Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:30
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Marcin Witko: zawsze będę stał po stronie najsłabszych. Prezydent uzyskał wotum zaufania.

Najważniejszym punktem obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej była prezentacja Raportu o Stanie Miasta. Debatę, w której brać udział mogą także mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, kończy głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla Prezydenta Miasta. To forma oceny działalności za miniony rok. Okazała się ona korzystna dla Marcina Witko. Przeciwko głosowała tylko siódemka radnych Koalicji Obywatelskiej. Jak zwykle emocji nie brakowało

Mieszkania TM Plus 

Debatę nad raportem rozpoczął Marcin Rybak. Dopytywał o nowe mieszkania budowane przy ulicy Borek. Interesował się kiedy zostaną przekazane lokatorom i jakie plany na przyszłość związane z budownictwem mieszkaniowym ma tomaszowski TBS  Inwestycja jest już na ukończeniu i budzi sporo kontrowersji. Była też powodem kilku interpelacji, składanych w minionym roku przez radnych (jeszcze do nich wrócimy w innym artykule). Radnemu odpowiedzi udzielał Marcin Witko a uzupełniała ją prezes Wacława Bąk. 

- Cieszymy się, że inwestycja dobiega już końca i że niezwłocznie przystąpimy do realizacji jej drugiego etapu, który obejmie nie tylko budowę nowych mieszkania ale też adaptację lokali w kamienicy przy ulicy Barlickiego. W budynku powstaną całkowicie nowe mieszkania. Będzie on poddany całkowitej rewitalizacji. Wszystkie instalacje i stropy zostaną wykonane od początku. Pozostaną jedynie ściany. Ponadto przyglądamy się też programom ogłaszanym przez Rząd i chcemy z nich korzystać. Toczą się między innymi prace nad utworzeniem spółki mieszkaniowej w ramach której powstać ma pół tysiąca mieszkań

- mówił prezydent podkreślając, że Tomaszów Mazowiecki potrzebuje nowych mieszkań, by przeprowadzić do nich mieszkańców starych kamienic, które są głównym źródłem smogu w centrum miasta. 

Obecnie trwa rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie projektu dla 2 etapu inwestycji. Powinna ona ruszyć w 2022 roku

Wacława Bąk przypomniała, że inwestycja miała rozpocząć się dużo wcześniej, ale ze względu na problemy z wyłonieniem wykonawcy się opóźniła. Koniecznym było też przeprojektowanie budynków. Ostatecznie wykonawca został wyłoniony pod koniec 2019 roku. Przy panującej pandemii i zachwianej równowadze na rynku usług budowlanych inwestycja i tak prowadzona jest w wyjątkowo szybkim tempie. 

- W marcu ubiegłego roku rozpoczęte zostały pierwsze prace budowlane i przebiegają one zgodnie z planem. Należy pamiętać, że zadanie jest kredytowane i bank sprawuje nadzór nad przebiegiem inwestycji. Jest to konieczne, by otrzymać kolejną transzę kredytu. Są one związane z realizacją kolejnych etapów budowy. Wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się przed planowanym terminem. Najprawdopodobniej już w sierpniu dokonywać będziemy odbioru technicznego budynków. Zakładamy, że w pierwszych dniach września przekazywać będziemy klucze mieszkańcom 

- wyjaśniała prezeska TTBS, dodając, że partycypanci (a więc przyszli użytkownicy mieszkań) już obecnie mają dostęp do swoich lokali, by mogli przygotowywać się i organizować prace wykończeniowe.  

Radny Piotr Kucharski zwracał w tym miejscu uwagę na niski poziom wykorzystana wód opadowych przewidziany w projekcie inwestycji. Brakuje instalacji do zatrzymywania "deszczówki" a następnie wykorzystania jej do podlewania chociażby trawników. Woda odprowadzana jest w całości na nowobudowaną ulicę Borek. Radny dopytywał też o wysokość budowanych mieszkań (minimalna wysokość według przepisów to 2,5 metra) . W odpowiedzi usłyszał, że wszystkie parametry zgodne są z obowiązującymi normami prawa budowlanego. Kucharski podkreślił, że projekt Mieszkania TM Plus ocenia bardzo dobrze i uważa, że podobne są w Tomaszowie potrzebne. 

- Gdym miał wystawić ocenę, wystawiłbym piątkę

- mówił Kucharski, dodając, że sam zachęca wiele osób do skorzystania z oferty miasta. Chwalił też pomysł wydzierżawiania mieszkańcom miejsc parkingowych. 

Przy okazji dyskusji w tym temacie Marcin Witko wyjaśniał różnicę między rządowym programem Mieszkanie Plus a tomaszowskim projektem Mieszkanie TM Plus. Wiele osób te dwa programy myli. Pierwszy z nich przypomina konstrukcją lokale budowane w ramach tzw. KFM (na przykład przy ulicy Jerozolimskiej). Koncepcja tomaszowska jest odmienna od rządowej. Przewiduje ona możliwość objęcia mieszkań na własność w pewnej perspektywie czasowej, Podkreślał też wysoką jakość wykonanych prac i stosunkowo niską cenę. 

Na temat budowy mieszkań w Tomaszowie także znajdziecie informację w poniższym linku  Mieszkania szyte na miarę

 

 

Woda i ścieki nie tylko w NIK

Kolejne pytania dotyczy gospodarki wodno ściekowej i programów realizowanych przez ZGWiK. Dotyczą one między innymi możliwości dofinansowania wykonania przyłączy kanalizacyjnych do nieruchomości, które obecnie korzystają z szamb. Sfinansować można w ten sposób do 70% kosztów kwalifikowanych przyłącza. 

- W ostatnich latach był realizowany gigantyczny projekt budowy sieci kanalizacyjnej, ale też budowy niemalże od zera nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Inwestycję zastaliśmy w dużej mierze nie zrealizowaną. Mimo to udało się dokończyć projekt. Powstało ponad 100 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Dzięki temu skanalizowanych jest ponad 95 procent powierzchni miasta. Jeśli chodzi o kwestię przyłączeń to uznaliśmy, że nie jest naszym celem karanie mieszkańców, którzy nie chcą lub nie mogą podłączyć się do sieci. Skupiliśmy się na akcjach promocyjnych i pozyskiwania funduszy na przyłącza

- mówił Marcin Witko, przypominając, że miasto uzyskało fundusze na realizację 4 programów przyłączania nieruchomości do sieci miejskiej. Dzięki nim wykonano 1132 przyłącza. Władze miasta mają świadomość, że wiele jest jeszcze w tym zakresie do zrobienia. Podkreślaj jednak, że nawet w zestawieniu ze średnią wojewódzką wypadamy bardzo dobrze. 

więcej na ten temat: NIK-czemny raport. Marcin Witko nie zgadza się na kary dla mieszkańców

 

 

 

Śmieci zdrożały 

Zdaniem Agnieszki Walasik w raporcie powinna znaleźć się informacja o znaczącej podwyżce cen śmieci. Problem jest rzeczywiście poważny ale nie da się go rozwiązać z dnia na dzień. Od jakiegoś czasu odbiorem odpadów zajmuje się Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. Prezydent Witko obiecywał, że śmieci w Tomaszowie nie zdrożeją.

Miasto faktycznie podjęło działania aby skalę podwyżek ograniczyć. Zrezygnowano miedzy innymi z usług firmy zewnętrznej, zakupiono własne samochody, przejęto w pełni odpowiedzialność za odbiór i utylizację odpadów. Problemem jest to, że miasto nie ma własnego wysypiska, a władze województwa łódzkiego przez lata pozostawały głuche na wnioski Tomaszowa dotyczące budowy własnej instalacji przewarzania odpadów komunalnych. 

Wysokie ceny śmieci pojawiają się w całej Polsce. Są jednak miejsca gdzie jest zdecydowanie taniej . Przykładem jet Ciechanów, gdzie ceny są niskie, miasto nie dopłaca a nawet zarabia obsługując okoliczne gminy, oferując konkurencyjne ceny. Do tego jednak potrzebny jest RIPOK. 

Prezydent przywoływał niedawną historię, ale aby w pełni wyjaśnić przyczyny naszych kłopotów należałoby sięgnąć o kilkanaście lat wstecz, kiedy to prezydent ówczesny a zarazem senator, Jerzy Adamski sprowadził do Tomaszowa firmę specjalizującą się w odpadach. Powołano spółkę, w której miasto, mimo większościowych udziałów nie miało nic do powiedzenia. Rozpoczęto budowę wysypiska, które miało obejmować dwie niecki i miało zabezpieczać miasto na kolejnych kilkadziesiąt lat.  Działania zarządu doprowadziły do upadku firmy i jej przejęcia prze inny komercyjny podmiot. 

W efekcie na mieście spocznie obowiązek rekultywacji wysypiska, z którego nie mamy możliwości korzystać, co generuje koszty transportu. 

Prezydent chciał kilka miesięcy temu zmienić system rozliczania kosztów odbioru odpadów i przeliczać go na ilość zużytej wody. Radni się jednak nie zgodzili 

- Za chwile otwieramy punkt selektywnej zbiorki odpadów. To kolejny etap naszych działań  w tym zakresie. Za chwilę mieszkańcy będą mogli spokojnie odwozić swoje odpady wielkogabarytowe do PSZOK-u. Będą też realizowane kolejne inwestycje w tym zakresie. Będą one kosztować ponad 100 milionów złotych, które pozyskać chcemy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Mówimy o bazie transportowej, budowie kompostowni, biogazowni i instalacji do przetwarzania odpadów. 

- wyjaśniał Marcin Witko. Prezydent chce też zaproponować okolicznym gminom utworzenie związku, w celu realizacji zadań związanych z odpadami. 

Więcej na ten temat w artykule Podobne problemy mają inne miasta

 

 

Oświata leży na łopatkach

Tak twierdzą radni pozycyjni i pokazują prezydentowi czerwoną kartkę, przypominając wyborcze deklaracje, iż miała być ona elementem najważniejszym dla rozwoju miasta. Wskazywali, że na przestrzeni minionych trze lat nic się w tym względzie nie zmieniło. Problem jest jednak w tym, że i z ich strony żadnych konstruktywnych propozycji nie słychać.  W czasie debaty nad raportem również nie padło zbyt wiele sensownych słów. 

Pojawiły się oczywiście pytania dotyczące wielkości dopłat, jakie miasto ponosi do funkcjonowania oświaty. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że subwencja rządowa jest nie wystarczająca. Okazuje się, e miasto dopłaca tu aż 37 milionów złotych, co stanowi ok. 43% nakładów. 

Elżbieta Przedbora przypomniała, że reforma oświaty mogła doprowadzić do zwolnień w tomaszowskich szkołach, z których zniknął praktycznie cały rocznik uczniów. Prezydent mimo to jednak utrzymał miejsca pracy. 

Niestety zabrakło rzetelnej dyskusji na temat przyszłości oraz współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, prowadzonymi przez powiat tomaszowski. Elżbieta Przedbora pytała też Adriana Witczaka o pomysły na funkcjonowanie sieci szkół w Tomaszowie, ale odpowiedzi się nie doczekała. Jej zdaniem odpowiedzialność ponosi nie tylko prezydent ale i radni. 

 

Targowisko w agonii

Zwrócił na to uwagę Piotr Kucharski. Jego zdaniem jest to wynik decyzji o czasowym zamknięciu targowiska w czasie pandemii. 27 przedsiębiorców zrezygnowało z dzierżawy terenu. Czy jest to trafiona diagnoza? Jest to mało prawdopodobne. Powodem gaśnięcia targowiska miejskiego są zmiany z zwyczajach zakupowych klientów, a także regulacje wprowadzane przez Rząd dotyczące na przykład ograniczeń handlu w niedzielę. 

Kucharski zwrócił też uwagę na niski poziom pomocy dla małych przedsiębiorców w czasie pandemii, chociażby w postaci umorzeń podatkowych. 

Fundusze rządowe na niskim poziomie. Czekamy na norweskie

Padły też pytania na temat wysokości funduszy na inwestycje lokalne, jakie można było uzyskać ze źródeł rządowych. Skarbniczka, Elżbieta Dratwa, odpowiadała, że łącznie otrzymaliśmy 5 milionów złotych na dwa zadania inwestycyjne. Pieniądze przeznaczono na budowę drogi na terenie dawnych zakładów Wistom oraz na wykonanie nowego żłobka przy ulicy Strzeleckiej. 

Miasto z niecierpliwością oczekuje na rozstrzygnięcie konkursu na fundusze norweskie. Aby móc z nich skorzystać wycofano się z uchwał autorstwa Ordo Juris (więcej w artykule Światopogląd czy pragmatyzm? Zwycięża zdrowy rozsądek) forsowanych przez grupę pisowskich radnych. O środki ubiegało się 250 samorządów. Na placu boju pozostało ich już tylko 50, w tym Tomaszów Mazowiecki. 

Zakres zadań, jakie mają zostać zrealizowane jest bardzo szeroki. Znajduj się wśród nich zadania oświatowe,  ale także zmiana funkcjonalności Placu Kościuszki, rewitalizacja parku miejskiego, nowe oświetlenie ulic, przebudowa kina Włókniarz na Mediatekę. To także stworzenie funkcjonalności Smart City. 

Warto przypomnieć, że w  związku z wycofaniem uchwał Marcin Witko został ostro zaatakowany przez radykalnie prawicowe media, a Antonii Macierewicz na antenie telewizji Trwam zapowiadał wyrzucenie naszego prezydenta z partii. 

Chcą innego raportu

Raport o stanie miasta, przygotowany przez magistrat pokazuje oczywiście w pierwszej kolejności jego jasne strony i prezentuje działania władz miejskich, które zakończyły się sukcesem. Opozycja chciałaby jednak, aby zawierał on też listę nie rozwiązanych problemów i inwestycji, których nie udało się wykonać. Barbara Klatka doliczyła się kilkunastu niezrealizowanych inwestycji. Prezydent wyjaśniał, że nikt nie był w stanie przewidzieć pandemii, a to ona w dużym stopniu wpłynęła na możliwość realizacji inwestycji, choćby poprzez mniejsze wpływy z podatków. Wstępnie przewidywano 15 milionów złotych ubytku finansowego. Piotr Kucharski podsumował, że miasto niepotrzebnie "panikowało". Rany PO pozornie pragmatyczny okazał się osobą skrajnie lekkomyślną

Przy okazji okazało się, że radni opozycyjni są wybitnymi fachowcami w dziedzinie tworzenia raportów o stanie samorządu. Poza nielicznymi wyjątkami skupiają się na formach niż na realnych problemach oraz działaniach podjętych dla ich rozwiązania. Tak jakby najważniejszy w pracy był odpowiedni krawat a nie jej solidne i rzetelne wykonywanie.  Problemem jest zapewne brak podstawowej wiedzy merytorycznej i chęć zabłyśnięcia za wszelką cenę. A więc nic od czasu kampanii wyborczej się w ich obozie nie zmieniło. 

Radny Adrian Witczak atakował Prezydenta o działania na rzecz seniorów i zaniechania w wielu różnych dziedzinach, w tym w oświacie. Emocjonalnie z mównicy wymachiwał w ma lo poważny sposób czerwonymi kartonikami. Przypominał przy tym mocno Borysa Budkę, perorującego z mównicy sejmowej, przy użyciu dużej ilości słów, zawierających jednak mało treści, . co tworzyło całkiem komiczne wrażenie. Bardzo jednak szybo radnego na ziemię sprowadziła Urszula Seredyn, spokojnie przypominając programy i fundusze pozyskiwane na rzecz seniorów. Faktem jest, że zarzucenie Witko, że nie działa na rzecz seniorów jest delikatnie to ujmując niesprawiedliwe, a dosadniej określając: kłamliwe. Szczególnie tych pozostających w kiepskiej sytuacji materialnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
t 28.06.2021 15:20
"Marcin Witko: zawsze będę stał po stronie najsłabszych." Najlepiej sprawdzają się słowa Prezydenta w stosunku do działkowiczów po ostatnich klęskach - zalane działki, zniszczone szklarnie, nasadzenia, drzewa owocowe itd. Odpowiedzią UM jest, że muszą za wszystko dodatkowo zapłacić. Należy przypomnieć, że działkowicze płacą podwójnie za śmieci (w domu i na działce).

PituPitu stary byku 29.06.2021 19:24
Tak? To skąd te wory ze śmieciami z dzialek pod miejskimi koszami np. na Wierzbowej? Jak placicie za smieci to co za problem ? Do kontenera i juz, a nie oczekiwanie ze inni mieszkancy beda sponsorowac dzialkowców.

Ajdejano 27.06.2021 17:59
Przytaczany wyżej radny, to zwykły psychopata w krawaciku na "gumkie". Psychopatami nie ma się co przejmować.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama