Modliszki towarzyszą też samorządowcom

  • 28.08.2021, 17:22 (aktualizacja 28.08.2021, 19:37)
  • News4Media
Modliszki towarzyszą też samorządowcom iStock
Wybierając się na weekendowy spacer, możesz spotkać na swojej drodze owada, który w Polsce objęty jest ochroną. Naukowcy apelują, aby pomóc im w obserwacji ekspansji tego gatunku. Wystarczy zrobić zdjęcie.

Badacze przyglądają się modliszce

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego zaobserwowali, że spotykana dotychczas bardzo rzadko modliszka, teraz pojawia się na terenie miast znacznie częściej. Najtrudniej spotkać owada na północy kraju. Prof. Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału PTE zauważyła wśród internautów wzmożone zainteresowanie tymi ciepłolubnymi stworzeniami. Korzystając z tego, że łodzianie chętnie dzielą się fotografiami napotkanych modliszek, apeluje o rozpowszechnienie tego trendu.

„(…) Jeżeli ktoś zauważy modliszkę w mieszkaniu, na balkonie, w parku, na łące, na działce, w ogródku - proszę, żeby zrobił zdjęcie (jeśli to możliwe) oraz wpisał miejsce i datę w poście na Facebooku, na stronie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.” – czytamy w informacji prasowej cytowanej przez Polską Agencję Prasową. Apel skierowany jest w szczególności do mieszkańców Łodzi i okolic. Tam, ze względu na wysokie temperatury oraz popularne w ostatnim czasie łąki kwietne, możliwe jest zwiększenie występowania modliszek. Tamtejsi badacze chcą nawet stworzyć specjalną mapę, która pomoże monitorować rozwój ich populacji w tym rejonie.

Modliszka nie jest groźna

Choć jej wygląd może budzić niepokój, modliszka w żaden sposób nie zagraża człowiekowi. Wbrew powszechnej opinii, rzadkością jest również sytuacja, w której samica pozbawia głowy samca. Owady są charakterystyczne i mogą mierzyć nawet 9 cm. Zakazane jest ich hodowanie, a każda spowodowane wobec nich zagrożenie może zakończyć się ukaraniem, gdyż od 1984 r. są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Gatunek ten został również ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako zagrożony wyginięciem.  

Modliszka zaatakowała Piotra Majchrowskiego 

Na krwiożerczego owada wójt gminy Lubochnia natrafił o świcie, kiedy wybierał się do pracy. Ze spotkania wyszedł cało, jednak symbolika spotkania pozostawia wiele znaków zapytania. Czyżby wyborcy wójta nie do końca byli zadowoleni z jego rządów w gminie? :D 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

???
??? 28.08.2021, 21:13
Do News4Media: ale się wysililiście.... z tymi modliszkami.... Widać, że
debilizm kwitnie wszędzie. Nawet w takich lokalnych gniotach, jak np. "Nasz Tomaszów". No i co ??? Macie satysfakcję z tymi modliszkami ???

Jesteście śmieszni, jak małe dzieci w piaskownicy - patałachy.
25a
25a 28.08.2021, 20:51
Od 3 lat są znani w Tomaszowie już widziałem je na białej górze w Białobrzegach na przystani na początku byłem w szoku ale świetnie dają sobie radę w tym roku też znalazłem jedna w parku Rodego i dwa kokony na parkingu w skansenie tylko się cieszyć bo robią larwy ćmy bukszpanowej a ona załatwiła większość bukszpanów w Tomaszowie

Pozostałe