Nawet 100 tys. zł za powikłania po szczepieniu

  • 27.07.2021, 12:06 (aktualizacja 28.07.2021, 09:17)
  • News4Media
Nawet 100 tys. zł za powikłania po szczepieniu iStock
Za wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie można otrzymać odszkodowanie. Pieniądze mają pochodzć od producentów preparatów.

Rząd przyjął właśnie przepisy, które powołują Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. To nic innego jak pieniądze na odszkodowania dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. W dokumencie zapisano, że świadczenie będzie przyznawane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Rzecznika Praw Pacjenta. Na rozpatrzenie złożonego wniosku będzie miał maksymalnie 60 dni.

Obecnie obowiązujące przepisy nie zapewniają środków prawnych (osobom szczepionym przeciwko COVID-19, jak i realizującym szczepienia obowiązkowe), które umożliwiałyby szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z działaniami niepożądanymi w wyniku podania szczepionki.” – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało nowe przepisy i dodaje, że odszkodowanie będzie zryczałtowane. Ma być uzależnione od długości okresu hospitalizacji pacjenta.

Jakie kwoty?

Na 10 tys. zł może liczyć osoba, która w wyniku zaszczepienia spędziła w szpitalu od 14 do 30 dni. Jeżeli hospitalizacja trwała powyżej 120 dni, to górny limit odszkodowania wynosi 100 tys. złotych. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, co wymaga obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł. Resort jednocześnie zaznacza: „Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie podlegało opłacie w wysokości 200 zł uiszczanej na rachunek bankowy Funduszu. Opłata będzie podlegać zwrotowi w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego. Rozstrzygnięcie w sprawie zwrotu tej opłaty zawarte będzie w decyzji w sprawie przyznania świadczenia kompensacyjnego”.

Co ważne, o pieniądze będą mogły starać się osoby, u których działania niepożądane wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r. (w przypadku szczepień przeciw COVID-19) oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych po 1 stycznia 2022 r. Pieniądze nie będą pochodziły z budżetu państwa, ale od firm farmaceutycznych i hurtowni, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę preparatów do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych.

Na razie rząd nie podaje daty wejścia nowych przepisów w życie.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JZ
JZ 29.07.2021, 13:21
Skład szczepionki

1. Wykaz substancji pomocniczych:
((4-hydroksybutylo)azanediyl)bis(heksano-6,1-diyl)bis(2-dekanian heksylu) (ALC-0315)

2-[(glikol polietylenowy)-2000]-N,N-ditetradecyloacetamid (ALC-0159)

1,2-distearoilo-sn-glicero-3-fosfocholina (DSPC)

...

2. W/w po polsku
Zastosowane do produkcji szczepionki substancje pomocnicze (ALC-0159 i ALC-0315) stanowiące warstwę nanolipidów nie zostały wystarczająco przebadane, nie jest do końca poznane ich działanie na organizm. Badania farmakokinetyczne wskazują, że ich okres półtrwania może wynosić tygodnie, a nawet miesiące. Lipid ALC-0315 to również składnik, który może powodować skutki uboczne lub reakcje alergiczne.

Zastosowane do produkcji szczepionki substancje pomocnicze (ALC-0159 i ALC-0315) nie zostały wystarczająco przebadane, nie jest do końca poznane ich działanie na organizm. Wyniki badań toksyczności są niepełne, nie przeprowadzono badań typu dawka–odpowiedź.

...
Taka prawda
Taka prawda 29.07.2021, 08:51
Pomyślmy logicznie, covid jest to fakt, pewnie jest to broń biologiczna. Zachorowania sa ale na szczescie smiertelność znikoma. Modelowanie ze teraz jest taki wariant ktory dopada mlodych, to zreczny ale prymitywny chwyt aby zastraszyc mlodych i sklonic do szczepienia. Na poczatku inteligentny wirus dopadał starszych, wiec ich wyszczepiono. Wariant omega bedzie jeszcze inny i machina strachu trwa.
A pytam sie co z wypadkami i plaga nowotworow, co tego juz nie ma? To sa choroby nieuleczalne, covid 80 procent przejdzie jak przeziębienie a chorym ludziom wsytrzymano terapie dobijajac ich. Za to powinny polecieć baranie łby tych co do tego doprowadzili.
I jeszcze te maski i kwarantanny osłabiajace nas. Inhalacja dwutlenkiem nie wyjdzie na dobre, tak samo izolacja.
Xxx
Xxx 27.07.2021, 21:44
Stara dobie po mnie wybufuje domek do 35 m2 tski x plaskim dachem lub polskiego elrktryka , ale szał
varan
varan 27.07.2021, 20:33
"W dokumencie zapisano, że świadczenie będzie przyznawane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Rzecznika Praw Pacjenta. " Żeby było śmieszniej, a raczej straszniej, to (Niedo) Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi jakieś dochodzenie przeciwko lekarzowi, który w Przemyślu nie zamknął na półtora roku przychodni tylko normalnie leczył ludzi, a chorych na covid ze świetnymi rezultatami amantadyną.
Skoro prowadzi takie działania, to już widzę jak będzie zatwierdzał NOP'y. Będą obrabowywać ludzi z tych 200 zł ! Poza tym odszkodowanie tylko w przypadku długiej hospitalizacji to kolejna łobuzerka ! Ktoś po np udarze leży w szpitalu około tygodnia, natomiast przez resztę życia potrzebuje rehabilitacji, lekarstw czy fachowej opieki. I taki ktoś dostanie jakieś ochłapy, które starczą na miesiąc czy dwa.
NOP
NOP 28.07.2021, 01:02
Jakoś do tej pory nie ma inwalidów po szczepionce, chociaż w pełni zaszczepionych w Polsce jest prawie 14 mln.
Medyk
Medyk 28.07.2021, 16:29
Oj naiwmy czlowieku, są i zgony i cięzkie NOPy i tysiace srednio ciężkich NOPow. Wyniki tych ludzi sa koszmarne, dedimery szaleja a lekarze nie wiedza co sie dzieje. Wiem co pisze.
NOP
NOP 29.07.2021, 04:00
Medyk, Ja tego nie widziałem i nie znam nikogo kto by widział takie sytuacje. Za to sam byłem chory na covid i było to dla mnie zdecydowanie bardziej szkodliwe niż szczepionka. Medyk powiedz mi dlaczego 90 % lekarzy w Polsce jest już w pełni zaszczepionych? Czy lekarze są samobójcami lub naiwniakami ? A może po prostu wiedzą co robią, a ty jesteś oszołomem, foliarzem ?
Medyk
Medyk 29.07.2021, 08:34
Nie pisz tak do mnie bo w realu byś tak nie podskoczył gdybysmy sie spotkali. Ale etyka zawodu mnie hamuje zeby takich cwaniakow nauczyć porzadku. Moi koledzy po fachu sa niestety naiwni, a klamstwem jest ze jest ich tak duzo zaszczepionych. Tego mozesz byc pewny 40 procent lekarzy jest niezaszczepionych. A
w srodowisku naszym lokalnym nawet więcej. Nie wiecie jakie sa rozmowy o szczepieniach wsrod lekarzy, ja wiem. To samo nauczyciele a o szczepieniu dzieci ich rodzice czyli lekarze i nauczyciele nie chcą nawet slyszeć. Tak to wyglada reszta to medialny ściek.
NOP
NOP 30.07.2021, 01:35
Medyk, czyli należysz do tych medyków oszołomów, którzy nie wierzą w badania naukowe i statystyki. Ty jako dyplomowany medyk własne badania przeprowadziłeś na reprezentatywnej grupie ludzi, które dowodzą, że szczepionki są złe ? Nie sądzę, że przeprowadziłeś jakiekolwiek badania w tym temacie. Tak sobie pogadałeś z kolegami medykami oszołomami i wam wyszły wyniki wyssane z palca. I wachlujesz się dyplomikiem, który nic nie znaczy. A nauczyciele to co to za autorytet w dziedzinie szczepień ? Też sobie pogadali, poczytali opinie innych oszołomów i się boją. Są ludźmi i się boją bo czytają bzdurne wynurzenia oszołomów zasłaniających się dyplomem.
Polak
Polak 27.07.2021, 16:37
Kilka dni temu do szpitala jednej nocy trafiło 5 osob z powiklaniami bezpośrednio po szczepieniu. 4 problemy sercowe, stany przedzawałowe i 1 problemy 30latka neurologiczne. Mlody czlowiek miał problemy z chodzeniem. Dlaczego sie o tym nie pisze? To trzeba naglaśniać, ludzie maja to wiedzieć.
V
V 28.07.2021, 01:05
Polak, ten sam tekst widzę już któryś z kolei raz wklejony. Polak, bądź bardziej kreatywny, dodaj jakie bardziej zatrważające informacje.
Szkoda gadać
Szkoda gadać 28.07.2021, 16:22
Zaszczep sie, a jak sie przekręcisz albo cię sparalizuje to opisze o tym. I nie pisz ze juz sie zaszczepileś i jest ok, zobaczymy po kolejnej i kolejnej dawce. Będzie to na pewno zatrwazajace info. I kim kolwiek jestes nie drwij bo NOPy moga spotkać także twoich bliskich.
My Polacy
My Polacy 27.07.2021, 16:35
Może niech zaczna inaczej, wystarczy nie ryzykować czyli nie szczepić sie i nie bedzie potrzebna ta haniebna loteria czy odszkodowania. Firmy farma maja odpowiadać za produkt a wy sie nke oszmieszajcie tymi pomysłami. Wstyd.
covid
covid 28.07.2021, 01:10
Jeśli to taki eksperyment to dla czego 90% lekarzy zaszczepiło się na covid ? Włosi przebadali skuteczność szczepień, wyszło im że 99 % zmarłych na covid od lutego do teraz to osoby nie zaszczepione.
Nie wierzmy we wszystko
Nie wierzmy we wszystko 28.07.2021, 16:26
To fikcja dla naiwnych te statystyki. Mnostwo lekarzy, posłów itd jest niezaszczepionych i nie ma zamiaru sie szczepić. Znam tych lekarzy od lat, o o szcepieniu swoich dzieci nawet nie chca sluchać i sa tego przeciwnikami.
Mam rodzine we Wloszech i wiem od nich jak to wygladało w 2020 roku i jak nadal wyglada. Zreszta Janek Pospieszalski ukazał to w programie. To samo mi siostra mowiła jak sciemniano we Wloszech z fikcyjnym trumnami.
covid
covid 29.07.2021, 04:04
Wiem, foliarza nie przekona nikt żadnymi argumentami ;) Wszystkie rządy i szpitale to jeden spisek żeby ci zaszkodzić szczepionkami ;) Ja akurat znam lekarzy którzy się szczepią i namawiają do szczepienia.
Prawda
Prawda 29.07.2021, 08:40
Szczególnie namawia Simon i inna zgraja para medykow. I powiedz co to znaczy foliarz, bo powtarzacie to slowo jak zahipnotyzowani?
Czlowieku szczep sie, ja nie mam nic do ludzi zaszczepionych, ale nie pozwolę i mam nadzieje ze myslacy ludzie nigdy nie pozwola na przymus szczepień. Bo to upadek spoleczeństwa demokratycznego.
A co do spisku no coż socjotechnika dziala i nie trzeba czołgow i broni zebyb ludzi wziać w kajdany.
K
K 27.07.2021, 13:53
Nie wierzę w żadne tego typu informacje. Dzwoniłem do kilku firm ubezpieczeniowych i żadna nie chce ubezpieczyć za wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych. Każda się tym tłumaczy, że przyjęcie preparatu jest eksperymentem medycznym, a sam preparat jest dopuszczony warunkowo a eksperyment trwa do grudnia 2023 (informacja na ulotce preparatu)
Kalina
Kalina 27.07.2021, 15:39
Dokładnie w punkt.
Mam od Kłamcy dostać 100 000 zł kiedy moja polisa ma sumę gwarantowaną około 300 000 zł w wyłączeniem odpowiedzialności od niesprawdzonych zabiegów medycznych.
Nie jestem kamikadze ani samobójcą - statystyki mówią o kilku tysiącach NOP ów więc ryzyko istnieje.
Gdzie na ulotce produktów na covid pisze podmiot odpowiedzialny jak dla innych szczepionek - proszę mi wskazać ?
M
M 27.07.2021, 13:52
Ci wszyscy, którzy twierdzą że szczepionki są takie szkodliwe, będą mogli teraz zarobić łatwą kasę ;)

Pozostałe