W niedzielę będą spadać gwiazdy. Gdzie najlepiej oglądać zjawisko?

  • 26.06.2021, 08:17 (aktualizacja 28.06.2021, 18:11)
  • News4Media
W niedzielę będą spadać gwiazdy. Gdzie najlepiej oglądać zjawisko? iStock
Spadające „gwiazdy” to zjawisko, które występuje niemalże codziennie. Są jednak noce, kiedy jego nasilenie powoduje, że jest szczególnie widoczne dla ludzkiego oka. W niedzielę rozegra się coroczny spektakl, którego bohaterami będą tzw. „czerwcowe Bootydy”. Gdzie najlepiej oglądać wyjątkowe zjawisko?

Czerwcowe Bootydy

To nic innego, niż rój meteorów. Pojedyncze nie są tak dobrze widoczne, jak te spadające w grupach. Bootydy uaktywniają się między 22 czerwca a 2 lipca, jednak ich kumulacja przypada na noc z 27 na 28 tego miesiąca. Na ten wyjątkowy pokaz „spadających gwiazd” czekają już miłośnicy astronomicznych zjawisk. W Polsce jego widoczność jest bardzo dobra, dlatego warto zarezerwować sobie czas na ich podziwianie.

Gdzie najlepiej oglądać deszcz meteorów?

Niebiański spektakl możemy podziwiać w dowolnym miejscu. Należy jednak pamiętać, że najlepsza widoczność będzie tam, gdzie świeci najmniej miejskich świateł. Jeśli mamy możliwość oglądać Bootydy z innego miejsca, niż własny balkon, najlepiej wybrać polanę, wzgórze, łąkę lub inną lokalizację, gdzie sztuczne oświetlenie nie zakłóci widoku. Warto zaopatrzyć się też w lornetkę i ciepłe okrycie wierzchnie, ponieważ noce bywają jeszcze chłodne.

Jakie zjawiska jeszcze w tym roku?

28 lipca będziemy świadkami podobnego zjawiska. Tym razem na niebie ukażą się meteory z roju Akwarydów. Z kolei 12 sierpnia widoczne będą Perseidy. Na następne zjawiska poczekamy aż do jesieni, kiedy to 8 października „zasypią” nas Drakonidy, a 21 października Orionidy. 19 listopada będziemy mieli do czynienia z równie spektakularnym, częściowym zaćmieniem Księżyca. Nocą z 17 na 18 listopada znów spadną „gwiazdy”, tym razem Leonidy. 12 grudnia będziemy oglądać Kometę Borrelly’ego, która przejdzie wyjątkowo blisko Ziemi, i w Polsce będzie widoczna tuż po zachodzie Słońca. Noc 13 grudnia kolejny raz przyniesie nam gwiezdne przedstawienie w postaci Geminidów i Ursydów.

Pełnia Księżyca

Dla tych, którym astronomicznych rozrywek wciąż jest mało, natura przygotowała jeszcze serię przedstawień z udziałem Księżyca. Jego pełnię w 2021 r. będziemy podziwiać w następujących terminach:

- 24 lipiec,
- 22 sierpień,
- 21 wrzesień,
- 20 październik,
- 19 listopad,
- 19 grudzień.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe