Brzydki zapach w pralce? Wypróbuj domowe sposoby na jego usunięcie

  • 14.08.2021, 10:25 (aktualizacja 15.08.2021, 19:55)
  • News4Media
Brzydki zapach w pralce? Wypróbuj domowe sposoby na jego usunięcie iStock
Z pralki wydobywa się brzydki zapach? Pranie zamiast płynem do płukania trąci stęchlizną? Wiemy, co może być tego przyczyną. Podpowiadamy też, jak poradzić sobie z uporczywym problemem domowymi sposobami.

Coś tu śmierdzi…

Kolejny raz wyciągasz pranie z pralki, ale zamiast „alpejskiej świeżości” tkaniny przybierają nieciekawy zapach? Problemem mogą być zanieczyszczone zakamarki urządzenia. Zanim użyjesz chemicznych środków do czyszczenia, wypróbuj kilku bezpiecznych, domowych sposobów na pozbycie się niechcianej woni.

Zacznij od dokładnego czyszczenia

Proszek do prania, płyny i żele osadzają się w dozowniku. To siedlisko bakterii, których namnażanie skutkuje brzydkim zapachem wydobywającym się z pralki. Wyczyść dokładnie pojemnik, którego używasz do odmierzania detergentów. Pamiętaj, aby zabieg ten wykonywać regularnie. To samo zrób z filtrem umieszczonym zwykle w dolnej części urządzenia. Jego zadaniem jest odprowadzanie zanieczyszczeń z wody. „Wyłapane” odpady mogą gnić i również powodować nieprzyjemną woń. Kolejnym elementem do wyczyszczenia jest fartuch, czyli gumowa uszczelka przy drzwiczkach. To główna winowajczyni znikających skarpetek, monet i innych drobiazgów. Niezauważone mogą gromadzić na swojej powierzchni zarazki i kolejne zanieczyszczenia, powodując nasilanie się brzydkich zapachów.

Wprowadź dobre nawyki

Jeśli nastawiasz pranie i oddajesz się pozostałym obowiązkom, a dopiero po kilku godzinach wyciągasz z bębna ubrania i wieszasz je na suszarce, to duży błąd. Już po kilkunastu minutach mokre tkaniny zaczynają gnić wewnątrz pralki. Rozkładanie przez bakterie resztek organicznych powoduje zapach stęchlizny. Z tego samego powodu nie należy zostawiać zamkniętych drzwiczek w czasie, kiedy urządzenie nie jest używane.

Jak wywabić już powstały fetor?

Zanim zdecydujesz się na użycie chemii, wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki, czyszcząc jednocześnie wewnętrzne elementy, do których nie masz bezpośredniego dostępu. Wystarczy, że nastawisz standardowy program prania w 90 st. C., włożysz do bębna jakiekolwiek tkaniny (np. ścierki i szmatki, których używasz do sprzątania) i dodasz do dozownika jeden z poniższych produktów:

Ocet (jedna szklanka) – oczyści wnętrze pralki, usunie powstały w niej kamień i zniweluje stęchliznę.

Kwasek cytrynowy (ok. 100 gramów) – oczyści i zdezynfekuje wnętrze pralki, dzięki czemu brzydki zapach również zniknie.

Soda oczyszczona (połowa przegródki na proszek do prania) – zadziała tak samo, jak ocet i kwasek cytrynowy. Dla wzmocnienia efektu, można połączyć ją z jednym z tych składników.

Jeśli będziesz czyścić pralkę regularnie, nie tylko zachowa świetny wygląd i zapewni świeżość twojemu praniu. Dzięki temu przedłuży się również jej żywotność.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe