Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 13:55
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Skąd bierze się popularność Yerba Mate w Polsce?

Obecnie bardzo modne stało się picie herbat ziołowych, które oprócz specyficznego smaku, posiadają mnóstwo witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Napary z ziół pomagają przyspieszyć metabolizm, wspomagają odchudzanie oraz pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Oprócz tego niektóre z nich mają właściwości pobudzające - tak jak popularna Yerba Mate. Czym zatem jest ten wspaniały ekstrakt i jak zdobył popularność w Polsce?

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego

Yerba Mate to narodowy napój w Urugwaju, Brazylii, Argentynie i Paragwaju. Jest to napar z suszonych liści i gałązek wiecznie zielonego drzewa, którym jest ostrokrzew paragwajski. Drzewo sięga wysokością nawet 8 metrów i najczęściej spotykane jest właśnie w tych czterech państwach Ameryki Łacińskiej. Odkrywcami Yerby byli Indianie z plemienia Guarani, używali oni Yerba Mate jako środek poprawiający koncentrację i sprawność fizyczną. W Europie herbata Yerba Mate stała się popularna dzięki Jezuitom, bowiem to właśnie misjonarze zaczęli wysyłać sproszkowane liście ostrokrzewu do Europy, mieli również ogromne plantacje tego niesamowitego drzewa. Nazwa Yerba Mate najprawdopodobniej pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba - ziele i mati - co w języku  keczua oznacza tykwę, czyli specjalne naczynie, w którym parzy się ziele, wykonane np. z drewna palo santo.

Jak parzyć Yerba Mate?

Do sporządzenia naparu Yerba Mate potrzebna jest tykwa i bombilla - specjalna słomka z sitkiem, oddzielająca napój od suszu, a także niewielka ilość suszonych gałęzi i liści ostrokrzewu, a także woda o temperaturze 70/80 stopni Celsjusza. Metod parzenia Yerba Mate jest wiele, jednakże najbardziej powszechna i znana wygląda następująco:

  1. Napełnij naczynie suszem nawet do 3/4 objętości.
  2. Zakryj ręką otwór i obróć matero do góry dnem, aby większe kawałki suszu znalazły się na spodzie tykwy, co uniemożliwi zatkanie bombilli w trakcje spożywania napoju.
  3. Umieść rurkę w pustej przestrzeni naczynia.
  4. Opcjonalnie możesz wlać niewielką ilość zimnej wody, aby napar nie stracił szybko właściwości i smaku.
  5. Zalej susz Yerba Mate wodą o temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza.
  6. Poczekaj 2/3 minuty i racz się pysznym napojem prosto z Ameryki Południowej.

Należy pamiętać o tym, że tak przygotowany napar można zalewać kilka razy, do momentu aż nie straci smaku. Intensywność i aromat specyfiku zależy od tego, jaką ilość suszu Yerba Mate zawiera.

Właściwości Yerba Mate

Napar z Yerba Mate ze względu na zawartość kofeiny posiada właściwości pobudzające. Picie Yerba Mate sprawia, że czujemy się syci i szybciej spalamy tłuszcz, ponieważ susz pozytywnie wpływa na przemianę materii. Podobnie jak zielona herbata - posiada kwas chlorogenowy, który jest naturalnym przeciwutleniaczem.

Yerba Mate - właściwości zdrowotne:

  • Yerba Mate poprawia koncentrację,
  • wzmacnia zęby i kości,
  • ma pozytywny wpływ na układ nerwowy,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • posiada właściwości przeciwzapalne,
  • idealny suplement diety,
  • wpływa na odporność organizmu,
  • poprawia samopoczucie,
  • przyspiesza procesy myślenia,
  • oczyszcza krew z toksyn.

susz

 

Czy każdy może pić Yerba Mate?

Yerba to źródło wielu witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7) i minerałów, jednakże ze względu na obecność kofeiny w składzie, nie powinny pić jej dzieci. Duże ilości tego napoju mogą podrażnić niektóre organy, dlatego osoby posiadające wrzody żołądka i dwunastnicy powinny uważać na ten gorzki specyfik. Matki karmiące piersią oraz kobiety w ciąży również muszą ograniczyć picie naparu z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Napój posiada działanie moczopędne, dlatego nie warto spożywać go przed snem, czy też w trakcie dalekich podróży. Nie zaleca się łączyć antybiotyków i leków na depresję z Yerba Mate, ponieważ może to wywołać niebezpieczne infekcje.

Yerba Mate - herbata paragwajska - dla kogo będzie idealna?

Silne pobudzenie, jakie daje nam Yerba Mate, niezbędne jest do efektywnej pracy zarówno ciała jak i umysłu. Dzięki regularnemu piciu tego specyficznego ekstraktu, człowiek staje się odporniejszy na zmęczenie, co powoduje, że jego praca jest wydajniejsza. Spożywanie Yerba Mate korzystnie wpłynie na osoby, które są otyłe i mają problem z utratą wagi. Dotlenienie mózgu i szybsze spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń sprawiają, że po ten wspaniały napar sięga coraz więcej osób trenujących i wykonujących sporty wyczynowe.

Napój ze zmielonych liści ilex paraguariensis jest idealnym rozwiązaniem dla zawodowych kierowców, ponieważ pobudza organizm i pozwala zachować jasność umysłu, co jest absolutną koniecznością podczas prowadzenia pojazdów.

Inne właściwości Yerba Mate to między innymi wspomaganie koncentracji i wysoka aktywność umysłowa. Te dwie cechy to podstawowe aspekty podczas procesu uczenia się, zatem naturalny napar to rewelacyjna metoda na wzmocnienie pracy intelektualnej uczniów, pracowników biurowych oraz studentów.

Rodzaje Yerba Mate

Na świecie dostępne są 4 rodzaje Yerby, które różnią się od siebie kolorem, smakiem, a także krajem pochodzenia. Aromat ekstraktu zależy od rodzaju suszu oraz sposobu produkcji.

Wyróżniamy Yerba Mate:

  • ➤ Urugwajską - pylasty susz, nie posiada patyczków, leżakowana, a jej smak jest lekko kwaśny i gorzkawy. Zapach Mate z Urugwaju przypomina woń świeżego sianka.
  • ➤ Argentyńską - suszona dymem, posiada łagodny smak, grubo cięta. Świetnie sprawdzi się dla osób zaczynających swoją przygodę z Yerbą.
  • ➤ Paragwajską - mocny i dymny smak, idealna dla zaawansowanych Yerbopijców.
  • ➤ Brazylijską - posiada piękny, soczyście zielony kolor. Jej smak jest raczej słodki, nie jest leżakowana.

matero

Ekstrakt z ostrokrzewu - popularność w Polsce

Pierwszą osobą, która chciała sprowadzić Yerba Mate do Polski, był Teofil Rudzki. Napój zaczął zdobywać ogromne zainteresowanie wśród kupców, co nie podobało się Rosjanom. Postrzegali oni bowiem napój jako konkurencję herbaty sprowadzonej z Chin. W związku tym nakłonili władze do nałożenia wysokiego cła na susz ostrokrzewu, co finalnie zniechęciło Teofila i nie wprowadził specyfiku na rynek. Jednakże na początku lat 90. do kraju z wieloletniej emigracji w Ameryce Południowej postanowił wrócić Leopoldo Buderacky. Rozpowszechnił on zwyczaj picia Yerby w naszym kraju, a założona w 1990 roku firma Argentyna Limited zaczęła sprowadzać coraz większą ilość suszu z liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Obecnie Yerba Mate cieszy się dużą popularnością wśród Polaków ze względu na liczne właściwości. Szczególnie znana stała się przez pobudzającą moc, jaką posiada. W przeciwieństwie do kawy, Yerba Mate działa dłużej i nie powoduje objawów nagłego zmęczenia, gdy kofeina w niej zawarta traci swoją siłę.

Podsumowanie

Ekstrakt Yerba Mate staje się coraz modniejszy w Polsce. Wiele osób sięga po ten napój zamiast kawy, ponieważ posiada bardzo podobne właściwości uaktywniające organizm. Pozytywny wpływ Yerba Mate na zdrowie i funkcjonowanie człowieka sprawia, że specyfik posiada tysiące miłośników na całym świecie. Niemniej jednak należy roztropnie korzystać z dóbr natury, z uwagi na stare porzekadło, które mówi "co za dużo to niezdrowo".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wszędzie 13.07.2021 22:01
gdzie czytałem na temat Yerby podawano temp. wody do parzenia 70-75 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom 5 stopni robi różnicę. Poza tym jeśli ktoś lubi herbatę i to mocną, znajdzie coś dla siebie. Yerba to wiele aromatów, smaków i przyjemność sączenia.

Ajdejano 14.07.2021 14:23
Lokalny amator-ynetektualysta. Jeszcze nie pił yerba-mate, ale już czytał, ze ten szajs się pije i że "...to wiele aromatów, smaków i przyjemność sączenia." Świetna, kabaretowa sprawa....

Piję Yerbe 14.07.2021 22:08
od wielu lat. Niech Pan przestanie pisać o czymś na co Pan nie ma ochoty i określać to "GÓWNEM", bo tylko na to Pana stać. Tak Pan pisał w poprzednim usuniętym komentarzu. Po co wszystko i wszystkich dookoła obrzucać błotem? Pan to po prostu lubi. Czytałem nie jeden Pana komentarz i jako 50 latek nie rozumiem jak można być taką osobą która do każdej obcej osoby zwraca się per "TY" i używa słów obraźliwych. NIE SMAKUJE PANU, NIECH PAN NIE PIJE, NIE JE, NIE UŻYWA, ale niech Pan da innym normalnie żyć i rozmawiać w sieci. A tak generalnie gdzie Pan wyczytał, że nie piłem i skąd Pan wie, że jestem "ynetektualysta" co kolwiek to ma znaczyć? Pana zachowania są na tym portalu żenujące i nie raz już zwracałem się do jego właściciela, zwracając uwagę na Pana chamstwo. Na tym portalu bije Pan wszelkie rekordy chamstwa, dziadostwa i braku przystosowania do życia w społeczeństwie. Uprzedzam, że gdyby Pan odpowiadał to nie życzę sobie formy per "TY" bo Pana nie znam i znać nie będę i nie pozwolę sobie na takie wycieczki i skracanie dystansu, poza tym proszę nie kierować do mnie żadnych inwektyw bo ja takie rzeczy kieruję do właściwych organów i tyle.

No właśnie 14.07.2021 22:25
to dobrze, że czytałem zanim zacząłem pić, bo przynajmniej wiedziałem co piję. W sumie to ja przynajmniej UMIEM czytać i to ze zrozumieniem.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ten Człowiek zrobił najwięcej dla Tomaszowa w ostatnich latach, wymienione chodniki od Wiejskiej aż do Pięknej, prawie wszystkie ulice w tym rewirze. Pan Węgrzynowski w nagrodę za zasługi dla Tomaszowa powinien być wybrany na kolejną kadencję Starosty!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MatTreść komentarza: Dobry żartŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: P Wegrzynowski jest osobą która zrobiła bardzo dużo dla miasta i powiatu dzieki niemu dużo ulic zostało wyremontowanych jest także osobą wykrztalcona odpowiednią na to stanowiskoŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: mwTreść komentarza: Oszust oszustem, ale banki same wymuszają na pracownikach robienie planów w przeciwnym razie "out". To powoduje nadużycia przykładem może być fakt, że większość pracowników ma lub miała konta itp. w każdym możliwym banku, w ramach wymianki. Oczywiście nikt nie widzi i nikt nie słyszy...Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Kiedy MCK zacznie działać na rzecz młodzieży i wypełni sale młodzieżą zatrudni odpowiednich instruktorów którzy mają coś do zaoferowania. Obecna sytuacja mnie szokuje. To wszystko przekształciło się w agencję imresaryjną. A gdzie prawdziwy Dom Kultury gdzie młodzież rozwija swoje umiejętności pasie hobby . Panie prezydencie zrób pan coś z tym Czas na kontrolę analizy i zmiany.Źródło komentarza: „Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: A dziewczęta ze szkoły Tomek w Tomaszowie Maz. zajęły pierwsze miejsceŹródło komentarza: Koszykarki z 14-tki na podium
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama