Jakie dokumenty są potrzebne podczas zakupu mieszkania od dewelopera?

  • 03.08.2021, 12:20 (aktualizacja 03.08.2021, 12:21)
  • redakcja
Jakie dokumenty są potrzebne podczas zakupu mieszkania od dewelopera?
Dla wielu osób kupno mieszkania to przełomowy moment w życiu. Warto więc zadbać o to, by każda podjęta w tej sprawie decyzja podparta była solidną podstawą. Sposobem na zagwarantowanie obu stronom transakcji bezpieczeństwa są potwierdzone pisemnie warunki. Dopełnianie formalności bywa czasochłonne, jednak jest konieczne, dlatego warto dowiedzieć się, z jakimi dokumentami będziemy mieć do czynienia podczas zakupu nieruchomości od dewelopera.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – jakie dokumenty przedstawi nam deweloper?

Wraz z wprowadzeniem w życie ustawy deweloperskiej, warunki, na jakich podmioty zawierały między sobą transakcje, uległy zmianie. Nowe prawo wprowadziło zmiany w zakresie dokonywanych podczas procesu zakupowego formalności, nakładając na deweloperów przymus okazania klientowi szczegółowego prospektu informacyjnego. W tym dokumencie zawierane są informacje między innymi na temat zrealizowanych przez podmiot inwestycjach, planów budowy oraz zagospodarowania przestrzennego dla pobliskich działek. Od dewelopera możemy także żądać umożliwienia wglądu w jego ostatnie sprawozdania finansowe, księgę wieczystą lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawdzamy też, czy deweloper posiada prawo do dysponowania danym gruntem oraz wszelkie pozwolenia na budowę. Warto skorzystać z możliwości wglądu w te dokumenty i dokładnie przyjrzeć się zawartym tam informacjom – pozwoli nam to zweryfikować, czy mamy do czynienia z uczciwym i wypłacalnym deweloperem.

Jakie dokumenty podpisujemy, kupując mieszkanie od dewelopera?

Najważniejszym dokumentem podpisywanym przez obie strony transakcji jest umowa deweloperska. Informacje tam zawarte muszą pokrywać się z tymi określonymi w prospekcie informacyjnym i innymi ustaleniami pomiędzy kupującym a deweloperem. Pewność, że ten rodzaj umowy zostanie zawarty w przyszłości, da nam sporządzenie z deweloperem umowy przedwstępnej. Ten typ kontraktu najlepiej zawrzeć u notariusza – to da nam możliwość łatwiejszego dochodzenia swoich praw w razie niewywiązania się dewelopera z ustalonych warunków.

Jeżeli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie z rynku pierwotnego, będziemy musieli także dopełnić formalności związanych z tą operacją. Obejmują one zebranie wszelkich dokumentów wymaganych do wniosku kredytowego oraz podpisanie umowy kredytowej. W momencie przekazania mieszkania również podpisujemy dokumenty – tym razem są to protokoły odbioru technicznego i zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego. Za ich pomocą m.in. potwierdzamy, że deweloper wywiązał się z umowy, lub spisujemy ewentualnie nieprawidłowości i nasze oczekiwania wobec dewelopera co do terminu i sposobu usunięcia usterek.

Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy deweloperskiej?

Nim zdecydujemy się za zawarcie jakiejkolwiek umowy, warto dobrze zaplanować swoje działania, dowiadując się, jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku. W tej kwestii zbytni pośpiech nie jest wskazany – potrzebujemy dowiedzieć się o inwestycji jak najwięcej, od harmonogramu prac budowlanych aż po detale związane z wykończeniem kupowanego mieszkania. O tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed podpisaniem aktu notarialnego, można dowiedzieć się z artykułu dostępnego na stronie https://republikawnetrz.pl/blog/jak-kupic-mieszkanie-od-dewelopera-poradnik-krok-po-kroku/. Zawarte tam informacje krok po kroku przeprowadzą przez szczegóły procesu transakcyjnego i pozwolą zadbać o jego bezpieczeństwo.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe