Emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej. Nowe limity ZUS

  • 30.08.2021, 12:46 (aktualizacja 31.08.2021, 08:32)
  • News4Media
Emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej. Nowe limity ZUS iStock
Od 1 września zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania przez wcześniejszych emerytów i rencistów. Jeżeli przekroczą finansową granicę, mogą stracić świadczenie z ZUS.

Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy ściśle od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał.” – wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w czerwcu. Wówczas urzędnicy podali, że osoba na rencie lub wcześniejszej emeryturze może co miesiąc dorobić 3977,10 zł brutto. Tym razem, od 1 września, limit został obniżony. Będzie wynosił 3853,20 zł brutto. Jeżeli ktoś otrzymuje w pracy taką lub niższą kwotę, nic się nie zmieni. Komplikacje zaczynają się po przekroczeniu wskazanej finansowej granicy.

Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.” – wyjaśnia rzecznik. Dodaje, że na nowe limity muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż 3853,20 zł, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości.

Zasady, które wejdą w życie we wrześniu, będą obowiązywać do końca listopada. O wysokość przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Mogą dorabiać bez ograniczeń.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

brak logiki
brak logiki 01.09.2021, 01:04
Nie rozumiem jakim prawem nałożono limity na dorabiających do emerytury. Przecież człowiek, który pracował całe życie i płacił składki powinien mieć prawo do wypłaty własnej emerytury bez względu na to czy pracuje dalej czy nie. Przecież dalsza praca nie pomniejsza wcześniej odprowadzonych do ZUS składek. Renciści natomiast powinni się zdecydować bo albo są zdolni do pracy i nie powinni pobierać renty, albo nie są zdolni i powinni żyć z renty. Duża część rencistów to symulanci.
SA.
SA. 02.09.2021, 09:30
To żadna nowość, przecież tak było od dawna. Raz ten limit rośnie, a raz spada. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się jedynie emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

Pozostałe