Co we wrześniu należy zrobić w ogrodzie? Czas poważnych porządków

  • 05.09.2021, 07:47 (aktualizacja 08.09.2021, 07:53)
  • News4Media
Co we wrześniu należy zrobić w ogrodzie? Czas poważnych porządków iStock
To już ten czas, kiedy trzeba powoli szykować się do zakończenia sezonu. Dlatego we wrześniu w ogrodzie jest dużo pracy. To także okres zbiorów owoców i warzyw oraz zabezpieczenia się przed szkodnikami.

Doświadczeniu ogrodnicy wiedzą, że wrzesień jest miesiącem, w którym pracy jest sporo. Być może to nawet czas, kiedy zajęć jest najwięcej w ciągu roku. Wiele wysiłku wymaga sprzątanie i przygotowanie do zimy, ale nie tylko to pochłania dużo uwagi. We wrześniu można zbierać owoce i warzywa. To czas gruszek i jabłek. Dobrze robić to już na początku miesiąca, zanim owoce w pełni dojrzeją. Sygnałem do zbiorów są spadające z drzew pierwsze okazy. Warto trzymać się zasady, że w pierwszej kolejności zrywa się największe owoce, a w kolejnych dniach pozostałe.

Walka ze szkodnikami

Oprócz wspomnianych roślin, powinny już owocować śliwy, wczesne odmiany winorośli, jeżyny i owocujące po raz kolejny w roku truskawki oraz maliny. W tym miesiącu można już także zebrać orzechy włoskie i laskowe. W przypadku każdego drzewa podczas zbiorów należy zwrócić uwagę na liście. Jeżeli te opadłe albo jeszcze znajdujące się na gałęziach, mają oznaki chorobowe, to należy je usunąć. Lepiej ich nie kompostować, ale zebrać i wyrzucić, ewentualnie głęboko zakopać lub spalić. Trzeba szczególnie uważać na wiśnie i czereśnie (nie mają już owoców), bo np. rak bakteryjny drzew owocowych albo brunatna zgnilizna drzew pestkowych może poważnie zaszkodzić roślinom w przyszłym sezonie. Jeżeli liście są mocno podziurawione, to zapewne zostały zaatakowane przez piędzika przedzimka. To groźny szkodnik, a najlepszym na niego sposobem są pułapki lepowe zamontowane na pniach.

Kwiaty

Wiele roślin ozdobnych we wrześniu prezentuje się jeszcze bardzo dobrze. Tak jest np. z jeżówką pupurową. Jeżeli chce się przedłużyć ten efekt, to należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Taki sam zabieg należy wykonać z więdnącymi pędami róż. Warto także stale usuwać chwasty i wzruszyć glebę wokół wszystkich roślin. Przy okazji można zastawić pułapki na turkucia podjadka. W zabezpieczeniu się przed szkodnikiem pomoże zakopanie w ziemi końskiego obornika. Trzeba to zrobić punktowo, bo właśnie w tych miejscach będą się gromadziły owady i łatwiej będzie je można później wyłapać.

To jest także pora na sadzenie kwiatów cebulowych, które zakwitną wiosną. Przebiśniegi, krokusy czy cebulice można umieścić bezpośrednio w ziemi lub w donicach. Przy pierwszej metodzie ogrodnicy zalecają umieszczenie cebulki w ażurowym koszyczku, aby uchronić je przed szkodnikami. We wrześniu sadzi się również byliny, krzewy i drzewa. Za każdym razem należy pamiętać o pierwszym obfitym podlaniu. Fuksje, datury oraz pelargonie trzeba przyciąć i osłonić albo w donicach przenieść do pomieszczenia. Kiedy ktoś zdecyduje się na rozwiązanie numer dwa, to przed umieszczeniem roślin w donicach, pojemnik należy dokładnie wymyć. Najlepiej stosując szare mydło.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe