Mrówki w domu i bloku – jak się ich pozbyć?

  • 03.07.2021, 08:00 (aktualizacja 04.07.2021, 22:02)
  • News4Media
Mrówki w domu i bloku – jak się ich pozbyć? iStock
Mrówki w mieszkaniu i domu to problem, który może dotknąć każdego. Wystarczy np. przynieść je razem z kwiatami. Owady często znajdują też drogę do naszych czterech ścian poprzez miejsca zupełnie niepozorne, takie jak zsyp na śmieci. Jak, naturalnymi sposobami, pozbyć się niechcianych gości?

W drodze po lepsze warunki

Zadaniem mrówek jest walka o przetrwanie, dlatego w nieustannej wędrówce szukają nie tylko pożywienia, ale i lepszych warunków bytowych. Domy i mieszkania są doskonałym środowiskiem dla rozwoju tych owadów, ze względu na wilgoć i temperatury sprzyjające rozmnażaniu. Choć to bardzo pożyteczne stworzenia - zjadają małe szkodniki i wzbogacają glebę uprawną - we wspólnym obcowaniu z człowiekiem mogą być prawdziwym utrapieniem.

Zaczyna się niewinnie

Jeśli w swoim domu lub mieszkaniu spotkasz jedną mrówkę, prawdopodobnie wkrótce odkryjesz, że masz do czynienia z całą plagą owadów. Najchętniej kolonie wybierają na swoją podróż takie miejsca jak fugi, rogi pomiędzy ścianami i podłogą, narożniki pod szafkami itp. Ze względu na doskonały węch, bez problemu znajdują drogę do pożywienia, dlatego najpopularniejszym celem, jaki sobie obierają, są nasze kuchnie. Wystarczy okruch chleba lub kropla słodkiego soku, aby owady zgromadziły się licznie w celu uzupełnienia swoich zapasów.

Czego nie lubią mrówki?

Aby pozbyć się mrówek, konieczne jest dbanie o czystość i usuwanie wszelkich resztek jedzenia. Podczas ich obecności warto też chować do lodówki pieczywo, słodkie desery, owoce i produkty mięsne. Należy też zaobserwować drogę, którą się poruszają, a następnie w miejscach, które ją przecinają rozsypać lub wylać to, co je odstrasza. Pomocne mogą okazać się np. przyprawy popularne w wielu domach. Regularne „przeszkadzanie” mrówkom w dotarciu do celu sprawi, że po kilku dniach, zniechęcone zrezygnują z pomieszkiwania w naszych czterech ścianach i znajdą inny cel.

Jakich składników można użyć?

Produkty sypkie i suche:

- sól,
- pieprz,
- soda oczyszczona,
- cynamon,
- proszek do pieczenia,
- liście laurowe,
- majeranek,
- mięta,
- lawenda.

Produkty płynne (można rozłożyć np. nasączone waciki):

- woda z sokiem z cytryny,
- ocet,
- olejek lawendowy,
- cytrusowy olejek eteryczny.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 03.07.2021, 10:46
To zdjęcie, to dobra manipulacja tych News4Media. Na tym zdjęciu, mrówki wyglądają jak karaluchy. Ach, to cwaniactwo tych News4Media...

Pozostałe