Teczki transplantacyjne w sieci stacji dializ DaVita usprawniają proces transplantacji nerki

  • 27.07.2021, 08:31
  • redakcja
Teczki transplantacyjne w sieci stacji dializ DaVita usprawniają proces…
Pacjentów dializowanych, którzy czekają na transplantację nerki, sieć stacji dializ DaVita wyposażyła w teczki transplantacyjne. Teczki (zestaw indywidualnych dokumentów, instrukcji, procedur) usprawniają proces przygotowania do przeszczepienia nerki. Pomagają pacjentowi tuż przed wyjazdem na przeszczepienie, co ma poprawić skuteczność transplantacji tego narządu w Polsce. W naszym kraju wskaźnik liczby dawców narządów na milion mieszkańców, w tym dawców żywych, jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Przeszczepienie nerki jest najlepszą formą leczenia pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. Udana transplantacja tego narządu zapewnia lepszą jakość życia pacjenta. Niestety, w Polsce obserwujemy, że liczba narządów dostępnych do przeszczepienia jest za mała w stosunku do liczby oczekujących na nie pacjentów.

Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie (KLO) znajduje się teraz 1680 osób (dane na koniec czerwca 2021 roku)[1], w 2020 roku było to 1806 osób, w latach 2018–2019 lista przekraczała 1940 oczekujących.[2] Większość z tych osób czeka na przeszczepienie nerki (954), serca (391), płuca (161) lub wątroby (131).[3] Niestety, rośnie liczba pacjentów, którym nie udaje się dożyć dnia przeszczepu.

Liczba przeszczepień w Polsce w ostatnich latach spada. W 2020 r., w trakcie pandemii COVID-19, liczba transplantacji narządów od dawców zmarłych spadła o jedną czwartą – z 1473 do 1180. Analogiczny spadek widać w liczbie przeszczepień nerki – w 2019 roku w Polsce przeszczepionych zostało 931 nerek, w 2020 roku – 717.[4]

Kiedy pacjent zostanie wezwany na przeszczepienie nerki, np. w środku nocy, zabiera ze sobą teczkę transplantacyjną. Tam zgromadzone są wszystkie aktualne wyniki badań, konsultacji, skierowania i niezbędne dane kontaktowe. Dzięki teczkom nasi chorzy są wyposażeni w wiedzę, jak sobie samemu poradzić, kiedy dostaną telefon o dostępnej dla nich nerce. Należy pamiętać, że im krótszy czas od momentu pobrania narządu do jego przeszczepienia, tym lepsze są wyniki tego zabiegu i odległe rokowanie dla pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog i transplantolog kliniczny, zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska.

Teczki transplantacyjne pomagają w rozmowie telefonicznej z koordynatorem transplantacyjnym i w zakwalifikowaniu pacjenta już na miejscu, w ośrodku transplantacyjnym, do operacji przeszczepienia nerki. W teczce znajdują się przegródki na wszystkie niezbędne skierowania, aktualne wyniki badań oraz numery kontaktowe do koordynatora transportu potrzebne, by zorganizować transport do ośrodka transplantacyjnego.

Bardzo ważne są aktualne informacje na karcie transplantacyjnej od lekarzy stacji dializ, czy pacjent nie ma ostrej infekcji, np. dróg moczowych albo zatok lub innego przeciwskazania medycznego do tego, żeby jechać do ośrodka na przeszczepienie nerki. Po każdym zabiegu dializy lekarz składa podpis na karcie transplantacyjnej i tym sposobem zaświadcza, że w danym dniu pacjent nie ma przeciwskazania do przeszczepienia nerki.

Statystyki pokazują, że Polska jest „w ogonie” Europy pod względem liczby transplantacji narządów, zarówno od dawcy zmarłego, jak i żywego. W naszym społeczeństwie świadomość na temat ogromnych zalet dawstwa od osób żywych, zwanego przeszczepieniem rodzinnym, jest szczególnie niska.

Wskaźnik przeszczepień nerki od dawcy żywego w Polsce sięga zaledwie 5 proc. W innych krajach w Europie nerki oddawane są dużo częściej. Średnia europejska dla przeszczepień nerki od dawcy żywego wynosi 20 proc., w niektórych państwach ten wskaźnik dochodzi do 50 proc. W 2020 roku wykonano w Polsce tylko 31 przeszczepień nerki od dawcy żywego, w 2019 roku takich transplantacji było 52.

 

Dr Marta Serwańska-Świętek dodaje: Wierzę, że liczba pozyskanych do przeszczepienia narządów mogłaby być w naszym kraju wyższa. Konieczny jest wzrost świadomości Polaków na temat korzyści płynących z daru życia, jakim jest udane przeszczepienie nerki. Procedura przygotowania pacjenta ze schyłkową niewydolnością nerek do zgłoszenia do KLO jest skomplikowana i wymaga wielu badań oraz konsultacji, które potwierdzą, że nie ma do tej operacji przeciwwskazań. Od momentu zakwalifikowania pacjent czeka od kilku tygodni do nawet kilku lat na telefon z informacją, że jest dopasowany narząd i możliwy przyjazd do ośrodka transplantacyjnego na przeszczepienie. Jest to dla pacjenta bardzo ważna chwila. Nasze stacje wspierają cały proces przygotowania i wyjazdu pacjenta na zabieg, a teczki transplantacyjne DaVita bardzo w tym pomagają.

Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugą co do częstości występowania, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekłą chorobą w Polsce. Całkowita, nieodwracalna utrata funkcji nerek wymaga terapii nerkozastępczej – przeszczepienia nerki lub dializ. W Polsce dializowanych jest ponad 20 tys. osób.

Szacuje się, że na PChN choruje ponad 4,5 miliona Polaków, z czego większość o tym nie wie. Transplantacja nerki wydłuża życie pacjenta ze schyłkową niewydolnością nerek własnych oraz znacząco poprawia jakość prowadzonego życia. Dla systemu ochrony zdrowia to tańsza opcja leczenia nerkozastępczego.

O DaVita

DaVita sp. z o.o. jest oddziałem DaVita Inc., czołowego dostawcy usług dializacyjnych w Stanach Zjednoczonych, opiekującym się na macierzystym rynku ponad 205 tys. pacjentów. W Polsce DaVita jest drugą największą niepubliczną siecią stacji dializ, prowadzącą 66 placówek w dużych i mniejszych miejscowościach, w których leczy około 3700 pacjentów. DaVita w Polsce zatrudnia ponad 1500 osób. Na całym świecie firma prowadzi prawie 3100 stacji dializ, z czego 91 proc. zlokalizowanych jest w USA. DaVita działa zgodnie z misją: budujemy wspólnotę, w której troszczymy się o siebie nawzajem oraz w której pacjent i jego potrzeby stoją zawsze na pierwszym miejscu. Od ponad 20 lat firma jest liderem pod względem jakości opieki klinicznej i innowacyjności w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek i schyłkową niewydolnością nerek.

W Tomaszowie Mazowieckim od kilku lat funkcjonuje stacja dializ prowadzona przez firmę DaVita Polska. Placówka zajmuje pomieszczenia dzierżawione od Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Lekarze pomagają ok. 80 pacjentom rocznie. Warto zauważyć, że od 1 lipca DaVita uruchomiła u nas poradnię nefrologiczną.

Stacja dializ DaVita w Tomaszowie Mazowieckim zatrudnia  4 lekarzy i 11 pielęgniarek, w tym pielęgniarkę oddziałową. Nie jest częścią TCZ ale doskonale uzupełnia ofertę powiatowego szpitala. Stacja działa od 6 marca 2006 roku. Na początku pracowała na jedną zmianę obsługując 5 stanowisk a  co za tym idzie jednorazowo 5 pacjentów

Po przejęciu stacji przez firmę DaVita w 2017 roku, maksymalna liczba pacjentów leczonych wyniosła 80 i w ubiegłym roku zaczęła nieco spadać. Mniej pacjentów, to wynik ograniczeń związanych z COVID-19. Obecnie w Tomaszowie leczonych jest  58 osób oraz 5 pacjentów na dializach gościnnych.  

DaVita prowadzi m.in. hemodializę, poradnia nefrologiczną,  programy lekowe w leczeniu profilaktycznym pacjentów w okresie przeddializacyjnym.

Nadzór medyczny w tomaszowskiej stacji dializ prowadzą lekarze nefrolodzy.  Dzięki temu pacjenci zapewnioną mają wysokie parametry leczenia, co potwierdzają wskaźniki oceny medycznej.

Lekarze w Tomaszowie przygotowują i kierują pacjentów na przeszczepienie nerki oraz sprawują opiekę przeddializacyjną.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe