Czy politykom należą się podwyżki? Polacy odpowiedzieli jednoznacznie

  • 03.08.2021, 11:58 (aktualizacja 03.08.2021, 20:06)
  • News4Media
Czy politykom należą się podwyżki? Polacy odpowiedzieli jednoznacznie iStock
W Dzienniku Ustaw ukazał się zapis, który daje zielone światło dla podwyżek pensji m.in. premiera, marszałków sejmu i senatu, wiceministrów i parlamentarzystów. Niektórzy z nich będą zarabiać nawet 20 tys. zł. miesięcznie. Swoje zdanie na ten temat Polacy wyrazili w sondażu.

Podwyżki dla polityków

Andrzej Duda tłumacząc, że pensje polityków nie wzrosły od wielu lat, podpisał kontrowersyjne rozporządzenie o podniesieniu płac za wykonywaną przez nich pracę. Stawki są niebagatelne, bo od 1 sierpnia premier i marszałkowie zarabiają ok. 20 tys. zł. O 60 proc. podniesiono płacę wiceministrów, którzy zamiast 10 będą zarabiać teraz 16 tys. zł. Na znaczącą podwyżkę załapali się również posłowie, których uposażenie wzrosło z 8 na 12,5 tys. zł. Kwoty te nie są ostateczne, ponieważ z osobnej puli pieniężnej wypłacane są ewentualne dodatki.

Zapytali Polaków, co o tym myślą

Super Express zlecił Pollsterowi zbadanie opinii Polaków na temat przedstawionych zmian w wynagrodzeniach polityków. Respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie: „Dotychczasowa pensja posła to około 8 tys. zł. brutto plus nieopodatkowana dieta w wysokości 2,5 tys. zł. Czy posłowie powinni otrzymać podwyżki wynagrodzeń?”. Wynik sondażu był jednoznaczny. 84 proc. ankietowanych uznało, że wynagrodzenie posłów nie powinno wzrosnąć. Jedynie 11 proc. badanych wskazało, że według nich podwyżki są uzasadnione. 5 proc. biorących udział w sondażu osób, w odpowiedzi wskazało odpowiedź „nie wiem”.

Koalicja Obywatelska również się nie zgadza

Dlatego we wtorek do sejmu trafił projekt ustawy jej autorstwa, którego celem jest zablokowanie podwyżek i przywrócenie wynagrodzeń do poziomu sprzed wejścia w życie rozporządzenia. Członkowie KO tłumaczą, że „odpowiedzialna polityka powinna skupiać się na rozwiązaniach dotyczących w pierwszej kolejności poprawie bezpieczeństwa i jakości życia obywateli”. Koalicja domaga się, aby niższe stawki utrzymały się do końca 2023 r. Projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe