Odmowa udziału w Spisie Powszechnym? Są pierwsze zgłoszenia na policję

  • 14.07.2021, 13:57 (aktualizacja 17.07.2021, 17:39)
  • News4Media
Odmowa udziału w Spisie Powszechnym? Są pierwsze zgłoszenia na policję iStock
Osoby, które nie chcą udzielić odpowiedzi w Narodowym Spisie Powszechnym, mogą zostać ukarane. Są już pierwsze wnioski na policję w tej sprawie.

Spis odbywa się co 10 lat i o ile dekadę temu GUS zbadał około 20 procent Polaków, to w tym roku zapowiedział, że zamierza spisać wszystkich. Akcja zakończy się 30 września i jak na razie jej wyniki są słabe. Odpowiedzi na pytania udzieliło około 40 proc. osób objętych tym obowiązkiem.

Jaka kara?

Żeby osiągnąć lepszy wynik, od jakiegoś czasu rachmistrzowie chodzą po domach. Zdarza się, że nie zostają wpuszczeni. I tu zaczynają się kłopoty. Osoby odmawiające udziału w akcji spisowej mogą zostać ukarane. „Pierwsze zawiadomienia w tej sprawie są już kierowane na policję.” – przyznał „Dziennikowi Gazecie Prawnej” dr Dominik Rozkrut, prezes GUS i tak samo mówił kilka dni temu dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. W tym mieście spisało się około 70 procent osób, ale średnia dla całego regionu wynosi 37 procent. Lubelscy statystycy przekazali sprawy odmów policji, a to może zakończyć się grzywną w wysokości 5 000 złotych.

Namioty spisowe

Żeby usprawnić akcję, GUS organizuje, w uczęszczanych punktach miast, stoiska spisowe. Zachęca także do samospisu, czyli do wypełnienia internetowej ankiety. Można także zadzwonić pod numer 22 828 88 88 i podać potrzebne informacje przez telefon. „Część osób wychodzi z błędnego założenia, że to nadmiarowe przedsięwzięcie prowadzone po to, aby inwigilować obywateli, o których państwo chce wiedzieć wszystko. Staramy się wyjaśniać, że to standardowe wydarzenie statystyczne, prowadzone cyklicznie co 10 lat, również w innych krajach.” – wyjaśnia dr Rozkrut i uspokaja, że zebrane dane nie są nikomu udostępniane. Służą przygotowaniu zbiorczych raportów, a te z kolei posłużą do zdiagnozowania sytuacji w wielu obszarach i pozwolą zaplanować odpowiednie działania.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kalkulator
kalkulator 14.07.2021, 17:23
Chłopie do końca września jest czas przy pomocy rachmistrza nie muszę się spisać mam czas wolę zrobić to we wrześniu sam przy pomocy arkusza internetowego ,co wy drukujecie?.
X
X 15.07.2021, 22:42
Zdaje się, że przepisy mówią nie tyle o obowiązku wzięcia udziału, co zakazie odmowy wzięcia udziału w spisie. Zatem jestem w stanie sobie wyobrazić, że jeżeli rachmistrz przyszedł i usłyszał po prostu "odmiawiam wzięcia udziału", zamiast "spiszę się później samodzielnie" (albo rachmistrz tak to przedstawia, bo dla nich to też pieniądze, więc mogą chcieć rozdmuchać temat), to była podstawa do złożenia zawiadomienia.

Pozostałe