Polowanie z nagonką. Policjanci prześladują ofiary gradobicia

  • 29.06.2021, 07:52 (aktualizacja 03.07.2021, 16:29)
  • redakcja
Polowanie z nagonką. Policjanci prześladują ofiary gradobicia
Gradobicie, z jakim mieliśmy do czynienia w miniony czwartek przejdzie do historii nie tylko Tomaszowa Mazowieckiego. Z nieba praktycznie bombardowały nas kule lodu wielkości pięści. W cały powiecie grad zniszczył setki dachów. Część właścicieli zapewne jeszcze zniszczeń nie zauważyła i nie oszacowała. Dachówki pękały niczym mydlane bańki, podobnie panele fotowoltaiczne. Straty, które najłatwiej jednak dojrzeć dotyczą samochodów. Lód zniszczy i powgniatał nie tylko karoserię ale również powybijał szyby. Dotyczy to setek, jeśli nie tysięcy aut. Właściciele niektórych pojazdów muszą czekać na wymianę nawet do końca sierpnia. Właśnie tę sytuację postanowili wykorzystać policjanci, którzy (jak twierdzą lokalni funkcjonariusze) przyjechali do nas specjalnie z Łodzi, by zatrzymywać dowody rejestracyjne. Czy wręczano również mandaty? Tego nie wiemy, ponieważ na wysłane wczoraj zapytanie, oficer prasowy nie odpowiedział.

- Już w czwartek wieczorem telefon mi się dosłownie grzał. Dzwonili niemal wszyscy klienci, których ubezpieczam. Trudno to nawet dokładnie policzyć. Uszkodzone domy i przede wszystkim samochody.  Oczywiście jeśli mówimy o jakiejś jednej małej wgniotce na karoserii, to nie warto korzystać z ubezpieczenia, by nie tracić zniżek, ale widziałem auta, których naprawa kosztować będzie kilkanaście tysięcy złotych. Do tego stopnia, że w dachu potrafiła pojawić się dziura. To pokazuje siłę rażenia spadającego z nieba lodu - mówi jeden z tomaszowskich pośredników ubezpieczeniowych. 

Mieszańcom powiatu tomaszowskiego ofiarnie przez całą noc pomagali strażacy i strzelcy z tomaszowskiej jednostki. Wczoraj podziękował im za to Prezydent Marcin Witko. Tymczasem nie wszyscy wykazali empatię i zrozumienie dla osób, które poniosły tak dotkliwe straty. Jak informują nasi czytelnicy już następnego dnia dwa radiowozy zjechały z Łodzi (choć z innych źródeł wynika, że byli to policjanci z Tomaszowa) do naszego miasta i funkcjonariusze odbierali dowody rejestracyjne ofiarom gradobicia. Kto wymyślił tę "ważną ze społecznego punktu widzenia" akcję zapewne się nie dowiemy a jej pomysłodawcy zapewne zabraknie cywilnej odwagi, by się do tego przyznać. 

- Rzeczą niedopuszczalną jest by żerować na ludzkim nieszczęściu.  Jako prezydent powołałem komisję do spraw szacowania szkód na czele z panią Wandą Rybak, bo uważam, że przy tej skali nieszczęścia potrzebna jest jednak wyrozumiałość . Ona chyba  w tej całej sytuacji jest najbardziej pożądaną. Wykorzystywanie nieszczęścia by podbić statystyki to praktyki nie do przyjęcia i trudno je nawet komentować. 

- komentuje prezydent Marcin Witko 

Rzeczywiście posiadanie uszkodzonej przedniej szyby kwalifikuje pojazd do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Tyle, że mamy do czynienia z sytuacją kryzysową i policjanci powinni brać to pod uwagę.  Równie dobrze nadzór budowlany mógłby ruszyć w teren i wyłączyć z użytkowania budynki, w których grad uszkodził dachy i okna. 

- To jest absurdalne. Rozumiem, że w czasie rutynowych kontroli policjanci stwierdzają uszkodzenie i zatrzymują dowód, ale to wygląda na regularne i w dodatku zorganizowane polowanie na ludzi, których i tak dosyć boleśnie dotknął żywioł. Do pracy muszę jakoś dojechać a wymiana szyby, która ma delikatne pęknięcie w rogu nie zagraża niczyjemu bezpieczeństwu. 

Policjanci oczywiście będą się tłumaczyć, że zgodnie z przepisami uszkodzenie przedniej szyby oraz szyb bocznych dyskwalifikuje pojazd z ruchu oraz  że nie ma możliwości zastosowania w tym przypadku instytucji pouczenia.  Dodatkowo przecież odebranie dowodu rejestracyjnego mobilizuje do szybszej naprawy pojazdu. Poza sztywnymi zapisami ustawowymi jest jeszcze też zdrowy rozsądek a tego w tym przypadku chyba komuś zabrakło, bo jak to w Policji często bywa... najważniejsze są statystyki 

 Oficerowi prasowemu KPP Tomaszów zadaliśmy poniższe pytanie. Do tej pory nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi. 

W miniony czwartek nad Tomaszowem Mazowiecki przeszła potężna burza. Uszkodzonych zostało wiele samochodów. Czy w związku z tym funkcjonariusze tomaszowskiej KPP kontrolują stan techniczny samochodów poruszających się po ulicach naszego powiatu ? Czy w przypadku stwierdzenia uszkodzonych szyb w pojazdach zatrzymywane są dowody rejestracyjne i wręczane mandaty? Jeśli tak się dzieje to poproszę o liczbę przypadków z ostatnich kilku dni

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

czekam
czekam 04.07.2021, 10:58
Her Tatar, kiedy zdanie blachy i pukawki ?.
Strong
Strong 03.07.2021, 17:53
Widać ludzie są nadwrażliwi i spanikowani, jak zwykle w takich sytuacjach. Gdzie są ci z zatrzymanymi dowodami rejestracyjnymi po gradobiciu (ich dziesiątki, setki) i domniemanymi mandatami karnymi, niech się zgłoszą do redakcji ze stosownymi pokwitowaniami i można wtedy sobie podyskutować... a tak tylko wyszło zawczasu bicie niepotrzebnej piany, hejt i wymiana późniejszych w d... uprzejmości.
Komu to i na co było potrzebne, pewnie byle było dużo szumu i wrzawy?
Adam N.
Adam N. 02.07.2021, 22:57
Widzę że wszyscy opierają się na PRD a jest jeszcze coś takiego jak

OBWIESZCZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA
z dnia 27 października 2016 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia
Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych
pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

DZIAŁ III
Warunki techniczne pojazdu samochodowego i przyczepy przeznaczonej do łączenia z tym pojazdem

Rozdział 1
Warunki ogólne

5. Szyby pojazdu:
1) nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia; przednia szyba powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną
widoczność bez zniekształcenia obrazu, a w razie rozbicia – zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi;

Przypominam że ważniejsza od wszystkich ustaw rozporządzeń jest Konwencja Wiedeńska
Dz.U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44
Konwencja
o ruchu drogowym,

ZAŁĄCZNIK Nr 5
WARUNKI TECHNICZNE DOTYCZĄCE POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH I PRZYCZEP

Rozdział III
Inne postanowienia

51. Na każdym pojeździe samochodowym i na każdej przyczepie:
b) szyby przednie powinny być wykonane z takiego tworzywa, którego przezroczystość nie ulega
pogorszeniu, i powinny być takie, żeby nie powodowały żadnego znacznego zniekształcenia
przedmiotów widzianych przez nie oraz żeby w razie rozbicia kierujący miał jeszcze dostateczną
widoczność drogi.


Nie jest nigdzie napisane że bardzo dobrą czy nawet dobra ale dostateczną widoczność jest też napisane kierujący czy pojazd jest w ruchu to na jakiej podstawie można kogoś ukarać.
Chwdp
Chwdp 01.07.2021, 19:57
Chwdp powraca z wielka siłą służby same są sobie winne
Nick
Nick 01.07.2021, 16:57
Brawo Komendacie!!! tak sie pomaga obywatelom w trudnej sytuacji
Edek
Edek 01.07.2021, 05:49
Milicyjna sitwa wraca
...)
...) 30.06.2021, 11:40
w takich sytuacjach widać kto jest przyjmowany w szeregi policji... a gdzie motto policji " P i C " (pomagać i chronić)??? jak protestowali o wyższe wynagrodzenia to wszystkich pouczali nawet jeżeli było to poważne wykroczenie... tak karali budżet państwa jak osiągnęli swoje tosię zaczęło łupienie nieuważnych
WuPe
WuPe 29.06.2021, 10:44
Niewątpliwie policjanci zapomnieli o obowiązujących ich ,,Zasadach etyki zawodowej policjanta", np. cytuję: ,,§ 2.
W sytuacjach nieuregulowanych przepisami prawa lub nieujętych w niniejszych zasadach etyki zawodowej policjant powinien kierować się zasadami współżycia społecznego i postępować tak, aby jego działania mogły być przykładem praworządności i prowadziły do pogłębiania społecznego zaufania do Policji."
...)
...) 30.06.2021, 14:57
nie dotyczy większości policjantów.... patrz punkt pierwszy nie dotyczy policjantów bez zasad i umiejętności współżycia społecznego w § 2 jest haczyk... "powinien kierować się"
qwerty
qwerty 29.06.2021, 10:13
Silni wobec słabych, słabi wobec silnych
Figo-fago
Figo-fago 30.06.2021, 15:59
Tak jest !!! Wiele miernot ubrało sie w policyjne mundury i cwaniaków grają.
ksp
ksp 29.06.2021, 12:40
Zgadza się. Kiboli boją się ruszyć
PIOTR
PIOTR 29.06.2021, 09:54
PO GRADOBICIU NIE JEŻDŻĘ SAMOCHODEM. MAM UMÓWIONY TERMIN NA WYMIANĘ SZYBY. CZY JADĄC DO MECHANIKA TEZ MOGĘ DOSTAĆ MANDAT? BO TO CHYBA NIELUDZKIE.
Praktycznie
Praktycznie 30.06.2021, 09:48
zgodnie z przepisami samochód z pękniętą szybą so wymiany powinien trafić do warsztatu na lawecie, gdyż zgodnie z przepisami nie może poruszać się po drogach publicznych. TYLKO KOGO NA TO STAĆ I JAKI TO MA SENS? DLA MNIE TO PORAŻKA POLICJI i ciekawe jak oni swoje samochody dostarczali na wymiany szyb?
Ewa
Ewa 29.06.2021, 09:38
Pouczać za rozbita szybę przednią nie można, ale można nie zauważyć że jest rozbita. Niech nam nie wciskają kitu że się nie da. Ten kataklizm dotknął większość właścicieli samochodów z Tomaszowa i okolic więc moim zdaniem do końca roku policjanci powinni potłuczonych szyb "nie widzieć" chyba że ktoś ma ewidentnie zrujnowaną a nie np. punktowe uderzenie.
Obywatel
Obywatel 29.06.2021, 08:42
Czyżby znów mądry pomysł samego Komendanta Hermana, czy Tatara? Ryba psuje się od głowy.....


Fala
Fala 29.06.2021, 13:21
Pewnie Wojtek realizuje, ale Szymon w razie czego ma podkladke.

Pozostałe