Rząd jest już pewny, że czwarta fala jest kwestią czasu. Szykuje się kolejny lockdown?

  • 23.07.2021, 17:25 (aktualizacja 27.07.2021, 12:59)
  • News4Media
Rząd jest już pewny, że czwarta fala jest kwestią czasu. Szykuje się kolejny… gov.pl
Mogłoby się wydawać, że pandemię mamy już za sobą. Miejscowości turystyczne pękają w szwach, otwarte są bary i restauracje, funkcjonują siłownie i instytucje kultury, coraz trudniej spotkać kogoś w maseczce. Rząd ma na ten temat inne zdanie, i przymierza się już do kolejnego lockdownu.

Ostatnie chwile swobody

Po długich miesiącach obostrzeń, noszenia maseczek i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, wielu z nas tęskniło za „normalnością”. Kiedy ogłoszono, że liczba zakażeń koronawirusem jest tak niska, że można przywrócić pełne, społeczne funkcjonowanie, chyba wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Dziś trudno wyobrazić sobie, że sklepy i kina miałyby znowu być zamknięte, a dzieci uczyć się w swoich domach. Niestety taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. I to już wkrótce.

Analizują statystyki

Rząd stale przygląda się statystykom zachorowalności na COVID-19 i nie ma już wątpliwości, że czwarta fala koronawirusa w Polsce jest tylko kwestią czasu.

„W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia i trend spadkowy (wykrywanych zakażeń – przyp. red.) zmienił się najpierw na trend ustabilizowany. W dalszej kolejności mamy już wzrosty, które z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., więc to poważna dynamika.” – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szykuje się kolejny lockdown?

Pomiędzy politykami trwają dyskusje, jakie działania należałoby podjąć w przypadku spełnienia się czarnego scenariusza. Niewłaściwe byłoby ograniczenie osób zaszczepionych, ponieważ zabieg miał być dla nich pewnego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa. Z drugiej zaś strony trudno byłoby wprowadzić restrykcje bez podziału społeczeństwa. Według ustaleń Onetu, pierwsze ograniczenia mają pojawić się już pod koniec sierpnia. Prawdopodobnym scenariuszem będzie tzw. lockdown sektorowy, tj. obejmujący jedynie wybrane gałęzie gospodarki, w najbardziej newralgicznych lokalizacjach.

Szczepienia będą obowiązkowe?

„W Polsce mamy wariant hybrydowy – z jednej strony mamy limity osób w określonych miejscach, ale do tego limitu nie liczą się osoby zaszczepione. Ten wariant pozwala, by z usług korzystały te osoby, które niestety nie chcą się zaszczepić lub czasami nie mogą, oraz nagradza tych, którzy się zaszczepili.” – wyjaśniał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Piotr Muller, rzecznik rządu.

Jednak odsetek dotychczas zaszczepionych jest za niski, aby mówić o odporności zbiorowej, a tego typu przywileje są niewystarczającą zachętą dla niezdecydowanych.

Adam Niedzielski, pytany o szczepienia na antenie Radia Wrocław przyznał, że dotychczasowe zasady będą obowiązywały do końca września. Po tym czasie rozważane jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień, ale dla najbardziej narażonej na zachorowanie grupy pacjentów. Niewykluczone jest również wprowadzenie opłat za szczepienie, dlatego minister zdrowia dodał, że „najlepiej zaszczepić się teraz”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

celinka
celinka 26.07.2021, 15:14
www. entrepreneur.com/article/373645

Zorro
Zorro 26.07.2021, 11:53
typowa rozgrywka obywateli:
- wypuszczamy fakt przyszły w formie "plotki" czy "przecieku"
- obserwujemy nastroje społeczne
- podejmujemy decyzję czy założymy kagańce i większe chomąto czy nie
- od czasów królów elekcyjnych jesteśmy tak rozgrywani przez wszystkich

LISTA LEPPERA
"...Kto sprzedał FSM Bielsko-Biała? Straty według Najwyższej Izby Kontroli to 20 326 milionów złotych.
...
Kto odpowiada za prywatyzację PZU SA i PZU Życie? Strata: 3740 miliardów zł.
...
Kto sprzedał PKO S.A.? 10 miliardów zł straty. TPS S.A. .... 4 miliardy zł straty."
Robert
Robert 25.07.2021, 08:37
Te strachy o zakazach i segregacji sa bezprawne ale jak widać luszie daja sie zastraszać. Zaden cieć czy inny pseudo ochraniarz nie ma prawa pytać o nasz stan zdrowia. RODO funkcjonuje i inne akty prawne. A takich nadgorliwych sklepikarzy czy właścicieli restauracji ludzie powinni porządku nauczyć bardzo szybko. To oni sa dla nas, jest na to wiele sposobow.
Lol
Lol 24.07.2021, 16:18
Nasz rząd powinien mieć lockdown i to jak najszybciej!
Prawy
Prawy 24.07.2021, 13:48
Pamietajcie kazdy lockdawn, maski, kwarantanny i inne psychozy sa bezprawne. To my mamy wladze a oni o tym zapominaja. Jak sobie pozwolicie na lockdawn to bedziecie zyli jak niewolnicy. Jak na to sie nie zgadzam i nigdy sobie na to nie pozwoliłem i nie pozwolę. Kazde przejawy pogardy trzeba skarzyc do sadow.
Polak
Polak 24.07.2021, 13:43
Kilka dni temu do szpitala jednej nocy trafiło 5 osob z powiklaniami bezpośrednio po szczepieniu. 4 problemy sercowe, stany przedzawałowe i 1 problemy 30latka neurologiczne. Mlody czlowiek miał problemy z chodzeniem. Dlaczego sie o tym nie pisze? To trzeba naglaśniać, ludzie maja to wiedzieć.
A Niedzielski nie jest zadnym wyznacznikiem a wrecz szkodnikiem.
😂
😂 25.07.2021, 20:16
Jaki stan przedzawałowy???? Nie ma nic takiego znaFco medycyny 😂
Śmiech na sali
Śmiech na sali 25.07.2021, 21:56
No to sie niedouczony czlowieku popisaleś. Co ty mozesz pisać na temat tzw. covid jak ty nie wiesz ze jest stan chorobowy opisywany jako stan przedzawałowy. Oj biologia sie kłania a o medycyjie nie wspomna. Nie pisz tu wiecej i nie dawaj uwag ludziom co coś wiedzą.
też Polak
też Polak 24.07.2021, 20:24
A 14 kwietnia tego roku odnotowano w Polsce 804 zgony z powodu covid, łącznie do tej pory zmarło w Polsce na covid 75 241 osób. Bardzo straszna ta szczepionka. A choroba taka łagodna.
Polak medyk niestety z powołania
Polak medyk niestety z powołania 24.07.2021, 23:43
Malo wiesz kolego, moze dobrze dla naiwnych ratunku nie ma. Im nie przemówi nikt oprocz mediów do rozumu. Znam sytuacje lepiej niz wielu i te dane to fikcja. Jakby codziennie nas faszerowano danymi o zawalach, udarach i nowotworach to byście zobaczyli prawdziwa plagę. Ja te sane znam, niestety i lepiej sie obudzcie zanim będzie za pozno. Trwa lobby na jedna chorobę i tysiace przypadków jest podpinane pod covid. To jest ogromna kasa dla kazdego, wirusologa, lekarza, laboranta pielęgniarki. Kiedyś kasy nie bylo na nić a teraz jest na wszystko co wiaze sie z covid. Wiem co piszę.
wirus
wirus 24.07.2021, 12:45
Nie szczepcie się dalej, a potem płaczcie że lockdown.
varan
varan 24.07.2021, 20:38
Są lekarstwa znane od kilkudziesięciu lat, które rozprawiają się z tym "strasznym wirusem" w 2-3 doby.
wirus
wirus 25.07.2021, 02:34
varan, czym to lekarstwo jest ? Oświeć wszystkich. Czyżby woda utleniona wstrzykiwana dożylnie? Czy może wlewy z witaminy C "lewoskrętnej" ? A może szczera modlitwa do boga ? Nawet zwykłego przeziębienia nie da się wyleczyć w 3 doby. Z tym lekarstwem będziesz żył wiecznie varan
Czlowiek
Czlowiek 24.07.2021, 13:54
Zaszczep sie to zaplaczesz na swoj los i swoja decyzję. A jak nie teraz bo może dostaleś placebo to nastepna dawka za rok ci pomoze zrozumieć.
wirus
wirus 24.07.2021, 20:09
Już dawno jestem zaszczepiony i żyję, nie znam nikogo kto po szczepionce żałował. A ty co ? strzykawki się boisz tchórzu ?
Szok
Szok 25.07.2021, 08:33
Oj głupawe mamy społeczeństwo, zniewolone telefonią, internetem i 5G i to nas zgubi. A choroba jest najlepszym scenariuszem dla zniewolenia. Naprawdę chorym leczcie, ci ludzie umierają przez brak dostępu do sluzby zdrowia. Tylko zwyrodnialcy mogli zamknać dostęp do lekarzy, a lekarze nie swiadczacy pomocy powinni być napietnowani i wypedzeni z zawodu.
Czlowiek
Czlowiek 24.07.2021, 23:37
Poczekaj, ja pracuje w tym sektorze, ty naiwnie wierzysz. Na razie wzialeś pierwsza dawkę prawie na 100 procent placebo bo tak to dziala, zaczekaj jak wezniesz prawdziwa dawkę wakcyny to inaczej zaspiewasz albo tobie zaspiewaja. To tak nie dziala, jak glupcy myślą. Cześć lekarzy przejrzala na oczy, znam wielu.
***** ***
***** *** 24.07.2021, 08:11
Rozgrywają nas jak hitler i stalin. Na puszczają jednych na drugich. Ale na szczęście 21 wiek i im to nie wyjdzie bo ludzie to lenie, szczególnie te socjalne i mają ich w pompce.
***
*** 24.07.2021, 20:13
Ten hitler i stalin to chyba nie tacy źli goście byli skoro według ciebie można ich porównywać do współczesnej władzy.
Pompka XXI w.
Pompka XXI w. 24.07.2021, 13:33
Mega pracuś od 8 * się wziął na czasie za myślenie i linię historyczną XXI wieku. Brawooo !!! Większość też ma cię w pompce, gdybyś tego nie wiedział :-))
Ja
Ja 24.07.2021, 07:39
Nostradamus by tego nie przewidział a pan minister ekonometr już tak....

A jeśli idzie o przymus szczepień, to Rada Europy stwierdza, że jest on niezgodny z prawem!
A większość krajów w tym Polska deklaruje przestrzeganie prawa unijnego.

Psikuta bez s
Psikuta bez s 23.07.2021, 20:20
Łeb niech sobie zamkną. Oni wywalone mają na restrykcyje a nas znowu beda zamykac.
Normals
Normals 24.07.2021, 13:56
Nikt nikogo nie moze zamknać. Na to sa specjalne stany i przepisy. Robia z nas idiotow a my sie dajemy. Kazdy ten smieszny zakaz jest bezprawny.
T.J.
T.J. 23.07.2021, 20:12
Zakaz Opuszczania Miejsca Zamieszkania dla niezaszczepionych staje się całkiem realny. Po siedmiu dawkach szczepionki wyjdziemy na ostatnią prostą i lockdown będzie już niepotrzebny.
varan
varan 23.07.2021, 19:43
Ministrowi Niezdrowia do twarzy by było w kaftanie bezpieczeństwa..

Pozostałe