Implanty zębowe czy istnieje ryzyko powikłań?

  • 21.07.2021, 10:46 (aktualizacja 21.07.2021, 10:53)
  • redakcja
Implanty zębowe czy istnieje ryzyko powikłań?
Sprawdzonym stomatologicznym sposobem na przywrócenie pięknego uśmiechu jest wstawienie implantów zębowych. Czy zabieg ten wiąże się z ryzykiem powikłań?

Implant zębowy - ryzyko powikłań

Każdy implant zębowy, niezależnie od stopnia jego zaawansowania technicznego, pozostaje dla naszego organizmu ciałem obcym. Z tego też względu zawsze należy liczyć się z możliwością jego odrzucenia. Trudno jednak podać jeden czynnik, który na to wpływa. Lekarze informują, że niektórzy pacjenci mają tak silne odruchy obronne, że nawet najbardziej nowoczesny implant nie jest w stanie się u nich przyjąć. Dlatego niemożliwym jest udzielenie gwarancji, że implantacja się powiedzie - stosowanie się do zaleceń lekarskich, odpowiednie przygotowanie i korzystanie z usług doświadczonych stomatologów znacznie jednak zwiększa na to szanse.

Sprawdzony dentysta Bemowo - Niebodent.pl to miejsce godne polecenia.

Miejscowe powikłania po implantach zębów

Najczęstszymi komplikacjami po wszczepieniu implantów jest lekka opuchlizna, zasinienie w okolicach policzka, nadwrażliwość, ból czy ogólne złe samopoczucie w obrębie jamy ustnej. Tego typu reakcje pozabiegowe są normalne i mogą być uśmierzone przy pomocy środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Z czasem ustępują samoistnie i nie są powodem do niepokoju. Całkiem inaczej jest z wysoką gorączką, bólem gardła oraz zębów znajdujących się w okolicy implanta. Wszystkie te objawy, wraz z sączeniem się ropy czy krwi z kieszonki zębowej powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi.

Czy da się uniknąć powikłań po implantach?

Przede wszystkim najważniejsza jest współpraca między pacjentem i lekarzem. Stosowanie się do wszystkich, bez wyjątku, zaleceń stomatologicznych jest kluczem do zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań po wszczepieniu implanta i pozwala zwiększyć szanse na jego przyjęcie się. Okolice wszczepionego implantu muszą być utrzymywane w niemal sterylnym stanie przez cały okres gojenia się rany pozabiegowej. Konieczne jest powstrzymanie się od picia i jedzenia przez kilka godzin po zabiegu. Ciepły posiłek możliwy jest do przyjęcia dopiero po dobie od implantacji. Absolutnie niedozwolony jest wysiłek fizyczny, palenie papierosów czy spożywanie cukru. Stosowanie płukanek przepisanych przez stomatologa, delikatne oczyszczanie miękką szczoteczką okolic implantu po każdym posiłku i kontrolowanie cały czas swojego samopoczucia to niezbędne czynniki profilaktyki pozabiegowej.

Jeśli po dwóch tygodniach od zabiegu nasze samopoczucie powróciło do normy, nie pojawiają się żadne niepokojące objawy - prawdopodobnie osiągnęliśmy sukces. Prawdą jest jednak, że implanty wymagają odpowiedniej pielęgnacji i higieny - zrezygnowanie z nikotyny, dbanie o swój ogólny stan zdrowia oraz profilaktyka dentystyczna to podstawa.

Należy też pamiętać, że implanty nie wykluczają (po okresie regeneracji) żadnej prozdrowotnej aktywności i nie ograniczają "normalnego" trybu życia. Przed ich wykonaniem zaleca się jednak kompletne wyleczenie wszelkich potencjalnie zwiększających ryzyko powikłań schorzeń. Zalicza się do nich leczenie kanałowe - niebodent.pl jest kliniką, w której otrzymasz wszystkie niezbędne informacje na ten temat. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe