Na Majowej coraz ładniej

  • 02.07.2021, 18:46 (aktualizacja 07.07.2021, 21:53)
  • redakcja
Na Majowej coraz ładniej
Na terenie powiatu tomaszowskiego znajduje się jedna z najstarszych placówek kształcenia specjalnego nie tylko w województwie, ale również w kraju. Mowa oczywiście o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym mieszczącym się przy ul. Majowej.

Szkoła od wielu lat zapewnia wszechstronny rozwój i opiekę uczniom i młodzieży z różnorodnymi dysfunkcjami np. autyzmem, niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym. Uczniowie objęci są nauczaniem w Szkole Podstawowej, Branżowej Szkole I stopnia, Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz opieką wychowawczą w internacie.

W zakresie wyposażenie bazy dydaktycznej jako jedyna placówka tego typu posiadamy profesjonalną ściankę wspinaczkową, a także przystosowane i dobrze wyposażone pracownie technologiczne do kształcenia zawodowego w kierunkach: kucharz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankowie korzystają z sali integracji sensorycznej, pracowni do pracy w zakresie treningu słuchowego metodą Tomatisa oraz trzech pracowni logopedycznych. Na wyposażeniu placówki znajdują się dwie pracownie informatyczne, dwie świetlice szkolne, dwie sale gimnastyczne, kuchnia i dwie jadalnie. Na rozległym terenie zielonym placówki znajduje się kompleks boisk „ORLIK” oraz plac zabaw „Radosna szkoła”.

- czytamy na stronie internetowej szkoły.

Z roku na rok systematycznie modernizowane są budynki Ośrodka i unowocześniana baza dydaktyczna, zwiększają się więc nakłady na inwestycje związane z remontami budynków, czy obiektów sportowych. W wyniku tych prac wykonano ostatnio remont centralnego ogrzewania w budynku głównym dawnej ZSZ, w budynku warsztatowym i sali gimnastycznej.

Zamontowano również nowe umywalki i krany. Ponadto remonty objęły malowanie kilku klasopracowni, biblioteki szkolnej, korytarzy, dwóch klatek schodowych, klubu uczniowskiego oraz częściowo sali gimnastycznej. Wcześniej na podłogach w klasach położono płytki i wykładziny podłogowe - linoleum. Ale na tym nie koniec. Dokonano również wymiany drzwi na nowe w wielu pomieszczeniach szkolnych i biurowych.

Zmieniło się też otoczenie szkoły. Wykonano termomodernizację dachu i elewacji głównego budynku, która obejmowała min.: docieplenie ścian, położenie nowych tynków, orynnowanie a także położenie kostki brukowej wokół szkoły. Kompleksowo wyremontowano dach na budynku sali gimnastycznej oraz naprawiono elewację jednej z jej ścian.

W pięciu klasach, w bibliotece szkolnej, w aneksie korytarza na pierwszym piętrze, w sekretariacie i szatni położone zostały płytki podłogowe. W wyremontowanych salach lekcyjnych czekały na uczniów nowe kolorowe i funkcjonalne meble oraz pomoce dydaktyczne. Dzięki temu klasopracownie stały się bardziej przestronne i jasne, co na pewno wpływa pozytywnie na motywację uczniów do nauki. Wyremontowano również pracownię informatyczną. Unowocześniono i zmodernizowano komputerowy system informatyczny, który umożliwia uczniom poszerzanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań. Zaadoptowano jedno z pomieszczeń na potrzeby nauczania zdalnego.

Korytarze szkolne nabrały miłego dla oka wizerunku przestrzennego. Na ścianach pojawiły się nowe tablice ścienne, obrazy i dekoracje wykonane przez uczniów i nauczycieli.

Zmiany w otoczeniu i wnętrzu szkoły znacząco poprawiły estetykę i uczyniły to miejsce jeszcze bardziej przyjaznym dla dzieci, a także wszystkich odwiedzających. Odnowiona szkoła sprzyja miłej atmosferze panującej zarówno w czasie lekcji jak i przerw. Mamy nadzieję, że te inwestycje, które znacznie poprawiły warunki lokalowe placówki, przyczyniły się do tego, że uczniowie przychodzą do szkoły z entuzjazmem i czują się w niej bezpiecznie, a nauka i praca stały się o wiele przyjemniejsze a przez to bardziej skuteczne.

Środki finansowe na remonty w Ośrodku pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (termomodernizacja), budżetu Starostwa Powiatowego oraz z funduszy Rady Rodziców i wpływów darczyńców.

Aby zachęcić uczniów do dbania o nowo wyremontowaną szkołę, ogłoszono w placówce konkurs na najpiękniejszą klasę. Jak zawsze nauczyciele i uczniowie stanęli na wysokości zadania i z wielką starannością przygotowali swoje klasy do konkursu, który wyłonił troje zwycięzców a trzy klasy otrzymały wyróżnienia.

Szczególnie w tym roku szkolnym 2020/2021 mieliśmy szczyt remontów i odnowień pomieszczeń szkolnych w naszej szkole. Czas niektórych remontów dobiegł końca i dlatego nasza placówka zyskała nowocześniejszą odsłonę, co spowodowało zmianę wizerunku szkoły, a uczniowie uzyskali nową i bardziej nowocześniejszą przestrzeń do nauki i zabawy.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia placówki gdzie zapoznacie się z charakterem  szkoły oraz bazą dydaktyczno–wychowawczą.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Piss gurom
Piss gurom 03.07.2021, 19:14
SOSW - Szybki Ośrodek Szkolenia Wicedyrektorów. To nic, że nie się nie nadaje, ale szybko się uczy .... Przez ostatnie kilka lat zmieniło się 4 wice. To nic, że jeden wylądował na rencie, kolejny psychicznie nie pyknął, ale w CV mają "zażądzanie placufką". Otwarta furtka do srołka derektora w niedalekiej przyszłości.

Pozostałe