Chcą, by pracodawca mógł selekcjonować zaszczepionych pracowników

  • 30.07.2021, 20:00 (aktualizacja 02.08.2021, 18:46)
  • News4Media
Chcą, by pracodawca mógł selekcjonować zaszczepionych pracowników iStock
Szef firmy będzie mógł zapytać, który z jego pracowników jest zaszczepiony i na tej podstawie zorganizować pracę. Minister zdrowia przyznaje, że przesunięcie osoby, która nie przyjęła preparatu ochronnego na inne stanowisko, „miałoby rację bytu”.

To drażliwy temat, bo według obowiązujących obecnie przepisów pracodawca nie może wymagać podania przez pracownika informacji o szczepieniu. Jak jednak donosi „Rzeczpospolita”, to ma się zmienić. Powołując się na wypowiedzi Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera, dziennik opisuje nadchodzące zmiany w prawie. Jeżeli wejdą w życie, pracodawca zyska możliwość selekcjonowania podwładnych na zaszczepionych i niechronionych przed COVID-19.

Nowe przepisy mają bowiem przewidywać możliwość przesuwania niezaszczepionych pracowników tak, by oddzielić ich od zaszczepionych czy odsunąć od obsługi klientów.” – czytamy w gazecie, która zwraca także uwagę, że może się to dobić na zarobkach. Taki pracownik może zostać odesłany na niższe stanowisko z niższą pensją. W grę może wchodzić także zwolnienie z pracy, a powodem ma być niemożność zapewnienia zatrudnienia bez konieczności zwalniania innych pracowników.

O tego typu rozwiązania minister zdrowia Adam Niedzielski był także pytany przez dziennikarzy „Faktu”. „Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń." – powiedział polityk i dodał, że możliwość sprawdzania przez pracodawców, czy ich podwładni się zaszczepili, jest rozważana. „Jesteśmy po analizie tego zagadnienia i na pewno wymaga to zmian ustawowych. Trwają takie prace, by taki projekt przygotować; ewentualnie podejmiemy na ten temat dyskusję na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia)." - powiedział szef MZ, który dopuszcza możliwość przesunięcia niezaszczepionego pracownika na stanowisko, na którym nie będzie miał kontaktu z klientami. W ocenie Niedzielskiego miałoby to rację bytu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Człowiek!!!!!
Człowiek!!!!! 01.08.2021, 18:11
Do Pani Sylwi i Ło panie. Rozumiem że gdy Państwo ciężko zachorujecie to będziecie spokojnie umierać w domu? Bo na Pogotowie nie macie prawa dzwonić. Ani leczyć się w szpitalu. Nie wierzysz w szczepionki i uważasz że to tylko Twoja sprawa? Że państwo próbuje ograniczyć Twoją wolność? To nie waż się zawracać później głowy służbie zdrowia! Bądź wolny i konsekwentny do końca. Tyle w temacie. A pani Sylwia to chyba genetyk lub wirusolog z wykształcenia, jeśli tak odważnie wypowiada się na temat składu szczepionki? Podziwiam i pozdrawiam życząc, aby szczęście i dobre samopoczucie nadal Państwa nie opuszczało. Naprawdę.
Gosia
Gosia 06.08.2021, 10:26
Scenariusz budowy izolatoriów dla nie zaszczepionych jest już rozważany przez rząd. Będą łapanki tych opornych i osadzanie w izolatoriach!.
foliarzy nie da się przekonać
foliarzy nie da się przekonać 06.08.2021, 02:51
Będą umierać w szpitalu, a inni antyszczepionkowcy będą mówili że to są wynajęci aktorzy, a epidemii nie ma
Robert
Robert 04.08.2021, 13:40
To w takim razie niech rząd zwraca wszystkim niezaszczepionym pieniadze za skladki na nfz.Ludzie będą leczyć sie prywatnie.Pozatym jezeli jesteś zaszczepiony to czego się boisz?Przecież te szczepionki są skuteczne...
nie bądź głupi
nie bądź głupi 06.08.2021, 02:46
Robert, tobie podobnym należy raczej składki podnieść, ponieważ będziecie dla NFZ większym kosztem w porównaniu z zaszczepionymi.
Sylwia
Sylwia 01.08.2021, 14:39
Przecież w tej szczepionce nie ma wirusa tylko jakieś gówno. Szczepionka na kovid powinna zawierać covid, aw swoim składzie ma wiele innych rzeczy. Żeby mówić o skuteczności szczepień, trzeba najpierw wirusa wyizolować i dopiero szukać na niego skuteczn ąszczepionkę. Poza tym, słysząc coraz częściej o powikłaniach poszczepiennych i o tym, że nie wszyscy lekarze zgłaszają takie powikłania, nie zamierzam się szczepić. Skoro od roku nie chodzę w maseczce i jakoś żyje, to niech tak zostanie. Nic z tym nie zamierzam robić. Nie ma takiej możliwości.
M
M 06.08.2021, 02:35
Po prostu pani Sylwia nie rozumie zasady działania szczepionek. Ale to nic, nie trzeba znać budowy samolotu żeby latać.
Człowiek.
Człowiek. 31.07.2021, 17:37
Jestem za zaostrzeniami dla tych którzy nie chcą się zaszczepić, jeśli świadomie narażają siebie i innych na śmierć to powinni zostać pozbawieni wielu praw i przywilejów! No cóż...za głupotę się płaci! Zadziwia mnie galopująca głupota, niedouczenie, brak wyobraźni i zwykłego rozsądku u niektórych przedstawicieli naszego społeczeństwa. Skąd się tacy ludzie biorą? Mamy XXI wiek a rozum u nich jak w epoce kamienia łupanego. Niestety jesteśmy jako ludzkość coraz głupsi zamiast być coraz mądrzejsi. Autorytetem jest dla nas anonimowy idiota czy schizofrenik z internetu a nie wykształcony, kompetentny naukowiec czy lekarz. Szczepienia to największe dobrodziejstwo, dzięki nim panujemy nad śmiertelnymi chorobami i istniejemy. Ale już pewnie niedlugo... Dlatego uważam że szczepienia p- ko Covid-19 powinny być obowiazkowe a osoby które nie chcą się zaszczepić - konsekwentnie i boleśnie dla nich piętnowane, bo GŁUPCY NIE MOGĄ RZĄDZIĆ MĄDRZEJSZYMI OD SIEBIE I DYKTOWAC IM WARUNKÓW !!!! W innym razie koniec naszej cywilizacji nastąpi bardzo szybko. "Era idiotów" - tak przejdziemy do historii...
Ło panie
Ło panie 01.08.2021, 13:45
Uważasz się za mądrego? To jest twoja narracja.!Szkoda polemiki. Podpis człowiek ja p......
K
K 30.07.2021, 20:35
Zaszczepionych ale na co? Tej jedynej slusznej w tych czasach "choroby" nie ma od 1,5 roku na liscie chorob zakaznych. Do sprawdzenia na stronach ministerstwa zdrowia.
M
M 06.08.2021, 02:38
Nie jest zakaźna? To jak się przenosi z człowieka na człowieka Geniuszu ?

Pozostałe