Czy powinniśmy przyjmować cudzoziemców? Polacy zabrali głos

  • 31.08.2021, 10:09 (aktualizacja 02.09.2021, 20:15)
  • News4Media
Czy powinniśmy przyjmować cudzoziemców? Polacy zabrali głos gov.pl
Od kilku tygodni z pierwszych stron gazet nie znika sytuacja panująca na polsko – białoruskiej granicy. Polacy wypowiedzieli się na temat polityki prowadzonej przez rząd w związku z przebywającymi tam imigrantami. Ocenili również, czy Polska powinna przyjmować cudzoziemców i jeśli tak, to na jakich warunkach.

Utkwili na granicy

W miejscowości Usnarz Górny położonej tuż przy granicy z Białorusią, od kilku tygodni koczuje kilkudziesięcioosobowa grupa imigrantów. Podające się za Afgańczyków osoby proszą o azyl w Polsce, jednak władze nie chcą dopuścić do ich wejścia na terytorium RP. Przez całą dobę uchodźców pilnują służby MON, Straż Graniczna i policja. Początkowo ustawiono tam również konstrukcję z drutu kolczastego. Teraz żołnierze ustawiają też ponad dwumetrowy płot wykończony concertiną. Według doniesień osób obecnych na miejscu, stan zdrowia przybyszy pogarsza się. Nie mogą skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej. Białoruś nie dopuściła również do przekroczenia granicy przez polską ciężarówkę z humanitarną.

Zapytali Polaków o zdanie

Firma  United Surveys, na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, przeprowadziła sondaż, w którym umożliwiła Polakom zabranie głosu w sprawie sytuacji na polsko – białoruskiej granicy. Respondenci odpowiedzieli na dwa pytania.

Czy popiera pan/i politykę polskiego państwa dotyczącą wydarzeń/sytuacji na granicy polsko-białoruskiej?

Zdanie badanych osób nie pozwoliło wskazać jednoznacznej oceny społeczeństwa wobec działań prowadzonych przez polski rząd, ponieważ różnica pomiędzy odpowiedziami twierdzącymi i przeczącymi była minimalna. Swoje poparcie wyraziło 45,4 proc. ankietowanych. 42,4 proc. nie zgadza się z decyzjami wyższego szczebla. 12,2 proc. badanych nie umiało wskazać konkretnej odpowiedzi.

Co polski rząd powinien zrobić w sprawie osób nielegalnie przekraczających wschodnią granicę polski i Unii Europejskiej?

Na to pytanie najwięcej osób (36,9 proc.) odpowiedziało wskazując, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie uchodźców po ich wcześniejsze, pozytywne zweryfikowanie przez służby. Nieco mniejsza grupa respondentów (25,3 proc.) uważa, że nie powinniśmy przyjmować nikogo na teren naszego kraju. 14 proc. badanych chciałoby, aby uchodźcy byli przyjmowani z możliwością relokowania na teren innych państw Unii Europejskiej. 9,1 proc. popiera udzielanie azylu jedynie cudzoziemcom, którzy posiadają kwalifikacje zawodowe. 8,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w temacie, a jedynie 6 proc. pytanych uznało, że powinniśmy przyjmować w Polsce wszystkich, bez żadnych ograniczeń.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 13.09.2021, 09:36
Czy papierologia związana z wizą na Białoruś nie jest podobna do tej na wjazd do Polski? Polska ma piękną kartę przetargową z Niemcami, w końcu ci ,,wczasowicze" chcą na zachód. Jakoś rząd tego nie wykorzystuje...
Obs
Obs 31.08.2021, 17:21
Tak mogą wypowiadać się osoby, których nie dotyczy problem.Znam osobę, która musiała w latach osiemdziesiątych wyjechać z Polski ponieważ była nękana przez władzę za działalność ojca .Znalazła się w obozie przejściowym w Grecji, później dostała wizę do Kanady.Co by było gdyby wtedy ludzi z Polski tak potraktował ja teraz osoby tu wypowiadające się proponują?
Pawełek
Pawełek 31.08.2021, 20:46
A co ten gość z 80' był dostarczony na granicę i koczował tam dniami w imię politycznych zagrywek Łukaszenki... czy raczej wiał przed sowietami i ich sługusami z PRL-u, którzy go chcieli wykończyć? Przyćmiło ci umysł, że nie widzisz różnicy. On też był ciapaty i leżał godzinami na dywanie i dłubał w nosie, czekając na gotowe, czy miał jakieś wartości narodowe, którymi się kierował i walczył, a one nie spodobały się czerwonym. Pomyśl zanim zaczniesz porównywać obs, to nie jest takie trudne
Pawełek
Pawełek 31.08.2021, 11:56
Gonić wszelkiego rodzaju ciapatych na 4 strony świata. Każdy ma swój kraj, niech tam sobie oddycha. Chce przyjechać popracować, wypocząć stosowna wiza, umowa o pracę, wykupione wczasy... pozostali aklimatyzować się u siebie albo można u Makreli.A dopóki rządzi. Żadnych klękających dywaniarzy u nas. To tylko problem.
krasnoludek
krasnoludek 01.09.2021, 13:48
Pawełek, ty chyba nigdy ze swojej wsi nosa nie wyściubiłeś. Co to są ci słynni "ciapaci" nigdy takich nie spotkałem. Czy to są jakieś legendarne stworzenia z bajek dla brunatnej młodzieży ?
Pawełek
Pawełek 01.09.2021, 21:08
No i kto tu nie wyściubił nosa z kurnika, buahhaahha, 'krasnoludek' kończ... wstydu sobie oszczędź.
Jezus
Jezus 31.08.2021, 22:38
Pawełek, a jeśli komuś grozi śmierć w jego własnym kraju, zamordowali mu dziecko, a jemu powybijali zęby ? To gdzie on ma jechać ? Gdzie ma oddychać ?
Pawełek
Pawełek 01.09.2021, 12:08
Czy mówisz o tych co teraz przywarli tyłkiem do pasa granicznego i wypoczywają, spokojnie pod opieką Białorusinów, i mają się całkiem, całkiem... Czy ktoś im powybijał zęby, pozabijał dzieci?
To po co bredzisz te farmazony. Jeżeli ktoś ma taką sytuację jaką opisałeś, to zgłasza się na PRZEJŚCIE granicznie lub ambasady, innej placówki dyplomat. w swoim kraju i rozpoczyna procedurę. Takich osób są setki, następuje selekcja i sprawdzenie, jaka jest rzeczywistość, czy mu się to przypadkiem nie przyśniło lub nie naoglądał się za dużo filmów, jak ty jezus.
Emilka ze Smardzewic
Emilka ze Smardzewic 31.08.2021, 14:43
Owszem, jeśli ktoś chce przyjąć ich w gościnę niech to robi na własny rachunek, zapewni i opłaci mieszkanie, zabezpieczy im wyżywienie no i da takim kieszonkowe co najmniej tysiąc euro na głowę.
Kuba
Kuba 01.09.2021, 10:52
Emilka niejeden polak chciałby mieć gratis takie mieszkanko, wyżywienie i kieszonkowe tysiąc euro.
M
M 01.09.2021, 13:52
Kuba, to emigruj, zaznaj tego luksusu w obozie dla uchodźców, miejscu mlekiem i miodem płynącym, gdzie dzieci beztrosko się bawią, a dorośli nie muszą pracować ;)
pokolenie JP2 ;)
pokolenie JP2 ;) 31.08.2021, 22:45
Emilka, ty chyba nie jesteś chrześcijanką. Jezuskowi, oraz jego matce, królowej Polski, przykro gdy czyta twoje komentarze.
Pawełek
Pawełek 01.09.2021, 12:16
Za to ty Samarytanin z pokolenia_JP2 może byś ugościł z 365 dni u siebie ze 2 rodzinki ciapatych, po 4 byczków, w sile wieku z każdej rodzinki. Przygarnął byś takich 8 rozpłakanych biedaków (25-35lat) i ugościł jako wyznawca jakiejkolwiek religii.
No jak... złóż ofertę i się wcale nie krępuj, co tam. Jak masz rodzinkę i znajomych to nakłoń ich również do tego samego. A będzie wam zapamiętane :-)))

Pozostałe