Nauczyciele z ILO doskonalą się za granicą

  • 22.09.2017, 17:18
Nauczyciele z ILO doskonalą się za granicą
Podnoszenie kwalifikacji nauczycieli I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim na zagranicznych szkoleniach w krajach Unii Europejskiej

I LO aspiruje do osiągnięcia europejskiego wymiaru szkoły i dokłada wiele starań by status ten uzyskać. Pierwszym etapem długofalowego Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły było pozyskanie środków unijnych na szkolenie kadry i realizację Projektu „Kreatywny nauczyciel to kreatywny uczeń i świadomy obywatel Europy” w ramach Akcji Mobilność Kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

 

Dzięki unijnemu wsparciu 8 nauczycieli w latach 2017-2018 będzie miało szansę porównania swoich umiejętności z nauczycielami z innych krajów na szkoleniach w Irlandii, Szkocji, Anglii, i Niemczech oraz na podniesienie kompetencji zawodowych.

 

Po pierwsze, Pierwsze!

 

Część mobilności już się odbyła. W czasie wakacji do Cork w Irlandii pojechała Pani Anna Spryszyńska, nauczycielka języka angielskiego, gdzie wymieniła doświadczenia z metod pracy z nauczycielami z innych państw europejskich oraz nawiązała kontakty ze szkołami we Włoszech, Hiszpanii i innych państwach UE. Podniosła tym samym swoje kompetencje, osiągnęła cel mobilności i uzyskała odpowiednie certyfikaty.

 

Pani Dorota Chruścielewska-Chojnacka, nauczycielka przedsiębiorczości, uczestniczyła w kursie języka angielskiego, pozbyła się barier w komunikacji międzykulturowej i strachu przed mówieniem w języku obcym, co w przyszłości będzie skutkować tym, że będzie mogła uczestniczyć w międzynarodowych projektach realizowanych przez I LO. Zwiększyły się jej kompetencje zawodowe i z pewnością osiągnęła cel zakładany przez program Erasmus+, potwierdzony odpowiednimi certyfikatami.

 

Mobilności obu nauczycielek zakończyły się sukcesem, a oferta szkoleniowa szkoły w Cork w pełni zaspokoiła potrzeby zawodowe obu Pań, jak i potrzeby szkoły. Ich pobyt nie polegał jedynie
na doskonaleniu zawodowym, ale również na możliwości zwiedzania Irlandii, poznania jej historii i kultury. Kontakty nawiązane w czasie mobilności z pewnością zaowocują kolejnymi mobilnościami i współpracą naszej młodzieży z uczniami szkół z państw w UE, nadając naszej szkole europejski wymiar.

 

Kolejną mobilnością w naszym Projekcie „Kreatywny nauczyciel to kreatywny uczeń i świadomy obywatel Europy” w ramach Akcji Mobilność Kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna Narodowej Agencji Programu Erasmus+ był wyjazd nauczycielki języka niemieckiego Pani Ewy Czajki do Berlina w terminie od 13 do 26 sierpnia 2017 roku do szkoły językowej Did Deutsch Institut.

 

Pani Ewa Czajka uczestniczyła w kursie dla nauczycieli „Fortbildungskurs fur Deutschlehrer”, brała udział w zajęciach, na których mogła obcować z żywym językiem, poznać kulturę innych krajów, natomiast w module hospitacyjnym wymieniła doświadczenia z innymi nauczycielami i poznała metody nauczania języka niemieckiego na wszystkich kontynentach.

 

 

Ponadto, uczestniczyła w szerokim programie kulturowym, dzięki któremu zwiedziła najważniejsze obiekty  historyczne Berlina. Wróciła do kraju pełna wrażeń, z  przekonaniem, że język niemiecki jest językiem ważnym bez względu na to, na jakiej szerokości geograficznej mieszkamy.

 

Nawiązała kontakty z nauczycielami języka niemieckiego z krajów UE, m.in. z Republiki Czeskiej i Węgier,  które zaowocują w przyszłości szkołami partnerskimi. Zwiększyły się jej kompetencje i osiągnęła cel programu Erasmus+. Na zakończenie kursu Pani Ewa Czajka uzyskała Certyfikat Did Deutsch Institut.

 

We wrześniu Pani Marta Szymańska, nauczycielka języka angielskiego była uczestnikiem kursu CLIL Plus Culture. Brała udział w zajęciach językowych i metodycznych, doskonaląc swoje umiejętności, poznając nowe metody nauczania, nawiązując kontakty z wykładowcami i nauczycielami w Szkole Językowej „Inlingua” w sercu Edynburga. Mobilność, zakończona Certyfikatem, ze wszech miar spełniła pokładane w niej oczekiwania pod względem szkoleniowym.

 

Poza wymiarem edukacyjnym, Erasmus+ daje uczestnikom szansę zwiedzania kraju, w którym odbywa się mobilność i Pani Marta Szymańska w pełni skorzystała z tej możliwości. Zwiedziła, m.in.: najsłynniejszy Zamek w Edynburgu, Holyrood Palace, Arthur’s Seat z przepięknym widokiem na miasto, Royal Mile i Jacht Królewski HMY Britannia. Była również w Glasgow, St. Andrews i w Falkirk. Podczas pobytu miała okazję spróbować tradycyjnych szkockich dań, np.: haggis i shortbread (kruche, maślane ciasteczka).

 

Dzięki programowi Erasmus+ nauczyciele z Polski mają niepowtarzalną okazję spotkać się z nauczycielami z całego świata, wymienić poglądy i przedyskutować metodologię nauczania w różnych systemach edukacji, zapoznać się ze stylami pracy z uczniami, rolą nauczyciela w środowisku lokalnym i zmianami jakie dotyczą naszego zawodu, a związanymi z postępem technologicznym.

 

Mamy nadzieję, że nawiązane przez naszych nauczycieli kontakty będą w przyszłości procentować wymianą naszych uczniów z uczniami innych szkół z krajów UE oraz zwiększyć liczbę międzynarodowych projektów realizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące. Tak trzymać!I LO aspiruje do osiągnięcia europejskiego wymiaru szkoły i dokłada wiele starań by status ten uzyskać. Pierwszym etapem długofalowego Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły było pozyskanie środków unijnych na szkolenie kadry i realizację Projektu „Kreatywny nauczyciel to kreatywny uczeń i świadomy obywatel Europy” w ramach Akcji Mobilność Kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

 

Dzięki unijnemu wsparciu 8 nauczycieli w latach 2017-2018 będzie miało szansę porównania swoich umiejętności z nauczycielami z innych krajów na szkoleniach w Irlandii, Szkocji, Anglii, i Niemczech oraz na podniesienie kompetencji zawodowych.

 

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomaszów (60 tysięcy),zasługuje na 2 dobre licea
Tomaszów (60 tysięcy),zasługuje na 2 dobre licea 23.09.2017, 03:37
Wreszcie coś sensownego na temat tej szkoły. Po latach wycieczek dyrekcji do Izraela, goszczenia Szewacha Weissa, łażenia po lasach w godzinach lekcyjnych w ramach pseudospolecznych akcjach PGE, wreszcie inwestuje się w kadrę.

Pani dyrektor Ewą Mecina (8 tysiący złotych miesiecznie), powinna pamiętać że kluczowym kryterium sensownosci jej pracy jest % absolwentów dostajacych się na bezpłatne studia dzienne na państwowych uczelniach w Warszawie, Krakowie, w ostateczności na Politechnikę Łódzką, bo uniwersytet tam to popełnia.
Jeśli to nie podskoczy Pani zasiadanie na bieżącym stanowisku jest bez sensu.

Nauczycielom gratuluję, pamiętajcie Państwo, że to nie wycieczka, nie traccie ani minuty. Ja tyralem jak wół na swoich 4 stypendiach zagranicznych.

Pozostałe