Koniec horroru kierowców. Historyczna trasa już po remoncie

  • 13.08.2021, 11:00 (aktualizacja 13.08.2021, 11:02)
  • News4Media
Koniec horroru kierowców. Historyczna trasa już po remoncie GDDKiA
Od piątku kierowcy mogą korzystać już z całej „gierkówki”. Jej remont rozpoczął się w 2018 roku, a drogowcy właśnie oddali ostatni fragment.

„Gierkówka” to droga łącząca Warszawę z Katowicami, a swoją nazwę zawdzięcza I sekretarzowi KC PZPR, Edwardowi Gierkowi, który był inicjatorem inwestycji. Droga licząca 281 km powstała w latach 1972 – 1976 i miała być jednym z elementów krajowej sieci autostrad. Jednak plany zmieniano i właściwie z tego wielkiego zamierzenia powstała tylko ta droga.

Po latach doczekała się remontu. Prace na pierwszych odcinkach zaczęły się jeszcze w 2018 roku. Drogowcy zajmowali się kolejnymi, a roboty na każdym etapie oznaczały utrudnienia, korki, horror kierowców. Na szczęście z tym już koniec.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że w piątek, 13 sierpnia ma zostać przekazany do użytkowania ostatni fragment betonowej jezdni na budowanej autostradzie A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. „Tym samym skończy się uciążliwa jazda po starej mocno zniszczonej nawierzchni DK1, a dawna „gierkówka” przejdzie definitywnie do historii.” – dodają drogowcy i wyjaśniają: „Udostępnione zostanie 6,7 km betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice, co będzie oznaczało, że cały 25-kilometrowy odcinek między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem będzie można pokonać po nowej nawierzchni. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, udało się to zrobić przed końcem wakacji”.

Oznacza to, że kierowcy podróżujący autostradą A1 na całym (będącym w budowie) 81-kilometrowym odcinku od Tuszyna do początku obwodnicy Częstochowy będą mieli do dyspozycji nową betonową nawierzchnię. Obecnie na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem obowiązującym układem ruchu jest 1 plus 1, ale jeszcze w wakacje planowane jest wprowadzenie układu 2 plus 2 - po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Tak jak od końca ub. roku obowiązuje na pozostałych odcinkach budowanej A1. 

„Przed końcem roku oddamy do ruchu cztery z pięciu odcinków realizacyjnych budowanej A1, od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, łącznie z drugim wiaduktem nad linią kolejową (WA-352). Na odcinku od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego prace są najbardziej zaawansowane, a nawierzchnia betonowa leży już na obu jezdniach.” – informuje GDDKiA.

Na pozostałych trzech odcinkach trwają prace przy układaniu nawierzchni na drugiej jezdni przyszłej A1. Po udostępnieniu obu, kierowcy będą mieć do dyspozycji po trzy pasy ruchu. Jedynie na odcinku pomiędzy węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk, ruch będzie odbywał się jedną jezdnią w obu kierunkach w układzie pasów 2 plus 2.  Z pełnego przekroju autostrady pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, czyli trzech pasów na dwóch jezdniach, skorzystamy przed końcem 2022 r. 

„Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.” – wyliczają drogowcy.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ddd
Ddd 15.08.2021, 23:26
Do Lodzi natomiast teraz tylko pociagiem. Kasz Bus jesli przyjedzie (bo czasem nie przyjezdza - tak, tak), to prowadzacy busa z ludzmi kierowca jedzie jak szalony na odcinkach z asfaltem by nadrobic odcinki gdy jedzie po klepisku wsrod jakichs pol, czasem mialem wrazenie ze nielegalnymi skrotami, no i wtedy chcial nie chcial musi zwolnic bo cale auto trzeszczy a ludzie podskakuja jak gumowe pilki.

Na odcinkach z asfaltem wolna amerykanka. Ryzyk fizyk :( Na podwojnej ciaglej, czasem na trzeciego. Po 2-3 razach zaczalem siadac dalej by na to nie patrzec :(

Faceci grubo po 50tce, a nawet i w wieku emerytalnym :( Zmeczeni, zmarnowani, jakby im na zyciu juz nie zalezalo.

Po powrocie w Tomaszowie wykreci na rondzie i kolejny kurs, bez minuty przerwy :(. Odliczanie kasy, sprzedaz biletow i na leb na szyje w trase by zmiescic sie w grafiku, ktory chyba nie zmienil sie sprzed remontu drogi...

Tragedia wisi w powietrzu. Obym sie mylil.
Symboliczny bilans 3RP
Symboliczny bilans 3RP 15.08.2021, 23:12
Remont "Gierkowki" rozpoczeto DUZO wczesniej niz w 2018 roku. Grubo przed PiSem.

100 kilometrowy odcinek z Tomaszowa do Warszawy rozgrzebali w okolicach 2006 roku. Tak sie sklada ze przyjechal ktos do mnie wtedy z daleka i jak nie uzywam samochodu, tak wowczas wybralismy sie autem do Warszawy (date sprawdzilem sobie teraz po zdjeciu), ktore mam on-line. Malo co nie wpadlem w gore nieoznakowanego piachu gdy wracalismy noca. Nie wpadlem bo jechalismy wolniotko. Jechalo sie 30 max 60 km / h. Caly czas jedym pasem - ruch wahadlowy. Przez nastepne kilka lat kierowcy PKSow noca (start z Warszawy o 22.00), tak samo bluznili na chaos w oznakowaniu. Albo znak na znaku albo wcale. Co chwile przejazd po jakims klepisku, jakichs dechach zmieniaja c pas :( I tak kilka lat... Tak bylo :( Troche lepiej bylo gdy po kilku latach puscili nowa strona tworzac po pasie w jedynym kierunku. Ale to minimum 3 lata potrzebowali :(

Takze grzebanina przy "Gierkowce" trwala ponad dekade. Z 15 lat nawet. Wszystko do ustalenia. Jestem pewien bo Ojciec w Tomaszowie zaczal chorowac i przyjezdzalem co tydzien. Podroz trwala trzy, czasem cztery godziny. Nie chce mi sie sprawdzac, ale w PRLu pobudowali od podstaw ten odcinek (Warszawa - Tomaszow) pewnie krocej.

Dodam
Dodam 14.08.2021, 20:22
, że, od Kamieńska do Częstochowy (stary zjazd) jest odcinkowy pomiar prędkości z ograniczeniem do 70 km/h i nie jest to fejk, kierowcy to bagatelizują ale dziesiątki, jeśli nie setki z nich już dostały mandaty… odcinek jeszcze w budowie a już kasę koszą…
TAK
TAK 15.08.2021, 22:32
POTWIERDZAM jest odcinkowy pomiar i takie ograniczenie do 70km/h
cydrowy
cydrowy 14.08.2021, 06:38
Jechałem tam w ten piątek.Wielki korek. Odradzam.
Cała prawda, całą dobę
Cała prawda, całą dobę 13.08.2021, 23:39
Mariusz wystarczy pojechać do Częstochowy i z powrotem - zaleję Ci vak paliwa i napisz jaka jest prawda. Czy napiszesz artykuł, felieton o drogach, mostach i remontach oraz konsekwencjach dla ludzi, handlu i przedsiębiorców.
haha
haha 13.08.2021, 14:41
jakie po remoncie, przeciez to nadal plac budowy na calej dlugosci....

Pozostałe