Zapłacimy więcej za wodę i ścieki

  • 24.06.2021, 12:37
  • redakcja
Zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej informuje  o nowej taryfie, która będzie obowiązywać od 26 marca i została zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Obowiązywać ma przez kolejne 3 lata. Wzrost cen jaki przewiduje sięga 9 procent. 

Obecnie mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego płacą za dostarczoną wodę 4,34 zł/m3 brutto, a za ścieki 7,08 zł/m3 brutto. Nowe stawki to odpowiednio  4,75 zł/m3 brutto oraz 7,72 zł/m3. Łącznie cena wzrośnie o 1,07 zł brutto za m3. Wzrosną też o kilkadziesiąt groszy opłaty stałe abonamentowe.

Podobny wzrost cen ścieków obowiązywać będzie także w wiejskiej ginie Tomaszów  ceny ścieków przemysłowych dla firm działających na terenie Tomaszowa i gminy Tomaszów Maz.

Warto przy okazji zaznaczyć, że ostatnia podwyżka cen wody w naszym mieście była w 2016 roku, a ścieków w 2017 roku. Cen więc nie dało się dalej utrzymywać na tym samym poziomie. Obecnie znajdujemy się w gigantycznej spirali inflacyjnej, do której doprowadziła niefrasobliwości polskiego Rządu. Biorąc pod uwagę wzrost  cen innych towarów i usług (często w skali roku sięgający 100%) podwyżkę, jaką zaproponowało ZGWiK należy uznać za minimalną. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Xxxx
Xxxx 25.06.2021, 10:29
Zamiast pisać dyrdymały i udawać, że znam się na wszystkim (patrz wpis lokalnego mądrali) należy dowiedzieć się jakie koszty ponosi ZGWK za zakup wody z ujęcia na Pilicy, a na ile wycenia swoje usługi.
Obserwator
Obserwator 26.06.2021, 11:59
Z tej dyskusji można by wyciągnąć wniosek, że kolejne władze miasta wykazały się dużą indolencją bądź zaniechaniem w temacie naliczenia opłat za wykorzystanie działek przez ZWiK Łódź w Tomaszowie Maz.
A tak w ogóle dyskusja w tematach technicznych osób nie mających właściwej wiedzy w tym kierunku jest bez sensu.
Ajdejano
Ajdejano 25.06.2021, 20:06
Koleś: ty nic nie zrozumiałeś z tego, co napisałem. I myślę, że nigdy tego nie zrozumiesz.

Napiszę ci, "ekonomisto", że koszty uzdatniania tej syfiastej wody z Pilicy ponoszą w 100% łódzkie wodociągi. Te koszty powinny być jeszcze większe, gdyby łódzkie wodociągi musiały płacić Gminie Miastu Tomaszów Mazowiecki opłaty za wykorzystywanie działek pod wodociągami, które to działki należą właśnie do Gminy Miasta Tomaszów Mazowiecki.

Natomiast, ZGWK na Kępie, dokłada do każdego metra sześciennego wody z Pilicy swoje koszty, czyli koszty utrzymywania sieci wodociągowej na terenie miasta.

Ps. Chłopie: więcej ekonomicznego światła!!!
Ajdejano
Ajdejano 24.06.2021, 17:21
Tak się składa, że z tym ZGWK mam jakieś, rzadkie kontakty. W związku z tym, nie wymądrzajmy się na temat życia seksualnego mrówek, jak nie byliśmy w mrowisku.

Więc, do rzeczy.
1. Opłaty za wodę są pochodną kosztów poboru, uzdatniania i
rozprowadzania wody na terenie każdego sioła (wieś, miasto).

2. Nasze miasto jest podzielone na dwie części, podzielone rzeką Pilicą.
Pilica płynie przez miasto w kierunku na wschód.

3. Północna (główna) część miasta jest zaopatrywana w wodę z
powierzchniowego ujęcia wody w Brzustówce.
Koszty uzdatniania tej syfiastej wody powierzchniowej, to są wielkie
koszty.
Każdej doby, do Brzustówki przyjeżdżają z Łodzi ciężarówki z
dziesiątkami ton środków chemicznych do uzdatniania tego
powierzchniowego syfu wodnego.
Żeby było ciekawiej: działki, na których znajdują się łódzkie (tak, tak -
łódzkie, a nie tomaszowskie) wodociągi na Brzustówce, to są działki
Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. I Łódzkie wodociągi nie płacą za
wykorzystywanie tych działek - NIC.

4. Południowa część miasta w stosunku do rzeki Pilicy ( Ludwików,
Białobrzegi) jest zaopatrywana w wodę z komunalnego ujęcia wód
podziemnych w Białobrzegach (ul. Wilcza).
Określenie: ujęcie wód podziemnych oznacza, że te dwie dzielnice są
zaopatrywane w z wody ze studni wierconych (głębinowych) na
terenie Białobrzeg.
Woda z tych studni jest pierwszorzędnej jakości i nie wymaga
uzdatniania do poziomu, jak dla wody pitnej.

5. Z powyższych, moich dyrdymałów (myślę, że jednak, wiem co piszę)
wynika, że głównym "winowajcą" są łódzkie wodociągi. Dlaczego ?
Bo to oni narzucają koszty przygotowania wody z Pilicy do użytku.

PS. Uzdatnianie wody z Pilicy kosztuje krocie. Pilnym tematem jest: ile tej uzdatnionej wody bierze nasz grajdoł, a ile bierze Łódź.
Jeżeli Łódź bierze z Brzustówki ZERO wody , to oznacza to, że my finansujemy łódzkie wodociągi.



varan
varan 24.06.2021, 21:59
Z informacji łódzkich wodociągów wynika że 10 % wody dla Łodzi pochodzi z ujęcia na Brzustówce, a 90 % ze studni głębinowych. Biorąc pod uwagę liczbę ludności Łodzi, to 10 % wody zaopatruje mniej więcej tyle ludzi ile mieszka w Tomaszowie Maz., więc finansowanie wychodzi mniej więcej po połowie.
Ajdejano
Ajdejano 25.06.2021, 19:46
Na Twoją "informację z łódzkich wodociągów" mogę odpowiedzieć tak: "z informacji radia Wolna Europa" wynika, że Informacje z łódzkich wodociągów, to totalna brednia.

No i: komu teraz można wierzyć, jeżeli obydwa źródła informacji nie potwierdziły tych swoich informacji odpowiednimi dokumentami ???

Przepraszam: ja też mogę napisać, że jestem młodzieńcem.
I co z tego wynika ??? A WIELKIE JAJCO !!!
T. J.
T. J. 24.06.2021, 15:46
Ubóstwo już mamy teraz dojdzie smród niekąpanych mieszkańców.
celina
celina 24.06.2021, 15:23
Brawo redakcja za trafną przyczynę bo może mieszkańcy myślą że to Witko czy Prezes ZWiK na złocie siedzą :

"Obecnie znajdujemy się w gigantycznej spirali inflacyjnej, do której doprowadziła niefrasobliwości polskiego Rządu."
Celinko
Celinko 24.06.2021, 17:01
Ludzie w zasadzie siedzą na .... 4 literach, każdy na swojej.

Pozostałe