Nowy mural i piknik wojskowy w Tomaszowie

  • 16.08.2021, 18:24 (aktualizacja 16.08.2021, 20:01)
  • redakcja
Nowy mural i piknik wojskowy w Tomaszowie
14 sierpnia na jednym z bloków mieszkalnych przy ul. Mazowieckiej uroczystego odsłonięcia muralu historycznego poświęconego polskim lotnikom dokonał Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej. Gospodarzem uroczystości był Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Mural powstał w ramach akcji Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem „Mural, ale historia Wojska Polskiego” i we współpracy Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki z Fundacją „Urban Forms”. Dzieło tematycznie nawiązuje do polskich lotników   - W przeddzień Święta Wojska Polskiego, w przeddzień 101. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej zainaugurowaliśmy w Tomaszowie Mazowieckim cykl pikników wojskowych (…). W Tomaszowie Mazowieckim Wojsko Polskie jest i będzie (…) nierozerwalnie związane z lokalną społecznością. Żołnierze 25 BKP tworzą jej historię, stąd konkurs na mural – zaznaczył w swoim wystąpieniu minister obrony.


 

- Tomaszów Mazowiecki dba o historię, dba o swoich żołnierzy – tych, którzy na co dzień służą w naszym mieście, ale i tych, którzy byli z naszym miastem związani. Niedaleko stąd jest rondo im. płk Antoniego Mosiewicza, żołnierza Armii Andersa, uczestnika walk o Monte Casino (…). Z miastem nierozerwalnie związana jest 25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego (…). W przeddzień Waszego Święta, Drodzy Żołnierze, chciałbym Wam podziękować za współpracę, za to, że zawsze możemy na Was liczyć”… - powiedział w trakcie wystąpienia prezydent miasta. Ponadto prezydent zaznaczył, że obecność Brygady w naszym mieście ma również wymiar gospodarczy – to jeden z największych pracodawców. Złożył także wszystkim żołnierzom najserdeczniejsze życzenia.

 

Odsłonięciu tomaszowskiego muralu towarzyszył piknik wojskowy na błoniach tomaszowskich. Piknikowi przyświecało hasło: „Zostań żołnierzem RP”. Na pikniku mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego mogli obejrzeć sprzęt wojskowy służb i rodzajów wojsk, zjeść tradycyjną żołnierską grochówkę, skorzystać z symulatora skoków spadochronowych i obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy.

Oprawę muzyczną pikniku zapewniła orkiestra żołnierska oraz wokaliści MCK. W pikniku wzięły udział także lokalne podmioty: strzelcy z JS 1002 w Tomaszowie Mazowieckim, Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Ochotnicza Straż Pożarna Tomaszów Mazowiecki, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim oraz SRH „Batalion Tomaszów”. Na pikniku nie zbrakło również strefy zabaw dla dzieci oraz możliwości zaszczepienia się w punkcie szczepień na Arenie Lodowe

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

^**^
^**^ 31.08.2021, 21:28
Muralami i ławkami nirpodległoßci ruskich pokonamy !
Marszałek
Marszałek 19.08.2021, 09:04
mural z dudą zróbcie jak kraba pompuje :D:D
pokolenia lotnikow z londynu
pokolenia lotnikow z londynu 18.08.2021, 22:03
Bywa i tak , że mówisz czasami prostymi rzeczami do miejsca w którym szanujesz i jesteś i reprezentujesz coś więcej . Spotykaliśmy wiele starszych angielskich osób , a one pamiętały , że pomagali w licznych ludzkich strapieniach również . Byli też bardzo przystojni , co dzisiejszym efektem są niektóre piękne pokolenia . Na ile zostanie ten czar jak większość rodziny to lenie i zdobywcy siedzenia na sofie . Dla innych z naszej rodzinny to jest ten mural bardzo emocjonalny . Kiedy ktoś tęsknił i chciał być w Polsce na wieki pochowany , to tym bardziej . Dziękujemy Panu Ministrow i Panu Prezydentowi oraz wszystkim .
Jarek
Jarek 18.08.2021, 20:31
Smiech du..y ze z okazji pomalowania bloku zjezdzaja sie rzadzacy. Ale jacy rzadzacy takie okazje. Lepiej niech zajma sie gospodarka bo inflacja nas niszczy a nie pompuja pieniądze w zbyteczne pseudo sily zbrojne. Ale jak sie tworzy panstwo militarne pod rozkaz to sie latwo steruje takim elektoratem. Komuno wroć i caly tamten pakiet ORMO ZOMO i konfidentura kto ma maske a kto nie.
Wujek Brudziński
Wujek Brudziński 17.08.2021, 06:18
Może od razu jak juz jest na błoniach sprzęt wojskowy z pikniku przerzucić do skansenu rzeki pilicy ?
ateista
ateista 17.08.2021, 09:50
a to nie było tych nowiuśkich śmigłowców, co to je miał kupić Antoni?
aaa
aaa 17.08.2021, 11:21
Nie było bo gaszą właśnie południe Europy. Grecje, Turcje...
ateista
ateista 17.08.2021, 11:54
rozumiem, że w "tefałpe" tak powiedzieli?
Jz
Jz 16.08.2021, 22:18
Propaganda pustego skarbca i rzeszy niekomprtentnych zatrudnionych przez wujka
mmm
mmm 16.08.2021, 22:14
Brakło też dyktator ZUS-u
BOLEK
BOLEK 16.08.2021, 21:55
Mural super. Niech się zarządcy spółdzielni wezmą do roboty, bloki w Tomaszowe nie malowane latami. Ociekają brudem. W innych miastach aż miło popatrzeć. Janek na emeryturę. Wspólnoty do roboty, tylko by się grodzili,a budynki syf.
Kkk
Kkk 18.08.2021, 18:55
Nie wiesz o czym mowisz. Przynajmniej nie w Przodowniku.
RURKA
RURKA 30.08.2021, 20:31
To wina lokatorów. Malkontenci niewiele chcą od życia byle czynsz był mały
Pomysły
Pomysły 17.08.2021, 11:45
na murale są. Brak tylko pieniędzy. Porządny mural, zrobiony przez fachowców i zabezpieczony na lata to kwoty od 20-100 tys. W wielu miastach to już standard w architekturze miejskiej. U nas malizna. Ale dobre i to jako jakiś początek.
Jak w Irlandii Pòłnocnej
Jak w Irlandii Pòłnocnej 18.08.2021, 18:48
Szczerze powiedziawszy nie bardzo jest to potrzebne. Zawsze dyskusyjna jest forma, nie wnikakac juz w przekaz jakie niosa. Kilka tomaszowskich jest zwyczajnie nacionalistycznych odwolujacych sie do instynkyow choloty niebrowskiej.

Jesli reklamy przeszkadzaja pstrokacizna no to cos takiego tez nie kazdemu tez musi sie podobac.

W innych miastach? No ten w Warszawie na Tamce vis a vis muzeum Chopina je.bie po oczach niestety w dosc kameralnym otoczeniu XIX wiecznych budynkow, no i zmieniaja go srednio raz na rok. Teraz chyba pod pretekstem wdziecznosci dla medykow reklamuje sie portal Lisa naTemat.

W gore, przy Kruczej kolo Domu Jablkowskich... to samo raz reklama raz (oficjalnie), dla idei-non profit. I nie sa niczym zabezpieczane, po prostu sciana jest wyzej.

Tutaj zyczylbys sobie czego? Ogrodzedzenia? Szyby na cala sciane?

Postawiliby plotek, byloby szydzenie: łeeeeee ochraniac trzeba sciane. Łeeeee za drogo. Łeeeee...

Takze puszczac trzeba to mimo uszu jesli juz zdecydowano sie na taka akcje. Dobrze, ze byl, dobrze ze szyszki tu co jakis czas zagladaja, bo to sa decuzje o pieniadzach dla jednostki. A to wojsko w miasteczku jeden z niewielu powaznych pracodawcow.

Mi sie murale jako takie nie podobaja, kojarza sie Belfastem i tamtejsza nienawiscia protestancko-katolicka. No ale coz, jest, cos przynajmniej sie wydarzylo. Nie jak za waszych czasach bida, ciecia, narzekanie i zalamywanie rak.
Tematem
Tematem 18.08.2021, 23:45
nie dogodzisz każdemu, co nie zmienia faktu, że jednak mogą być efektownym elementem zabudowy.
H
H 18.08.2021, 20:16
Hołoty, przepraszam.

Chociaż i innego słowa może powiniem użyć
Tm
Tm 16.08.2021, 18:48
Antoni też był?
Xmen
Xmen 18.08.2021, 08:13
Antoni był w Ustce. Parawanami handlował.

Pozostałe