


Nocą może pojawić się silny wiatr

Według prognoz Łowców Burz, w godzinach wieczornych może dojść do rozległego układu burzowego, którego konsekwencją będą bardzo silne porywy wiatru, przekraczające prędkość 100 – 120 km/h. Niewykluczone są również wielkoskalowe opady deszczu i dużego gradu. Zjawiska rozpoczną swoją wędrówkę od południowej części kraju i będą przemieszać się w kierunku centrum, a następnie na wschód i południowy – wschód kraju.

Szczególne zagrożenie portal wskazuje na obszary: Opolszczyzny, Śląska, Zachodniej Małopolski, województwa świętokrzyskiego i okolice Łodzi, gdzie niebezpieczny układ burzowy może nadejść kulminacyjnym momencie swojej aktywności.

 

Najbliższe godziny z bardzo dynamiczną i niebezpieczną pogodą

W czwartek spodziewamy się gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Fala burz, związana z tzw. wielkoskalowym układem konwekcyjnym, wkroczyła już o świcie nad Śląsk, około godziny 9:00 dotarła do centrum, a w południe przesunie się nad Podlasie. Kulminacji niebezpiecznej pogody spodziewamy się na wieczór. Wówczas ponownie może wykształcić się wielkoskalowy układ konwekcyjny który obejmie znaczny obszar południa, centrum, a potem wschodu Polski. Burze przyniosą liczne wyładowania, ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach do 110 km/h.

Prosimy na bieżąco śledzić ostrzeżenia i komunikaty meteorologiczne IMGW-PIB oraz mapy radarowe na: https://meteo.imgw.pl/dyn/#group=radar&param=cmax&perun=true, ponieważ prognozy tak rozległych i intensywnych zjawisk burzowych są obarczone dużą niepewnością. Zasięg burz wieczorno-nocnych może ulec zmianie. Niebezpieczna pogoda na Polską będzie utrzymywać się do rana, choć największego natężenia zjawisk spodziewamy się do godzin 2:00 w nocy.

W piątek ponownie możliwe silne burze w Polsce wschodniej i południowo-wschodniej. Będą im towarzyszyć silne porywy wiatru, do 90-100 km/h, oraz opady deszczu (do 30-40 mm) i gradu.

W sobotę spokojniej – upały ustąpią, a lokalne burze będą zdecydowanie słabsze. W niedzielę już bez burz.


Temperatura w kraju

Według prognoz IMGW, najcieplej będzie dziś w Rzeszowie, gdzie na termometrach mieszkańcy zobaczą ok. 28 st. C. Im bliżej południowego – zachodu, tym niższa będzie temperatura. W Lublinie 27 st. C.; w Poznaniu i Wrocławiu ok. 20 st. C.; w Suwałkach i Olsztynie 22 st. C., a w Warszawie, Bydgoszczy, Koszalinie i Szczecinie już tylko ok. 18 st. C.

Tomaszów na mapie alertów

 IMGW zapowiada burze z gradem

stopień: 2
prawd. 85%

 Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami grad.

Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową po przejściowej przerwie w dzień (czwartek 24.06) przewiduje się wydanie następnej nocy (czwartek/piątek) kolejnego ostrzeżenia o burzach z gradem stopnia drugiego.


Alert RCB

Mieszkańcy zagrożonych burzami terenów otrzymują w formie SMS alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w których również informowani są o burzach, silnych wiatrach, ulewnych deszczach i możliwych opadach gradu. W wiadomości czytamy, że ich konsekwencją mogą być kolejne podtopienia. RCB apeluje o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe