Kinesiotaping - przydatny w pracy każdego fizjoterapeuty

  • 31.08.2021, 11:57 (aktualizacja 31.08.2021, 11:59)
  • redakcja
Kinesiotaping - przydatny w pracy każdego fizjoterapeuty
W ostatnim czasie zauważyć można zwiększone zainteresowanie kinesiotapingiem. Ta innowacyjna metoda dynamicznego plastrowania, zyskuje rzesze fanów, ponieważ skutecznie wspiera procesy rehabilitacji i leczenia wielu schorzeń. Nic więc dziwnego, że w Polsce powstaje coraz więcej profesjonalnych kursów i szkoleń z kinesiology tapingu dla fizjoterapeutów i masażystów. Czy rzeczywiście jest to przyszłościowy kierunek edukacyjny i jakie są zalety tego typu szkoleń?

Dlaczego warto nauczyć się kinesiology tapingu?

Kinesiology taping to obecnie jedna z najbardziej efektywnych metod współczesnej rehabilitacji. Niezwykle popularna wśród zawodowych sportowców zyskała miano bardzo skutecznej terapii zarówno w prewencji, jak i w leczeniu skutków urazów. Wszystko to sprawiło, że zaczęto wykorzystywać ją nie tylko u zawodowych sportowców, ale także innych osób aktywnych fizycznie oraz osób nietrenujących, które dostały takie zalecenie. Uważa się, że kinesiotaping jest jedną z najlepszych metod, jakie zmniejszają ból oraz nienaturalne odczucia skórno-mięśniowe. Co więcej, plastry naklejane na skórze pomagają w redukcji obrzęków i zastojów limfatycznych, a także wspomagają naturalną pracę mięśni.

Jakie korzyści daje ukończenie kursu?

Zacznijmy od tego, że pacjenci kinesiotaping po prostu lubią i wierzą w dobroczynne działanie tych kolorowych plastrów. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta jest skuteczna wyłącznie wtedy, kiedy jest odpowiednio dobrana. Dlaczego tak ważne jest ukończenie specjalistycznego kursu lub szkolenia pod okiem profesjonalistów.

Kinesiology taping to kurs będący idealnym wyborem, przede wszystkim dla osób, które chcą rozwijać się w sztuce masażu i pogłębiać wiedzę w dziedzinie fizjoterapii oraz rehabilitacji. Kurs składa się najczęściej z dwóch modułów – z teorii i praktyki. Teoria mówi o technikach kinesiotapingu, właściwościach plastrów, możliwościach oddziaływania kinesiology tapingu na poszczególne układy organizmu. Praktyka uczy z kolei, jakie typy oklejania stosować w odniesieniu do konkretnych zaburzeń i pokazuje, jak oklejać pacjentów z różnymi problemami, rozluźnić napięte struktury, zwiększyć zakres ruchomości czy zmniejszyć ból u pacjentów.

Co więcej, dzięki szkoleniom można zdobyć wiedzę nie tylko o tym, jak prawidłowo wykonywać poszczególne techniki, ale również jakie plastry należy wybrać, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty. Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele plastrów do kinesiotapingu, które charakteryzują się specyficznymi właściwościami. Ich szeroka gama kolorystyczna również wzbudza zainteresowanie, jednak barwa ma tutaj wyłącznie estetyczne znaczenie. Dlatego też wybranie taśm najlepszych dla danego schorzenia może być dość trudnym zadaniem. Niezbędne jest do tego posiadanie odpowiedniej wiedzy zarówno na temat budowy ludzkiego ciała, jak i diagnostyki oraz leczenia schorzeń, a także działania plastrów.

Na co zwrócić uwagę wybierając kurs?

Kurs lub szkolenie z kinesiotapingu zawsze zakończone powinno być otrzymaniem przez kursanta certyfikatu, co zapewniają kursy w Bydgoszczy. Oznacza to, że po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje specjalny certyfikat oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Niezwykle ważnym aspektem jest także charakter prowadzenia zajęć – ważne, aby wyróżniało je najbardziej praktyczne podejście, a nie wyłącznie teoria. Tylko wtedy wiadomo, że dany kurs nastawiony jest na realną naukę polegającą na ćwiczeniu konkretnych umiejętności. Warto zwrócić również uwagę na osobę instruktora prowadzącego kurs. Kursy w Bydgoszczy prowadzone są wyłącznie przez doświadczonych specjalistów w swojej dziedzinie, a kontakt z nimi, w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, jest zawsze szybki i bezproblemowy.

Warto mieć na uwadze, że bez specjalistycznych szkoleń bardzo trudno jest rozwijać się w sztuce masażu i fizjoterapii, dlatego śledzenie bieżących trendów i poznawanie nowych technik to podstawa w tej branży. Tym bardziej przeglądając rynek pracy, stwierdzić można, że bez dodatkowych kursów ze znalezieniem dobrego zatrudnienia może być problem. Kinesiotaping może być znakomitym początkiem dodatkowej edukacji na obranej drodze zawodowej.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe